چهارشنبه, 15 دی 1395 - 09:50

10تصمیم خوب اقتصادی برای سال جدید میلادی

ما همیشه منتظر آمدن روزی هستیم كه بتوانیم تصمیمات مهم برای ارتقای زندگی خود را عملی كنیم، به همین خاطر است كه اکثرا نمی توانیم به تصمیمات خود جامه عمل بپوشانیم.  « از ماه آینده، یک پنجم حقوق خود را پس انداز می کنم.» ،  «از شنبه، هفته ای یک کتاب می خوانم.» یا  «از فردا یک ساعت در روز پیاده روی می کنم.»  حتماً عباراتی از این دست را بار ها و بار ها با خود تکرار کرده اید.

اینها معمولاً قطعنامه ها و قولنامه هایی هستند که هیچ وقت حتی اگر مکتوب شده اند به مرحله اجرا درنمی آیند. معمولاً تعداد زیادی از این قول  و قرار ها مدت زمان زیادی طول می کشد تا وارد فاز اجرا شود و شاید اصلاً خیلی از آنها هم هیچ گاه عملی نشوند. ما این تصمیمات مهم را می گیریم یا دست کم حرفش را می زنیم چون می دانیم برای بهبود وضعیت کنونی ما مفید هستند.

مثلاً می خواهیم اضافه وزن خود را کم کنیم، به آگاهی و اطلاعات خود اضافه کنیم، موقعیت فعلی شغل خود را ارتقا دهیم یا بیشتر پول پس انداز کنیم و درآمد خود را افزایش دهیم. از شنبه، از ماه آینده و از سال جدید، معمولاً عبارت هایی هستند که جمله های آرمانی خود را با آنها آغاز می کنیم. حالا که سال جدید میلادی فرا رسیده، شاید فرصت خوبی باشد تا برای بهتر شدن و بهبود اوضاع مالی یا اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و شخصی خود تصمیمات جدیدی بگیریم.

در اینجا لیستی از تصمیمات که جنبه عمومی دارند برای سال جدید پیشنهاد می شوند که اگر جدی گرفته شوند، تغییرات بزرگی در روند زندگی افراد ایجاد می کنند. برای اتخاذ این تصمیمات شما نیازی به امکانات و سرمایه آنچنانی ندارید ولی می توانید به کمک  آنها و یک اراده قوی به اهداف بزرگی مثل سلامت بیشتر، صرفه جویی در هزینه ها و درآمد بهتر دست پیدا کنید.

1- سیگار نکشید

این تصمیم، احتمالا از همان تصمیم هایی است که همیشه به آن فکر می کنید و هنوز وقت انجام آن فرا  نرسیده است. ترک سیگار، هم برای سلامتی و هم برای جیب شما مفید است. با ترک سیگار در هزینه مصرف آن صرفه جویی می کنید.

محاسبه هزینه ای که روزانه برای عادت سیگار کشیدن پرداخت می کنید تا نیکوتین وارد بدن خود کنید، انگیزه خوبی به شما در عملی کردن این تصمیم می دهد. در واقع از بعد اقتصادی ماجرا و با علم به اینکه سیگار برای سلامتی شما مضر است، راحت تر می توانید سیگار را کنار بگذارید.

2- منظم ورزش کنید

یک ضرب المثل قدیمی می گوید:  « عقل سالم، در بدن سالم است.»  همیشه صحبت کردن از ورزش آسان تر از خود ورزش کردن است، اما اگر بدانید که با ورزش کردن کمتر در معرض بیماری و مشکلات جسمی قرار می گیرید و همان لحظه هم حق ویزیت های مراجعه به پزشک و لیست انواع و اقسام دارو های گران قیمت را به یاد آورید، احتمالا زودتر این تصمیم را عملی می کنید.

با ورزش کردن خود را در درازمدت در مقابل هزینه های درمانی بیمه می کنید. به عنوان پیشنهاد می توانید کمی از مسیر روزانه خود را پیاده یا با دوچرخه طی کنید که علاوه بر تحرک، در هزینه رفت و آمد شما صرفه جویی می شود. دشمن این تصمیم، بهانه هایی مثل کمبود وقت و آب و هواست، مواظب باشید در دام آنها گرفتار نشوید.

3- هزینه های خود را کمتر کنید

حد اعتدال را فراموش نکنید. اگر نمی توانید جلوی خود را بگیرید، از نگاه کردن به کاتالوگ ها و تبلیغات وسوسه کننده پرهیز کنید. عادت های بد مالی خود را کنار بگذارید. سعی کنید عادت رستوران رفتن و بیرون از منزل غذا خوردن را به حداقل برسانید. با اتومبیل شخصی خود به سرکار نروید. از خرید وسایل بدون مصرف و غیر ضروری خودداری کنید.

خرید مجسمه های تزئینی کوچک یا وسایلی که به آنها نیاز ندارید، جیب شما را خالی می کند و آنچه بعد از مدتی برجای می گذارد احساس پشیمانی از خرید  آن هاست. قبل از خرید هر چیزی، چند روز فکر کنید. آیا واقعاً به خرید آن نیاز دارید؟ اگر آن را خریداری نکنید،  زندگی شما مختل می شود؟ این پیراهن قشنگ است و جنس آن پلیور خوب است، دلایل موجهی برای خرید آنها نیست.

این نیاز شماست که تعیین می کند خرید کالایی لازم است یا غیر ضروری. دست جمعی به خرید نروید. دیگران را در خرج کردن الگوی خود قرار ندهید. گاهی اوقات، افراد خرید می کنند تا بیشتر شبیه دیگران باشند. به میل دیگران خرید نکنید، اینکه دوست شما می گوید این لباس را بخرید درحالی که به آن نیاز ندارید تنها جیب شما را خالی می کند.

4- پس انداز کنید

راه هایی برای صرفه جویی و در نتیجه پس انداز بیشتر پیدا کنید. این تصمیم، چکیده همه تصمیمات مهم است. یکی از بهترین روش های پول جمع کردن، صرفه جویی در مصرف انرژی است. هم انرژی کمتری مصرف می کنید و هم پول بیشتری پس انداز می کنید. لازم نیست در زمستان وسایل گرمایش را تا آخرین درجه زیاد کنید، به جای آن بیشتر از لباس های گرم استفاده کنید. برای مسیر های کوتاه از اتومبیل شخصی استفاده نکنید، هنگام خروج از منزل لامپ ها را خاموش کنید و از لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

5- کار امروز را به فردا واگذار نکنید

جایزه ذهن، پایان انجام کار است. وقتی کاری را در ذهن داریم و باید آن را انجام دهیم، در واقع مانند خودرویی که مدام آلارم می دهد درب خودرو باز است، یا لطفا کمربند ایمنی خود را ببندید، ذهن به شما انجام نشدن آن را در طول روز هشدار می دهد، این امر برای ذهن اصطکاک تولید می کند و باعث خستگی می شود، در نتیجه از انرژی شما برای انجام کار های مهم روزانه می کاهد و بهره وری شما را تحت تأثیر قرار می دهد. ولی وقتی کاری را که باید، انجام دهیم، ذهن به صورت خودکار پرونده آن را مخدومه می کند. با ایجاد یک لیست از اولویت ها، کار های  خود را درجه بندی کنید.

6- خودتان انجام دهید

این تصمیم، یک تصمیم ساده است که با انجام آن علاوه بر اینکه توانایی های خود را افزایش می دهید، کلیدی برای پس انداز بیشتر هم است. مثلاً یاد بگیرید واشر شیر آب را خودتان عوض کنید یا برای خود لباس بدوزید. به این ترتیب هم در هزینه های خاصی صرفه جویی می کنید و هم این احساس را در خود به وجود می آورید که  «من خودم انجامش داده ام.»

7- کمتر آنلاین باشید

این روز  ها با گسترش شبکه های اجتماعی و تعاملات اینترنتی اجتماعی و روزانه، وقت زیادی از مردم گرفته می شود. آنها حتی از لذت های ساده روزانه مثل پیاده روی در پارک یا خواندن کتاب هم غافل می شوند. زمانی در روز را به قطع ارتباط خود با دنیای مجازی و اینترنت اختصاص دهید و به امور دیگری بپردازید. زمان بیشتری را در روز با خانواده بگذرانید و لذت یک غذای دلچسب را در کنار عزیزان به خود هدیه دهید. ذهن شما به استراحت نیاز دارد تا کارایی خود را بهبود بخشد، پس مدت زمانی را در روز ریلکس و دور از هرگونه استرس باشید.
 
8- خرید داخلی کنید

خود را ترغیب کنید که کالا ها و اجناس تولید داخلی بخرید. صحبت از یک تصمیم تأثیر گذار اقتصادی است. به این ترتیب صنعت گران و تولیدکنندگان داخلی را تشویق می کنید و در ایجاد اشتغال داخلی به کشور خود کمک می کنید. همچنین، خریدن کالاهای خارجی برای شما گران تمام می شود و با این کار مقداری در هزینه های شما صرفه جویی می شود.

9- روزانه کمی مطالعه کنید

پیش از رفتن به رختخواب 15 دقیقه به خواندن قسمتی از یک کتاب اختصاص دهید. عادت کنید در مسیر رفتن به محل کار کتاب بخوانید، یا موقعی که در مطب دکتر منتظر نشسته اید، مطالعه کنید. از دقیقه های مرده روزانه خود به این ترتیب بهتر استفاده می کنید و خود را به خواندن کتاب عادت می دهید.

10- قسطی خرید نکنید

دسته چک خود را گم کنید. داشتن دسته چک و این ویژگی که می توانید در لحظه خرج کنید و بعداً پول آن را پرداخت کنید، شما را وسوسه می کند که خرید کنید. دسته چک شما را همیشه بدهکار نگه می دارد، پس فراموشش کنید. به طور مشابه، امکان خرید های ضمانتی از سوی برخی فروشگاه ها هم شما را بدهکار می کند. اینکه شما خرید می کنید و به صورت قسطی مبلغی را پرداخت می کنید هم مثل خرید کردن با دسته چک، جیب شما را خالی می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی