شنبه, 20 مرداد 1397 - 15:49

حمایت از طرح های نوآورانه در حوزه ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور

معاون نفت و گاز ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی گفت که با توجه به اهمیت بحث ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور و تاثیری که این موضوع بر روی افزایش ضریب بازیافت از مخازن دارد، ستاد حمایت از طرح های نوآورانه و دانش بنیان این حوزه را در اولویت قرار داده است.

به گزارش معاونت فناوری ریاست جمهوری، داود حبیبی کیا، معاون نفت و گاز ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی درباره حمایت های ستاد از این حوزه اظهار کرد: طرح های نوآورانه پژوهشگران در زمینه ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز حمایت می شود تا از این طریق به افزایش ضریب استحصال از این مخازن کمک شود.

حبیبی کیا درباره اهمیت این حوزه توضیح داد: ایران بزرگ ترین دارنده ذخایر گازی دنیا است و از نظر ذخایر نفتی نیز رتبه چهارم را در دنیا دارد که این میدان های نفتی در پهنه گسترده ای از کشور و همچنین در خلیج فارس و دریای خزر قرار دارند.

البته این جایگاه و رتبه کشورمان مربوط به ذخایر متعارف است. علاوه بر این ذخایر غیرمتعارفی همچون شیل های نفتی و هیدرات های گازی نیز در کشورمان وجود دارد. اطلاعات اولیه درباره ذخایر هیدرا های گازی نشان می دهد منبع بسیار عظیمی از این هیدرات ها در اعماق دریای عمان وجود دارد و طبق برآوردها میزان این ذخایر با ذخایر فسیلی برابری می کند. البته وجود ذخایر هیدرات های گازی در دریای خزر نیز به اثبات رسیده است.

وی در ادامه بیان کرد: طبق آمار شرکت ملی نفت ایران ذخایر درجای نفت خام 711.5 میلیارد بشکه است، اما با توجه به ضریب بازیافت تمامی این مقادیر قابل استحصال نیست و تنها 175 میلیارد بشکه قابل استحصال است که طی سال های آینده استخراج می شود، بنابراین ضریب بازیافت در ذخایر هیدروکربنی بحث مهمی است.

حبیبی کیا همچنین عنوان کرد: ضریب بازیافت در ایران به طور متوسط 24.5درصد گزارش شده که در مقایسه با میانگین ضریب بازیافت در جهان (34درصد) فاصله بسیاری داریم، بنابراین باید با اقداماتی این ضریب بازیافت از ذخایر نفتی و گازی را افزایش دهیم. تنها با یک مثال می توان به اهمیت این ضریب پی برد تنها با افزایش یک درصدی این ضریب بیش از 7 میلیارد بشکه نفت خام تولید می شود که با احتساب هر بشکه 50 دلار حدود 350 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور همراه دارد پس برنامه ریزی برای افزایش ضریب بازیافت کمک بزرگی برای کشور است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی