چهارشنبه, 28 آبان 1393 - 08:03

پس از شماره 100

شماره سرصفحه‌های «فرصت امروز» به صد رسید. نه که محیط زیست مطبوعات کاغذی و بالاخص روزنامه‌ها چنگی به دل نمی‌زند و ایام به کام نیست، صدروزه شدن هم، شده‌است برای خودش مناسبتی. وگرنه ما که مناسبتی کمتر از صدسالگی را اصلا قابل عرض نمی‌دانیم.

اینکه از محیط زیست نامناسب مطبوعات گفتیم فکر نکنید داریم حرف سیاسی می‌زنیم. حاشا و کلا. آنقدرها هم ساده نیستیم که به شیوه بحث‌های توی تاکسی امور را تحلیل کنیم. اگر هوای شهر آلوده‌است عمرا اگر تقصیر کسی جز همه ساکنان شهر باشد. حالا این حرف‌ها را ول کنیم. از خوبی‌هایش هم می‌توان گفت. واقع این است که ایده انتشار روزنامه‌ای برای صاحبان و علاقه‌مندان کسب‌و‌کار و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری تا اینجای کار خوب جواب داده. کمی تا قسمتی هم بیشتر از حدود انتظاراتمان. خیلی برنامه‌ها را که گذاشته‌بودیم برای آغاز سال خورشیدی آینده، ناچاریم که زودتر انجام بدهیم.


همین هفته گذشته از موضع یک والد حق به جانب نهیب زدیم کودک درون روزنامه را که برای افزایش تعداد صفحات کمی دندان روی جگر بگذارد و البته برای اینکه دلش هم نشکند و هیجانش به باد نرود دستی به سر و روی صفحات کشیدیم و از خیر صفحه 9 به‌عنوان روی جلد بخش مدیریتی گذشتیم و جایی باز کردیم برای صفحات مستقلی برای پول و بانک و مدیریت سهام. این‌طور بود که توانستیم فعلا صدای بلند بورس و بانک را کمی ملایم کنیم. از بورس و سهام گفتیم، این را هم بگویم که «فرصت امروز» برنامه‌های اساسی و قابل تاملی برای بورس و سهام و اصولا چیزی که ما آن را مدیریت سرمایه‌گذاری می‌نامیم، دارد. یک مجموعه غنی از بازارهای مناسب سرمایه‌گذاری و سیگنال‌های کارشناسی برای حضور در بورس سهام و سایر بورس‌ها. خیلی تعریفش را نمی‌کنم تا کارها درست پیش برود و دست شما برسد. حتما خوانندگان محترم در جریان فعالیت سایت اینترنتی ما هم هستند. طبیعتا کلی از برنامه‌هایمان را با وجود سایت forsatnet.ir طراحی کرده‌ایم و به مرور در هفته‌های آینده کارایی و کاربری‌های جدید آن را فعال خواهیم کرد.

البته در همین بخش ایرادی هم به ما وارد شده که چرا دسترسی به همه مطالب سایت رایگان نیست. به نظر ما اگر برای تولید محتوایی هزینه‌ای می‌شود، برای استفاده از آن هم باید هزینه‌ای پرداخت. از طرفی شایسته ندیدیم، مطالبی را که خواننده نسخه چاپی برای آن پول پرداخت می‌کند، خواننده نسخه دیجیتال رایگان استفاده کند. این روش تا حد زیادی با اصول کسب‌و‌کار مباینت دارد. این هم هست که سایت اینترنتی ما به‌زودی دارای محتوای افزون‌تری از روزنامه خواهد شد و به قول قدیمی‌ها برای خودش قرار است کسی باشد.

بخش توزیع و اشتراک روزنامه راه‌های متفاوتی را برای دیده‌شدن، خریده‌شدن و اثرگذاری بیشتر روزنامه در پیش گرفته‌است. دست زدن به روش‌های شخصی و کمتر آزموده، هزینه‌های بیشتری بر روزنامه نوپای ما تحمیل کرده اما در عین حال نخستین نشانه‌های ثمربخشی آن هم آشکار شده. آنچنان که ناچارمان کرده اندک‌اندک به شمارگان «فرصت امروز» بیفزاییم.

آرزو و تلاش برای بهتر شدن و بهترین شدن بدیهی هر کاری است که به آن دست می‌زنیم. راه هست و پیچ و بدراه و سنگلاخ هم هست. اما نیروی امید و خلاقیت گروهی از هم‌میهنان شما هم هست که قرار گذاشته‌اند از هدف بهتر شدن و بهترین شدن دست برندارند.

* عضو شورای سردبیری روزنامه «فرصت امروز»

دیدگاه‌ها  

0 #3 خواننده 1393-09-01 22:52
سلام. در مورد پولی شدن نسخه اینترنتی فرصت امروز و بستن دسترسی عمومی، لطفا مطلب زیر را بخوانید و به استدلالهای مخالف توجه کنید.
http://1pezeshk.com/archives/2014/11/shargh-newspaper.html
ارسال پاسخ
+2 #2 علی رضاجو 1393-08-28 06:45
با عرض سلام ، ضمن تشکر بابت ارسال پیشنهادات خوب شما ، موارد مطرح شده جنابعالی در برنامه توسعه سایت قرار دارد و با توجه به فعالیت کوتاه سایت ( 3 ماه) این موارد نیز بزودی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. صمیمانه منتظر حضور مجدد و پیشنهادات شما هستیم.
ارسال پاسخ
+3 #1 خواننده 1393-08-28 06:28
مبارک باشد
از یک نظر ظاهرا حق با شماست. محتوایی که خواننده روزنامه چاپی بابت آن پول می پردازد از نظر شما اگر منطقی نیست که همزمان در اینترنت به صورت رایگان عرضه شود، آنرا با یک روز تاخیر در اینترنت کامل منتشر کنید. با این کار، هم مخاطب بیشتری پیدا می کنید که ای بسا درصدی از آنان به مشتری پروپاقرص روزنامه چاپی هم تبدیل بشوند، هم اینکه نسخه چاپی بخاطر تازگی اخبار، همیشه مخاطب خود را خواهد داشت. یک نقطه ضعف بزرگ فرصت امروز این است که به خوبی نشریات دیگر دیده و خوانده نمی شود. این یک آسیب جدی است که با یک برنامه صحیح به تدریج از بین می رود. بزرگترین فایده فراهم کردن دسترسی رایگان اینترنتی، خصلت "جستجوپذیری" است و نباید از آن غافل بود. به عنوان کسی که با مدلها و روشهای مدیریت رسانه آشناست انتظار دارم به این توصیه ها فکر کنید و در تنگناهای مالی این روزها، آینده درخشان این مجموعه را به پای نقدینگی اندک امروز فدا نکنید. ضمنا جای این موارد خالی است:
ثبت روزنامه در فهرست مگیران+نسخه اندرویید+سرویس اس ام اس+ ارتباطات دوطرفه ایمیلی+فروم+صفح ه فیسبوک و غیره
موارد دیگری هم هست تا بعد
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی