پنج شنبه, 17 ارديبهشت 1394 - 11:54

پایانی بر جنجال چند ساله

سیم‌کارت‌های کودک یکی پس از دیگری رونمایی می‌شود

سه سال پیش بود که اقدام یکی از اپراتور‌ها به ارائه سیم‌کارت رایگان در برخی مدارس حساسیت‌های زیادی را برانگیخت. برخی از مخالفان اجرای این طرح، دم از تاثیر سود تلفن همراه بر سلامت کودکان زدند و برخی دیگر مشکلات فرهنگی را دلیل مخالفت خود دانستند. شواهد حاکی‌است که در آن زمان این اپراتور بدون هماهنگی با وزارت ارتباطات و آموزش‌وپرورش دست به چنین اقدامی زده است و شاید همین امر موجب شد تا با مخالفت‌های نهاد‌های دولت وقت، این طرح در نیمه‌های راه باز ماند و جلوی عرضه این سیم‌کارت‌ها گرفته شود.

در آن زمان حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت دهم در مورد توزیع سیم‌کارت‌های دانش آموزی گفته بود: آنچه میان وزارت ارتباطات و آموزش‌وپرورش توافق شده بود ارائه سی‌دی‌های قرآنی در مدارس بود که به دلیل آنکه بخش‌خصوصی اجرا‌کننده این طرح، به دنبال درآمدزایی بود همراه با جوایز این سی‌دی‌ها، نسبت به ارائه سیم‌کارت میان دانش آموزان نیز اقدام کرد که این اقدام به‌صورت تفاهم شده نبود. وی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش برنامه‌ریزی برای توزیع سیم‌کارت در مدارس نداشت، گفت: در راستای اجرای این طرح و مخالفت‌های صورت گرفته، تلاش کردیم که در سراسر کشور این سیم‌کارت‌ها در حاشیه مدارس توزیع نشود و با رضایت اولیای دانش آموزان از دفاتر خدمات امور مشترکان تحویل گرفته شود. حاجی بابایی با اشاره به پیشنهاد وزارت ارشاد مبنی بر توزیع موبایل دانش‌آموزی که تنها قابلیت تماس‌های اضطراری را داشته باشد، اظهار داشت: این پیشنهاد توسط کارشناسان آموزش‌وپرورش در حال بررسی است و چنانچه مشکلات قبلی را نداشته باشد و از هر حیث مورد موافقت قرار گیرد زمان اجرای آن اعلام خواهد شد.

9765432

رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات وقت نیز درباره سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی اذعان داشت: وزارت ارتباطات پیشنهادی برای سیم‌کارت دانش‌آموزی مطرح نکرده است. وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات تامین‌کننده ارتباط است، اظهار کرد: در هر کجا که تقاضای ارتباط وجود داشته باشد، آن را تامین خواهیم کرد، اما در موضوع سیم‌کارت دانش‌آموزی هر سیاستی که وزارت آموزش‌وپرورش اتخاذ کند، تابع آن خواهیم بود. تقی‌پور درباره توزیع سیم‌کارت دانش‌آموزی هم خاطرنشان کرد: ظاهراً اقدام انجام شده حاصل توافق یکی از اپراتورهای تلفن همراه با برخی مناطق بوده است. به هرحال بعد از جنجال‌های صورت گرفته این طرح به سرانجام نرسیدتا اینکه در دولت یازدهم دوباره اجرای این طرح بر سر زبان‌ها افتاد و وزیر ارتباطات نیز از اجرای این طرح حمایت کرد تا اینکه طی چند روز گذشته دو اپراتور اول و سوم از سیم‌کارت‌های ویژه کودکان رونمایی کردند. البته اجرای دوباره این طرح نیز همچنان مخالفات‌هایی را در پی داشت و عضو هیات رییسه مجلس، با انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات مبنی بر ارائه مجوز به اپراتورهای تلفن همراه در واگذاری سیم‌کارت‌‌های کودک اظهارکرد: این اقدام، بازی کاسب‌کارانه‌ای است که باید برای جلوگیری از تبعات غیرقابل جبران آن، مسئولان کشور با هوشیاری تمام ورود کنند. 

بهروز نعمتی ادامه داد: گویا وزارت ارتباطات مسیر اصلی خود را گم کرده و وارد فضاهایی کاسب‌کارانه شده است. درخصوص واگذاری سیم‌کارت‌های کودک، جنبه مالی موضوع به قدری تحت الشعاع قرار گرفته که سایر جوانب و تبعات آن مورد غفلت واقع شده است. وی با تاکید بر اینکه واگذاری سیم‌کارت به کودکان تاثیرات بسیار نامناسبی به همراه خواهد داشت، گفت: این موضوع می‌تواند برای سلامت روح و جسم کودکان در جامعه مضر باشد و هزینه‌های درمان و بهداشت را افزایش دهد. این نماینده مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزارت ارتباطات باید هرچه سریع‌تر، جلوی واگذاری سیم‌کارت‌های کودک را بگیرد، اعلام کرد: در هیچ کجای دنیا واگذاری سیم‌کارت و حتی اینترنت به کودکان و نوجوانان صورت نمی‌پذیرد و ادامه روند واگذاری چنین سیم‌کارت‌هایی، نه به صلاح جامعه و نه به صلاح وزارت ارتباطات خواهد بود. بهروز نعمتی اظهار کرد: مجلس نسبت به واگذاری بدون قید و شرط سیم‌کارت به کودکان و نوجوانان حساس بوده و به‌طور حتم در این باره وزیر ارتباطات باید پاسخگو باشد.

«درسا»؛ سیم‌کارت کوچولوهای همراه اولی

پنجشنبه هفته گذشته بود که همراه اولی‌ها طی مراسمی از سیم‌کارت کودک اپراتور خود رونمایی کردند. وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران ضمن تشریح ویژگی‌های سیم‌کارت کودک همراه اول گفت: در پی مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی مبنی بر ارائه خدمات ویژه اپراتورها به کودکان و نوجوانان، همراه اول با تکیه بر توان داخلی، سیم‌کارت کودک خود را با نام تجاری «درسا» ارائه کرده است که در واقع یک نوع زیست بوم مجازی خانواده است. این سیم‌کارت از کودکان، نوجوانان و حریم خانواده در مقابل خطرات فضای مجازی محافظت می‌کند و به والدین اجازه می‌دهد بر فرزندان نظارت داشته باشند.

وی با بیان اینکه با سیم‌کارت کودک، امکان مکالمه و ارسال پیامک وجود ندارد، افزود: کودکان از طریق درسا می‌توانند شبکه‌های تلویزیونی را مشاهده کنند، بازی‌های مناسب سن خود را داشته باشند و appهای مورد نیاز خود را از بازار خرید کنند. همچنین والدین می‌توانند با «درسابان» نحوه استفاده کودک خود را از تلفن همراه کاملاً کنترل کنند. وی افزود: به‌زودی سیم‌کارت‌های کودک از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه اول عرضه می‌شود.

صدوقی در ادامه به معرفی ضد بدافزار گریپ فروت پرداخت و گفت: ضد بدافزار گریپ فروت برای حمایت و محافظت از مشترکان اپراتور اول در مقابل بدافزارها و حفظ حریم خصوصی در استفاده بی‌رویه از اطلاعات خصوصی کاربران ارائه شده است. قیمت سیم‌کارت‌های همراه اول 4 هزارو750 تومان است که والدین متقاضی می‌توانند آن را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه اول خریداری کنند و در اختیار کودکان خود بگذارند.

رونمایی از سیم‌کارت کودک رایتل

اما اپراتور سوم که اواخر سال 93 سیم‌کارت‌های کودک خود را به بازار عرضه کرده بود چند روز پیش از آن به‌صورت رسمی پرده برداشت. سیم‌کارت‌های رایتل که در دو رده سنی سه تا شش‌سال و همچنین 7 تا 12 سال، عرضه می‌شود، در بسته‌بندی دوگانه شامل یک عدد سیم‌کارت اعتباری ویژه «پدرومادر» با هدیه 100مگابایت اینترنت یک ماهه با قابلیت مدیریت و کنترل حساب سیم‌کارت کودک، به همراه یک عدد «سیم‌کارت کودک» با قابلیت‌های ویژه از جمله دسترسی مشخص و کنترل شده به خدمات دیتا مانند امکان مشاهده رایگان شبکه تلویزیونی پویا، آرشیو کامل کارتون‌های پخش شده از شبکه‌های تلویزیونی و مجموعه‌ای متنوع از داستان، بازی و سرگرمی ارائه شده است.

والدین می‌توانند با خرید این محصول، بسته دوگانه خود را شامل «سیم‌کارت کودک» و «سیم‌کارت پدر و مادر» با دو شماره پشت سرهم، به‌طور رایگان در منزل دریافت کنند. گفتنی است تنها والدین و آن هم از طریق سیم‌کارت خود، بدون نگرانی از حضور کودک در فضای مجازی ناامن و همچنین ورود به مراودات و مناسبات تجاری، می‌توانند نسبت به خرید بسته مصرفی 30 روزه، با حجم 10 گیگابایت و هزینه 50 هزار ریال اقدام کنند. سیم‌کارت ویژه کودکان اپراتور سوم با 10 هزار تومان عرضه می‌شود که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی رایتل اقدام به خرید آن کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز