جمعه, 16 تیر 1396 - 16:17

طرح مجلس برای معافیت مالیاتی تولیدات کشاورزی

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: صندوق مادر تخصصی در بخش کشاورزی ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی را برای پرداخت سهم دولت به این صندوق اجرا نمی کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، درنشست کارگروه دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامیکه با محوریت مشکلات کارخانجات تولید خوراک دام، طیور و آبزیان برگزار شد، مجید موافق قدیری عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس کارگروه دام و طیور و آبزیان اتاق ایران به تاریخچه اقدامات انجام شده در زمینه تشكیل صندوق ملی حمایت از توسعه كارخانجات خوراك دام طی 12 سال گذشته اشاره کرد و خواستار به نتیجه رساندن این مهم از طرف وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تخصیص بودجه 49 درصدی سهم دولت در تشکیل این صندوق شد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه مرجع صاحب نظر و مرتبطی با تشکیل این صندوق در کشور نیست که مخالف تشکیل این صندوق باشد،گفت: اما صندوق مادر تخصصی در بخش کشاورزی با وجود موافقت خود با تشکیل این صندوق از تخصیص بودجه سهم دولت امتناع کرده و ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی را اجرا نمی کند.

این فعال اقتصادی در ادامه از روند تولید خوراک دام در واحدهای مجاز و غیر مجاز توضیحاتی را ارائه و اظهار کرد: تولید خوراک دام در واحدهای پرورش دامداری، مرغداری و آبزی پروری بیش از 60 سال است که در دنیا منسوخ شده است اما معاونت های مرتبط با موضوع در وزارت جهاد کشاورزی به طرز عجیبی از تولید خوراک در واحدهای پرورش جلوگیری نمی کنند.

موافق قدیری تصریح کرد: تولید خوراک در واحدهای پرورش بیش از 1800 میلیارد تومان در قالب ضایعات برای کشور هزینه دارد و این هزینه به غیر از مشکلاتی همچون بهره وری، کاهش واردات مواد اولیه، کیفیت پایین محصولات پروتئینی منجمله شیر، گوشت و تخم مرغ و پیامدهای اقتصادی و بهداشتی دیگر است.

او در ادامه با اشاره به مالیات کارخانجات خوراک دام عنوان کرد:«شرایط رقابت در تولید خوراک دام و در بخش کشاورزی یکسان و منطقی نیست. چگونه است در بخش کشاورزی تقسیم بندی می شویم، اما از معافیت های بخش کشاورزی بهره مند نمی شویم؟ درحالی که باید مالیات در کارخانجات مالیات صفر در نظر گرفته شود تا ضمن کاهش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی شاهد افزایش سرانه مصرف و در نتیجه آن سلامت جامعه و کاهش مصرف دارو و ... باشیم.

طرحی برای معافیت مالیاتی

در این نشست علی ابراهیمی نماینده مردم شازند و رئیس کارگروه دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از این تصمیم ها با مشاوره ها و هم اندیشی های اهالی متخصص خارج و داخل مجلس محقق شده است.

وی مشکل اساسی حاکم بر صنعت دام و طیور را نداشتن بازار مصرف مطمئن داخلی و خارجی برشمرد و خاطرنشان کرد: ازآنجا که مصرف داخلی جوابگوی ظرفیت تولید کنونی واحدهای تولیدی کشورمان نیست، لذا اگر بتوان مرغ و تخم مرغ را تولید کرد و به وفور صادر کرد، نه تنها واردات ذرت محل ایراد نیست، بلکه به دلیل اینکه نوعی واردات آب مجازی است، مزیت هم هست.

ابراهیمی تاکید کرد: با توجه به اینکه بسیاری از کشورها مشوق صادراتی به صادرکنندگان خود اعطا می کنند، باید این دست از اقدامات نیز در دستور کار جدی مسوولان کشور ما نیز باشد.

رییس کارگروه دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با ابراز همدردی در مورد بیشتر موارد مطرح شده از سوی سخنرانان، در مورد یکی از این مصادیق که بحث نوع اخذ مالیات است، گفت: از آنجا که برنج مشمول شلتوک هم می شود، نمی توان آن را از کالای اساسی معاف شده مبرا دانست؛ کما اینکه در کشورهای پیشرفته با ایده مالیات معادل صفر، با وجود برقرار ماندن حسابرسی جهت حفظ شفافیت مالی آن ها از مالیات معاف هستند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام این که نمایندگان در حال جمع آوری استفساریه ای هستند تا در مورد موضوع های کشاورزی همه حلقه های تولید از پرداخت مالیات معاف شوند، گفت: ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی نیز باید در امر تکمیل حلقه های تولید و برندسازی تمام ملاحظات کارشناسی را مد نظر قرار داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی