یکشنبه, 21 مرداد 1397 - 18:51

روحانی: با امضای کنوانسیون دریای خزر گام مهمی برداشته شد / کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

فرصت امروز: سرانجام پس از سال ها کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد. مذاکرات برای تعیین رژیم حقوقی دریای خزر از دو دهه پیش و پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آن آغاز شده بود، اما تا پیش از دیروز به نتیجه نرسیده بود.

همه چیز برای ایران تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خوب بود، اما با فروپاشی شوروی و اعلام استقلال جمهوری های آن، سه کشور ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان هم به جمع ایران و روسیه اضافه شدند. سپس بیشتر از 10 سال پیش، کشورهای ساحلی خزر، به طور دو و سه جانبه این دریا را میان خود تقسیم کردند.

براساس این توافق، سهم ایران از دریای خزر نزدیک به ۱۳درصد خواهد بود، اما ایران چنین سهمی را قبول ندارد و خواهان آن است تا سهمش به ۲۰درصد افزایش یابد. از همین رو، نمایندگان ایران در این نشست گفته اند که در این سند، درصد سهم کشورها از دریای خزر مشخص نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائو قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد. البته ایران همزمان متنی را به عنوان اعلامیه تفسیری به طور رسمی منضم به این سند منتشر کرده است.

همچنین رئیس جمهور امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را گام بسیار مهمی در مسیر تقویت همگرایی بیشتر کشورهای ساحلی این دریا خواند و گفت: امروز ۵ کشور ساحلی خزر برای تقویت امنیت منطقه، روابط بهتر کشورهای شان و استفاده بهتر از دریای خزر گام بسیار مهمی برداشتند.

دکتر حسن روحانی روز یکشنبه و پس از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در نشست مشترک خبری با حضور سایر روسای جمهور کشورهای ساحلی، گفت: اولین قدم در رسیدن به این کنوانسیون از آغازین توافق در اجلاس تهران تا امروز در آکتائو، حسن همجواری و روابط خوب دولت های پنج گانه با یکدیگر بوده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان، قزاقستان، فدراسیون روسیه و آذربایجان همواره بسیار دوستانه و صمیمانه بوده است و این عامل اصلی در امضای اینگونه توافقات می باشد.

روحانی اضافه کرد: بی تردید اگر دولت ها بهم نزدیک نبودند و اگر با یکدیگر فاصله داشتند و منافع ملی خود را مد نظر قرار نمی دادند و همچنین روابط ملت های منطقه از عمق تاریخی برخوردار نبود، به این راحتی امضای ۷ سند، به ویژه کنوانسیون رژیم حقوق دریای خزر امکان پذیر نمی شد و این دستاورد را به ملت های منطقه تبریک می گویم.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از دستاوردهای بسیار مهم کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، امنیت و ثبات این دریا است، گفت: اینکه به صراحت اعلام شد که دریای خزر فقط به پنج کشور ساحلی آن تعلق دارد و نیز تصریح شد که هیچ نیروی خارجی و شناور نظامی نمی تواند در آن رفت و آمد کند و امنیت دریا منحصراً در اختیار پنج کشور ساحلی است و همچنین تصریح بر این موضوع که سرزمین هیچ کشور ساحلی دریای خزر نمی تواند، علیه کشور ساحلی دیگر این دریا مورد استفاده قرار بگیرد به معنای تثبیت و امنیت این دریای مهم است.

دکتر روحانی تأکید کرد: در این سند همچنین نشان دادیم که انصاف و عدالت را رعایت کرده ایم گرچه خط مبدأ را در این کنوانسیون مشخص نکردیم، اما تصریح کردیم که کشورهایی که دارای سواحل خاصی هستند، باید از ویژگی های خاصی هم برخوردار باشند که مقصود سواحل جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور اضافه کرد: همچنین در این سند، مبانی و پایه هایی روشن شده است که براساس آن، سهم هر کشور در بستر و زیربستر دریا در آینده مشخص شود.

روحانی با تأکید بر اینکه باید به فعالیت های خودمان به منظور دستیابی به آخرین مسائل حقوقی درخصوص دریای خزر همچنان ادامه دهیم، اظهار داشت: امروز روسای جمهور پنج کشور ساحلی سندی را امضا کردند اما نهایی شدن آن، نیازمند طی مراحل قانونی است و در ایران باید مجلس شورای اسلامی آن را تأیید کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز شرایطی به وجود آمده که از دریای خزر بهتر و بیش از گذشته به نفع ملت های ساحلی آن استفاده کنیم.

روحانی ترانزیت و نفت و گاز را از جمله مزیت ها و ظرفیت های موجود در دریای خزر توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترانزیت از نقش مهمی برخوردار است و در شرق دریا با همکاری ترکمنستان و قزاقستان و در غرب آن با جمهوری آذربایجان و روسیه، می توانیم اروپا، آسیای مرکزی و قفقاز را به آب های جنوبی خلیج فارس و عمان متصل کنیم و این به معنای آن است که دریای خزر می تواند ترانزیتی برای منطقه و خارج از منطقه باشد.

رئیس جمهور در پایان اظهار امیدواری کرد گام های مهمی که در راه تثبیت و امنیت بیشتر دریای خزر برداشته شده در کنار گام های بعدی برای استفاده بیشتر از منافع دریای خزر، به نفع همه ملت های منطقه باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی