یکشنبه, 19 دی 1395 - 11:20

با تلاش مهندسان ایرانی صورت گرفت / ساخت دستگاه شات مانیتورینگ صنایع فلزی و خودروسازی

مهندسان ایرانی موفق به طراحی و ساخت دستگاه شات مانیتورینگ  (Shot Monitoring) قابل استفاده در صنایع فلزی و خودروسازی شدند.

به گزارش ایسنا، هدف از انجام این طرح که با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک  (صحا) صورت گرفته است، ساخت دستگاه شات مانیتورینگ جهت استفاده در دستگاه های تزریق دایکاست  (یکی از روش های تولید قطعات فلزی و پلاستیکی) بوده است.

مهندس فرشید طرزدار، مدیرعامل شرکت طراح این دستگاه در تشریح انواع روش های تولید قطعات گفت: در کارخانه های تولید قطعات فلزی و پلاستیکی از روش های گوناگونی جهت ساخت قطعات استفاده می شود که می توان به روش ریخته گری فلزات، تزریق پلاستیک، متالوژی پودر و ریخته گری تحت فشار  (دایکاست) اشاره کرد.

وی افزود: با مکانیزه شدن انواع سیستم ها، روش های تولید بسیار بهینه شده و اشکالات تولید قطعات کاهش یافته و در نهایت کیفیت تولید هم بالا رفته است. به این منظور لزوم بومی سازی و مکانیزه کردن سیستم های موجود به خصوص سیستم های در حال کار و قدیمی که فاقد این الزامات هستند، ضروری است.

مدیرعامل شرکت مجری طرح با اشاره به اینکه تولید قطعات فلزی و پلاستیکی از طریق سیستم ریخته گری تحت فشار  (دایکاست)، بخش بزرگی از تولید را شامل می شوند، تصریح کرد: ماشین های دایکاست به وفور در کارخانجات تولیدی در ایران موجودند و سهم بسزایی در تولید قطعات دارند.

همچنین این محصولات مصرف گسترده ای دارند که می توان به مصارف خانگی نظیر رادیاتورهای سیستم گرمایی، مصارف صنعتی مثل قطعات مورد استفاده در ساخت ماشین آلات، استفاده در صنایع خودروسازی و صنایع نظامی و... اشاره کرد.

مهندس طرزدار در خصوص مزایای روش دایکاست خاطرنشان کرد: از مزایای تولید به روش دایکاست نسبت به سایر روش ها، بالا بودن کیفیت و دقت قطعه خروجی است. در این روش قطعات با ابعاد دقیق تولید می شود و پروسه نهایی تولید بسیار کمتر از روش های دیگر است، به این دلیل در صنایع، مصارف چشمگیری دارد. به دلیل اینکه مصرف کنندگان از این قطعات انتظار دقت بسیار بالایی دارند، قطعات تولید شده باید در محدوده اعداد و ارقام استاندارد باشند و قطعات غیر قابل قبول از چرخه تولید حذف و جهت ذوب به کوره ریخته می شوند.

وی با تأکید بر اینکه سیستم شات مانیتورینگ تا به حال در کشور ساخته نشده و به دلیل قیمت بسیار بالای نمونه خارجی بسیاری از کارخانجات توانایی خرید این دستگاه را ندارند، گفت: برای افزایش راندمان تولید و اصلاح قطعات باید اندازه گیری دقیقی از پارامترهای ضرب قطعه داشته باشیم و بتوانیم به صورت نمودار به نمایش در بیاوریم. این فرآیند توسط دستگاه شات مانیتورینگ قابل اجرا خواهد بود.

مهندس طرزدار افزود: این دستگاه به وسیله اندازه گیری دقیق و نمایش آنها به صورت رسم نمودار و چک کردن مقادیر با مقادیر مطلوب و انتشار سیگنال های خطا در صورت لزوم و نیز اعمال خروجی های کنترلی به دستگاه تزریق، کمک زیادی در یکنواختی محصول خروجی دستگاه می کند.

مدیرعامل شرکت مجری طرح خاطرنشان کرد: به طور کلی دستگاه شات مانیتورینگ عبارت است از سیستمی که توانایی اندازه گیری بر خط سرعت پیستون و فشار مواد مذاب را در قالب داراست و این مقادیر را به صورت نمودار نمایش می دهد و همچنین خروجی های رله را جهت استارت فازهای دوم و سوم تحریک می کند و نیز توانایی بروز دادن آلارم برای مقادیر خارج از محدوده مجاز را نیز دارد.

به گفته وی، کارخانه هایی که از دستگاه دایکاست جدید استفاده می کنند، عموما دارای دستگاه شات مانیتورینگ روی دستگاه خود هستند و این باعث کیفیت مطلوب در تولیدات آنها می شود، اما دستگاه های قدیمی که فاقد این سیستم هستند، مقادیر پارامترها صرفاً روی گیج های دستگاه قابل رؤیت خواهد بود. به دلیل قیمت بسیار بالای نمونه های خارجی دستگاه شات مانیتورینگ، دارندگان دستگاه های دایکاست قدیمی، تمایلی برای خرید این دستگاه از خود نشان نمی دهند.

وی دانش کاملا بومی سازی شده و تولید CKD، نبود تولیدکننده داخلی دیگر در این موضوع و کاهش ضایعات تزریق به دلیل بهبود فرآیندهای تزریق را از مزایای رقابتی اجرای این طرح عنوان کرد.

براساس اعلام روابط عمومی صحا، مهندس طرزدار در پایان تصریح کرد: شرکت ما با حمایت صحا توانسته در بازه زمانی کمتری دستگاه شات مانیتورینگ را نمونه سازی کرده و به تولید تجاری برساند. همچنین تاکنون چند نمونه از این سیستم را به مجموعه های خودروسازی به فروش رسانده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی