یکشنبه, 30 مهر 1396 - 09:10

وزیر صنعت، معدن و تجارت از فقدان عزم ملی برای صادرات خبر داد / برشی از کیک کوچک اقتصاد ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیست ویکمین سالروز ملی صادرات گفت کیک اقتصادی ما کوچک مانده و اگر حجم بازار و تولید خود را افزایش ندهیم، سهم ما از بازارهای جهانی اندک خواهد بود.

به گزارش «فرصت امروز»، محمد شریعتمداری در مراسم روز ملی صادرات با اشاره به موانعی که در این زمینه وجود دارد، گفت: سهم صادرات ایران در دنیا باید رقمی حدود ۱۸۰میلیون دلار باشد، اما هنوز با این رقم  فاصله بسیاری داریم و اگر بخواهیم بگوییم اصلی ترین علت این عقب ماندگی چیست، شاید بتوان گفت فقدان باور و عزم ملی و توجه به این نکته است که صادرات تنها راه پیشرفت کشور محسوب می شود. حتی امروز برخی افراد که برای حضور در این مراسم دعوت شده بودند در این جمع دیده نمی شوند.

شریعتمداری ادامه داد: اگرچه در این سال ها تحریم هایی که به واسطه نظام سلطه به ما تحمیل شده مشکلات بسیاری ایجاد کرده، اما ما این شرایط سخت و دشوار را برطرف کرده ایم. اکنون اهمیت صادرات از حیث ارزآوری و انواع درآمدها و میل به توسعه پایدار بدون توجه به این مهم میسر نخواهد شد.

او تاکید کرد: اگر نرخ دلار را واقعی نکنیم، تنبیه صادرات و تشویق واردات صورت می گیرد، پس باید تغییرات صورت دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال گذشته ارزش ۱۰ قلم نخست کالاهای صادراتی ایران بالغ بر ۲۳.۸ میلیون دلار یعنی بالغ بر ۵۵درصد کل صادرات غیرنفتی کشور بود، گفت: این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که ۳۰ سال قبل هم صحبت از لزوم تنوع بخشی کالاهای صادراتی می شد، اما اکنون پس از گذشت ۳۰ سال دستیابی به این وضعیت تاسف بار است. نکته جالب هم آنکه این عددها در شرایطی به دست آمده که حتی گاز طبیعی، اتیلن و مواردی از این دست هم به عنوان صادرات غیرنفتی محاسبه شده است. بدین ترتیب، در ۳۰ سال گذشته و با وجود تلاش های صورت گرفته به جایگاه شایسته ای نرسیده ایم.

او ادامه داد: در سال های اول دولت اصلاحات به عنوان مدیر بازرگانی وقت از رئیس جمهور وقت دعوت کردیم و دیواری را به عنوان موانع صادراتی طراحی و در آن دوره تلاش کردیم این دیوار از بین رفته و به طاقچه ای کوتاه تبدیل شود، اما طی این سال ها به طور مجدد آجرهایی روی این طاقچه چیده شده و دیوار مشوق های صادراتی خوابیده است.

به گفته شریعتمداری، مجموع صادرات ایران به ۱۰ کشور اولی که به عنوان بازارهای هدف صادراتی انتخاب شده اند، معادل ۳۵.۸ میلیون دلار است، یعنی ۸۱.۴ درصد از کالاهای صادراتی ما تنها به همین ۱۰ کشور می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت کشور ترکیه و تلاش های این کشور در حوزه صادرات گفت: در ۱۰ سال گذشته ارزش صادرات این کشور به ۳۷۷ میلیون دلار رسیده است، در حالی که کل حجم صادرات ما با وجود تمام تغییرات صورت گرفته حدود ۴۵میلیون دلار در پایان شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ بوده است.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه لازم است برنامه ای جدی برای توسعه صادرات در دستور کار دولت و نظام قرار گیرد، بیان کرد: اگر عزم ملی برای صادرات غیرنفتی در دستور قرار گیرد، می توان به دسترسی به این اهداف امیدوار بود. اکنون مواردی مانند نرخ ارز، تعرفه های گمرکی و مسائلی در حوزه قوانین و مقررات موجب محدودیت برای صادرکنندگان می شود و ما باید این موانع را رفع کنیم.

او به وضعیت سازمان توسعه تجارت اشاره کرد و گفت: ارتباط این سازمان با مجموعه صادرکنندگان باید تغییر کند. سازمان توسعه تجارت باید دوباره خانه صادرکنندگان شده و جایگاه آن احیا شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی