سه شنبه, 18 مهر 1396 - 15:31

بازاریابی داخلی چیست؟

بازاریابی داخلی (صحیح آن مارکتینگ داخلی، internal marketing)  به عنوان عنصری از بازاریابی کلی نگر به کار استخدام، آموزش و انگیزه دادن به کارکنان توانمندی اطلاق می شود که می خواهند خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهند. انجام بازاریابی داخلی این اطمینان را می دهد که همه افراد شاغل در سازمان، علی الخصوص مدیریت ارشد، اصول مناسب بازاریابی را می پذیرند.

بازاریاب های زیرک مواظب این مسئله هستند که فعالیت های بازاریابی که در داخل شرکت صورت می گیرند می توانند به اندازه آنهایی که در خارج از شرکت انجام می گیرند و حتی بیشتر از آنها اهمیت داشته باشند. منطقی نیست پیش از آنکه کارکنان شرکت آمادگی لازم جهت ارائه خدمات عالی را داشته باشند وعده آنها را بدهیم.

به گزارش هورموند، کوه اسنوشو واقع در ایالت ویرجینیای غربی دست به انجام یک برنامه بازاریابی  زد که با آن می توانند این شهر را به عنوان یک منطقه بهتر جهت اسکی، که افراد می توانند یک تجربه واقعی، روستایی و سرگرم کننده در طبیعت بکر کسب کنند، معرفی کنند.

در راستای اجرای یک ابتکار عمل مارک گذاری به منظور تعریف اهداف خود و بیان آنچه می خواستند که مارک کوه اسنوشو به بازدیدکنندگان ارائه دهد، بازاریاب های این منطقه کار خود را از داخل شروع کردند. آنها وعده یک مارک جدید را در یک کتاب ۴۰صفحه ای مارک که شامل تاریخچه و فهرستی از هفت کلمه برخوردی که خصوصیات اینکه چگونه کارکنان با مهمان ها تعامل می کنند، گنجانده اند. پیام ها و علائمی که روی کوه نصب شدند نیز به کارکنان یادآوری می کرد که وعده های مارک را محقق کنند. همه افرادی که تازه به استخدام درآمده اند با مارک آشنا هستند تا به آنها کمک شود تا مارک را بهتر درک کنند و به حامیان اثربخش مبدل شوند.

بازاریابی دیگر به عنوان وظیفه ای که به یک دپارتمان واگذارشده باشد، به حساب نمی آید. بازاریابی درواقع فعالیتی است که در کل کشور انجام می گیرد و دید مأموریت و برنامه ریزی استراتژیک شرکت را به جلو هدایت می کند. بازاریابی تنها زمانی به موفقیت دست می یابد که همه بخش ها با همکاری هم به منظور دستیابی به اهداف مشتری، کار می کنند. واحد خرید مواد اولیه درست را خریداری می کند، واحد تولید در بازه زمانی مناسب محصولات مناسب را می سازد و واحد حسابداری به طرق مناسب میزان سوددهی را می سنجد. بااین حال تنها درزمانی هماهنگی میان واحدی قابل انجام است که مدیریت بتواند شفاف بیان کند که چگونه جهت گیری و اسلوب عملکردی شرکت به مشتریان خدمات دهی می کند. مثال زیر برخی از چالش های بالقوه بازاریابی یکپارچه را بیان می کند.

معاونت بازاریابی یکی از خطوط اصلی هوایی در اروپا در پی آن است که سهم خود از ترافیک هوایی را افزایش دهد. استراتژی او از انجام این کار این است که با ارائه غذای بهتر، اتاقک های تمیزتر، خدمه پرواز بهتر آموزش دیده و نرخ های پایین تر بر میزان رضای مشتری بیفزاید. ولی او در عین حال هیچ اختیاری روی این مسئله ندارد. واحد کیت رینگ غذاها را به گونه ای انتخاب می کند که هزینه ها را پایین نگه دارد. واحد نگهداری از خدمات تمیزکاری ارزان استفاده می کند، واحد منابع انسانی افرادی را صرف نظر از اینکه آیا آنها به صورت طبیعی دوستانه برخورد می کنند یا خیر استخدام می کند و واحد مالی پول بلیت را مشخص می کند.

ازآنجایی که این واحدها به طورکلی از یک رویکرد مبتنی بر هزینه ای یا تولیدی استفاده می کنند، معاونت بازاریابی در تلاش های خود در جهت ایجاد برنامه بازاریابی یکپارچه ناکام است. بازاریابی داخلی مستلزم همکاری عمودی با مدیریت ارشد و همکاری افقی با سایر واحدهاست تا کلیه بخش ها تلاش های بازاریابی را درک کنند، برای آنها ارزش قائل شوند و از آنها حمایت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی