پنج شنبه, 25 آبان 1396 - 08:30

همزمان با اقبال خریداران سهام به گروه فولادسازان و سنگ آهنی ها / شاخص کل بورس بر قله 88 هزار واحدی ایستاد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان آخرین روز معاملاتی هفته ۵۶ واحد رشد کرد و به قله ۸۸ هزار واحد رسید و در ارتفاع 88هزار و 5 واحد قرار گرفت. بیشترین تاثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام روز چهارشنبه به نام نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی گل گهر ثبت شد و در مقابل نمادهای معاملاتی سایپا، پالایش نفت اصفهان و ایران خودرو با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص کل شدند.

شاخص های اصلی بازار سهام هم روز متعادلی را پشت سر گذاشتند به طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 18واحد، کل (هموزن) 7واحد، قیمت (هموزن) 5واحد، آزاد شناور 103واحد و شاخص بازار اول 96 واحد رشد و شاخص بازار دوم 178 واحد افت کردند.

تحرک بازارگردان ها در نمادهای شاخص ساز

بورس تهران همسو با تحرک بازارگردان ها در نمادهای شاخص ساز گروه فلزات اساسی و معدنی شاهد اقبال خریداران سهام به گروه فولادسازان و سنگ آهنی ها بود.  هم زمان در جریان معاملات نقدی سهام نیز برخی نمادها با معاملات دوطرفه و کد به کد روبه رو شدند که می توان به ذوب آهن اصفهان، ملی صنایع مس ایران، ماشین سازی اراک، سرامیک های صنعتی اردکان، سایپا و در نهایت پتروشیمی زنجان اشاره کرد. 

همچنین معامله کمتر از 50 میلیونی حق تقدم خرید سهام تاپیکو به ارزش هر سهم حدود 17 تومان در حالی قابل تامل بود که قیمت هر سهم تاپیکو روی تابلوی معاملات بورس تهران در محدوده 124 تومان ثبت شد.  در کل با توجه به عملکردهای مثبت شرکت های بورسی در سال 96، انتظار می رود بازار منعکس کننده وضعیت خوب این شرکت ها در پورتفوی سهامداران شان باشد. گذشته از نوساناتی که ذاتی بورس است، بازار همچنان پتانسیل رشد را برای ادامه سال جاری دارد مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره ای روی دهد.

از سوی دیگر افزایش نرخ دلار مسلما بر مبلغ فروش صنایع صادرات محور تاثیر می گذارد و می تواند جریان نقدی را تقویت و سودآوری شرکت را نسبت به قبل افزایش دهد. بر این اساس صنایع صادرات محوری نظیر صنعت پتروپالایشی و تا حدودی فلزی معدنی این روزها با اقبال سهامداران مواجه شده اند و پتانسیل رشد بیشتر در پایان سال در آنها وجود دارد.

آیفکس در کانال 990 واحدی

آخرین روز کاری از هفته جاری مبادلات فرابورس ایران با خریدوفروش بیش از 306 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یک هزار 546 میلیارد ریال پایان یافت و شاخص کل به صعود خود تا حدود 8 واحد ادامه داد. در جریان بازار روز چهارشنبه 24 آبان ماه آیفکس با حدود 8 واحد افزایش در ارتفاع 997 واحدی یعنی بلندترین قله تاریخی خود از ابتدای فعالیت تاکنون قرار گرفت. نمادهای «مارون»،  «میدکو»،  «زاگرس»،  «بساما» و «سرچشمه» تا سطح حداکثر 5.6 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند. این در حالی است که دو نماد «ذوب» و «شراز» کمتر از 0.2 واحد تاثیر منفی بر این نماگر به جا گذاشتند.

نگاهی به تابلو نمادهای پربازدید دیروز بازار سهام نشان می دهد نماد ذوب آهن در صدر این تابلو ایستاده و پس از آن نماد شیر پگاه آذربایجان شرقی که با رشد قیمتی معاملات را خاتمه داد در جایگاه دوم ایستاده است. همچنین در حالی نمادهای «بساما»، «غشهداب»،  «غفارس» و «دتولید» بالاترین رشد قیمتی را تجربه کردند که نمادهای «مفاخر»،  «زنگان»،  «حسینا» و «شلیا» بیشترین افت قیمتی را تا سطح حداکثر 3 واحد به ثبت رساندند.

همچنین شاهد بازگشایی چند نماد بودیم. به این ترتیب نماد معاملاتی شرکت های صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران، فرآورده های غذایی و قند تربت جام و سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان بازگشایی شدند. در مجموع دو بازار اول و دوم بالاترین حجم و ارزش معامله به ترتیب به نمادهای «ذوب» و «زاگرس» اختصاص داشت.  از سوی دیگر در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز اسناد خزانه در نماد سخاب7 در صدر این بازار ایستاد. در این نماد 221 هزار ورقه به ارزش 184 میلیارد ریال دادوستد شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز