یکشنبه, 30 مهر 1396 - 09:24

نرخ رشد اقتصادی کشور از بهار 95 تا بهار 96 افزایش یافت / با نفت 6/5 درصد، بدون نفت 7 درصد

فرصت امروز: روز شنبه نشست خبری رئیس مرکز آمار ایران و مدیر کل دفتر حساب های اقتصادی این مرکز در محل مرکز آمار ایران برگزار شد. در این نشست  «امید علی پارسا» رئیس مرکز آمار ایران گفت: ایجاد روش ثبتی مبنا و  گذار از روش های سنتی به آمارگیری نوین، سرشماری را حذف خواهد کرد و دیگر به در خانه ها مراجعه نمی شود.

پارسا افزود: روش ثبتی مبنا موضوعی فراقوه ای است و همه قوا و دستگاه ها باید برای اجرای آن همکاری کنند.

وی گفت: در روش سنتی هر پنج یا 10 سال سرشماری انجام می شد اما در روش ثبتی مبنا، سرشماری با کمک دستگاه ها و پایگاه های اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

پارسا، قانون فعلی مرکز آمار ایران را برای رسیدن به آمارهای مدرن ناکافی دانست و گفت: این قانون باید اصلاح شود.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: گذار از سنتی به مدرن در حوزه آمار در کشورهای پیشرفته ١٧تا ١٨ سال طول کشید، اما امیدواریم این مهم با توجه به تجارب جهانی طی شش تا هفت سال در ایران تحقق یابد.

وی در پاسخ به اینکه آیا ارتباط در روش ثبتی مبنا با مردم کمتر می شود؟ گفت: نه، روش های نمونه گیری ادامه می یابد و مرکز آمار ایران تعامل خود را با مردم ادامه می دهد. پارسا گفت: به دنبال سرشماری در سال ١٤٠٠ به روش سنتی دیگر نیستیم.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: ساختار اجرایی باید تغییر کند که نیازمند راهبری هوشمندانه است و جهت گیری های کلی برای  گذار از آمارگیری سنتی به ثبتی مبنا ابلاغ شده است.

وی توضیح داد: آمارگیری به روش سنتی تضعیف سرمایه های اجتماعی، سردرگمی برنامه ریزان، اتلاف منابع مالی و انسانی، افزایش بار پاسخگویی دستگاه ها و مردم و کاهش کیفیت آمار را به دنبال دارد.

میانگین اشتغال سالانه در دولت یازدهم 485هزار شغل است

رئیس مرکز آمار ایران گفت: میانگین ایجاد اشتغال در دولت یازدهم سالانه 485 هزار و در دولت نهم و دهم76هزار شغل بود، در صورتی که نیاز کشور ایجاد سالانه 960هزار شغل است که هنوز با این رقم فاصله داریم.

«امید علی پارسا» در خصوص تعریف شاغل گفت: تعریف شاغل (بر مبنای یک ساعت کار در هفته) از سال 1382 در کشور مطرح شد و در سال 1384 مصوب و در طرح های نمونه گیری اشتغال به کار گرفته شد. به گفته این مقام مسئول حوزه آمار کشور، تعریفی که برای شاغل در طرح های آمارگیری استفاده می شود، تعریفی بین المللی است و ربطی به مرکز آمار ایران ندارد، برای مفاهیم آماری همه کشورها باید تابع یک تعریف باشند.

وی با توضیح منطق تعریف یک ساعت کار در هفته گفت: مرکز آمار ایران در سطح فرد اطلاعات تولید نمی کند و به دنبال تجمیع اطلاعات و در نهایت تولید آمارهای کلان است.

پارسا گفت: کسی که از یک تا44ساعت در هفته کار می کند می تواند شامل اشتغال ناقص یا اشتغال کامل شود و این گزینه ها بستگی به ساعات کار دارد.

وی ادامه داد: براساس آخرین نتایح نمونه گیری نیروی کار 23میلیون و 827هزار نفر شاغل هستند که 9.2درصد کسانی هستند که دارای اشتغال ناقص (کمتر از 44ساعت) هستند.

رئیس مرکز آمار ایران بیان داشت: فردی که یک ساعت در هفته کار کرده باشد، اشتغال ناقص است. بیش از 40درصد از مردم بیش از 44ساعت در هفته کار می کنند.

وی گفت: طبق آخرین نتایج آمارگیری از نیروی کار (تابستان 96) 23میلیون و 827هزار نفر شاغل هستند و 3میلیون و 150هزار نفر اصلاً کار نمی کنند.

وی افزود: در صورتی که کل حجم کار (نفر روز یا نفر ساعت) را به 23میلیون و 827هزار نفر جمع کنیم سرانه حجم کار به دست می آید. هدف این است که چه حجمی از مردم چه حجمی از کار را انجام می دهند.

پارسا اظهار داشت: مرکز آمار ایران نمایی از وضعیت اشتغال و بیکاری را بررسی می کند و قرار نیست در طرح نیروی کار به این موضوع پاسخ دهد که آیا اشتغال معیشت خانوار را تأمین می کند یا نه؟ پارسا در بخشی دیگر از این نشست بیان داشت: با نرخ بیکاری به تنهایی نمی توان استان های کشور را باهم مقایسه کرد.

وی ادامه داد: برای مقایسه استان ها باید میانگین موزونی از شاخص مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری، نسبت اشتغال، درصد افزایش سالانه شاغلان و نرخ اشتغال ناقص را با هم در نظر گرفت. رئیس مرکز آمار ایران گفت: در صورتی هم که بخواهیم یک شاخص را با هم مقایسه کنیم افزایش تعداد شاغلان در هر استان است.

پارسا افزود: در صورتی که سالانه 4درصد به اشتغال هر استان اضافه شود 960هزار شاغل به جمع شاغلان کشور اضافه خواهد شد.

وی اظهار داشت: با تدابیری که استانداران در برنامه اشتغال فراگیر قرار است به ثمر برسانند زیرساخت های اشتغال در استان های کشور فراهم خواهد شد.

تولید ناخالص داخلی از 172 به184هزار میلیارد تومان رسید

«جواد حسین زاده» مدیر کل دفتر حساب های اقتصادی مرکز آمار ایران نیز در این نشست گفت: رشد اقتصادی کشور از بهار 95 تا بهار 96 با احتساب نفت 6.5درصد و بدون نفت 7درصد رشد داشت، نفت در سال های گذشته رشد خود را طی کرده بود.

وی افزود: تولید ناخالص داخلی با نفت طی مدت یاد شده از 172 به184هزار میلیارد تومان رسیده بود که رشدی معادل 6.5درصد را نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین تولید ناخالص داخلی از بهار 95 تا بهار96 بدون احتساب نفت از 136به 148هزار میلیارد تومان رسید که رشدی معادل 7درصد را نشان می دهد.

وی تأکید کرد: نفت سال گذشته رشد خود را کرده بود و امسال نسبت به سال گذشته این میزان کمتر بود. کمتر بودن نرخ رشد اقتصادی با نفت نسبت به بدون نفت به همین علت است.

وی در خصوص تفاوت نرخ تورم روستایی و شهری بیان داشت: سهم خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در سبد کالای روستایی40درصد و شهری 25درصد است.

وی گفت: همچنین سهم مسکن در سبد کالای شهری30.5درصد و در خانوار روستایی 11.6درصد است. حسین زاده اظهار داشت: وقتی که سهم این کالاها در سبد خانوارهای شهری و روستایی متفاوت باشد، بنابراین نرخ تورم در این دو منطقه متفاوت است.

به گفته این مقام آماری کشور، وقتی سهم خوراکی در سبد خانوار بیشتر می شود طبیعی است که نرخ تورم هم در میان خانوارهای روستایی افزایش می یابد.

حسین زاده در مورد تغییر سال پایه گفت: سال پایه از مهر ماه امسال تغییر می کند. نرخ تورم شهری مهرماه و برای نرخ تورم روستایی و نرخ تورم ملی از آذرماه امسال براساس سال پایه 95 اعلام می شود.

وی تأکید کرد: تغییر سال پایه فقط برای محاسبه نرخ تورم است و در حساب های ملی تغییری نمی کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی