پنج شنبه, 23 دی 1395 - 09:30

دکتر زهرا احمدی پور در جلسه شورای تشکل های صنایع دستی / تشکل های صنایع دستی ظرفیت پنهان اقتصاد هستند

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه صنایع دستی نگاه مثبت دولت را به همراه دارد، گفت: تمركز اقتصاد مقاومتی روی صنایع كوچك ازجمله صنایع دستی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، دکتر زهرا احمدی پور با بیان این مطلب در جلسه شورای تشکل های صنایع دستی که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: باید در استان های مختلف حساسیت مدیران نسبت به موضوع صنایع دستی را بیشتر کنیم و تحرک معاونان صنایع دستی استان ها را افزایش دهیم تا با برنامه ریزی های مختلف بتوانیم شاهد رونق و توسعه صنایع دستی باشیم.

راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای صنایع دستی در استان ها

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که می تواند موردتوجه قرار گیرد راه اندازی فروشگاه های صنایع دستی در شهرها و استان های مختلف است، گفت: در کنار راه اندازی فروشگاه ها و بازارچه های زنجیره ای صنایع دستی در استان ها می توانیم در تهران نیز نمایشگاهی از صنایع دستی 31 استان را داشته باشیم.

گستره فعالیت های سازمان میراث فرهنگی خانه تک تک ایرانیان است

دکتر احمدی پور اظهار داشت: گستره سازمانی فعالیت های سازمان محدود به حوزه جغرافیایی خاصی نیست و وقتی در جلساتی این گونه شما هنرمندان صنایع دستی شرکت می کنید نشان می دهد گستره فعالیت های این سازمان خانه تک تک ایرانیان است.

دکتر احمدی پور در بخش دیگری از صحبت های خود به گفتمان اعتدال و صلح اشاره کرد و افزود: امروز بیشتر از هر زمان دیگری به صلح، گفت وگو و تعامل نیاز داریم، چراکه افراطی گری مسیر مناسبی برای دستیابی به اهداف مدنظر نیست و در این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که بنیانش فرهنگی است بیشتر به این گفتمان نیاز دارد.

کمک به بهبود روابط از طریق فرهنگ

وی گفت: اگر کشورها در روابط سیاسی خود دچار مشکل می شوند منفذی که می تواند به رفع این مشکل و بهبود روابط کمک کند حوزه فرهنگی است و اعتقاددارم اگر بخواهیم روابط سیاسی را از نو شروع کنیم از طریق روابط فرهنگی میسر است، چراکه سازوکار روابط سیاسی سخت و غیرقابل انعطاف است.

وی افزود: دستگاه های متولی فرهنگ به خوبی می توانند به تلطیف فضا و تصویرسازی مناسب کمک کنند و با توجه به تنوع فرهنگی که ما در ایران داریم می توان از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: با تنوع فرهنگی که داریم سال های سال است بدون هیچ چالشی در کنار هم در سپهر سیاسی ایران زندگی می کنیم. وی گفت: بنابراین همه باید کمک کنیم تا این فضا درست شود و به سمت گفت وگو و عامل فرهنگ حرکت کنیم.

صیانت از میراث عظیمی که به ما رسیده است

دکتر احمدی پور اضافه کرد: این رسالتی است که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نه با نگاه سازمانی و ساختاری بلکه با نگاه فراسازمانی که گستره اش کل ایران را در برمی گیرد وجود دارد و باید از آن استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه گستره فعالیت های سازمان میراث فرهنگی خانه تک تک ایرانیان است، گفت: باید فکر کنیم که با این همه مخاطب متنوع چگونه می شود ازآنچه متولی آن هستیم صیانت کنیم و از بخش اعظمی از میراثی که به ما رسیده است و باید برای نسل های آینده ادامه داشته باشد حفاظت کنیم.

تشکل ها، ظرفیت پنهان غیردولتی

وی در ادامه با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی، تشکل ها و انجمن ها در حقیقت ظرفیت های پنهان غیردولتی هستند، گفت: یکی از موضوعاتی که به دنبال آن هستیم برون سپاری کارها است. حاکمیت نمی تواند هم مجری باشد هم نظارت کند و هم تسهیل گری کارها را برعهده داشته باشد، بنابراین کارها را باید به ظرفیت های پنهان غیردولتی یعنی تشکل ها واگذار کرد.

وی افزود: وجود تشکل ها یک ظرفیت در کنار سازمان است که می تواند به ما کمک کند و درخواست من از تشکل های صنایع دستی این است که مطالبات و مسائلی را که باید پی جویی شود در قابل یک برنامه ارائه کنند تا در سازمان پیگیری و اجرا کنیم.

وی درادامه گفت: یکی از ظرفیت های مهمی که در اختیارداریم شورای عالی میراث فرهنگی است که این شورا ظرفیت قانون گذاری دارد، بنابراین می توانیم مسائلی را که نیاز به تبدیل شدن به قانون داشته باشد از طریق این شورا پی جویی کنیم.

ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی دومین ضایعه بزرگ بعد از انقلاب

معاون رئیس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: بعد از رحلت امام خمینی (ره)، رحلت آیت الله هاشمی سخت ترین ضایعه بعد از انقلاب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی