یکشنبه, 19 شهریور 1396 - 15:28

بازاریابی در عصر متلاطم

رکود شدید اقتصادی ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ باعث شد مارکترها در مورد بهترین اقدامات مدیریتی بازاندیشی کنند. فیلیپ کاتلر و جان کاسلین مدیریت را در حال قدم گذاشتن به عصر جدیدی از تلاطم می بینند که در آن هرج ومرج، مخاطره و عدم قطعیت جزو ویژگی های بسیاری از صنایع، بازارها و شرکت ها شده است.

طبق نظر این افراد، تلاطم دیگر یک چیز عادی است که در بین آن فوران هایی از رونق و رکود دوره ای و گاه و بی گاه (به همراه رکودهای بسط یافته که به بحران و رکود شدید می انجامند) دیده می شود. آنها چالش های زیاد جدیدی در آینده قابل پیش بینی می بینند و برخلاف بحران های اقتصادی درگذشته ممکن است دیگر تضمینی به بازگشت به اقدامات مدیریتی گذشته که به موفقیت بینجامد وجود نداشته باشد.

به گزارش هورموند، طبق نظر کاتلر و کاسلین، بازاریاب ها (مارکترها) همیشه باید آمادگی فعال کردن واکنش های خودکار به تلاطم هایی که ممکن است ایجاد شوند و هرج ومرج هایی که ممکن است به بار بیایند داشته باشند. توصیه آنها این است که بازاریاب ها این هشت عامل را زمانی که می خواهند  «استراتژی های بازاریابی (صحیح آن مارکتینگ) زمان هرج ومرج» را فراهم کنند در ذهن داشته باشند.

- سهم بازار خود را از بخش های اصلی مشتریان به دست آورید. الان وقت طمع کردن نیست؛ به همین خاطر بخش های اصلی مشتریان خود را محکم حفظ کنید و آمادگی این را داشته باشید که جلوی حملات رقبایی که سعی دارند مشتریان سودآور و وفادار شما را بگیرند سد کنید.

- برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار، با قدرت هرچه تمام تلاش کنید. همه شرکت ها در پی سهم بیشتری از بازار هستند و در زمان های پرتلاطم و هرج ومرج بسیاری از آنها تضعیف می شوند. کاهش بودجه های بازاریابی، هزینه های سفرهای فروش جزو علائم حتمی این مسئله است که رقیب تحت  فشار است. در این شرایط که رقیب تان تضعیف شده است، تمام تلاش تان را بکنید تا بخش های اصلی مشتری را به دست آورید.

- در حال حاضر مشتریان را مورد پژوهش قرار دهید زیرا نیازها و خواسته های آنها در حال نوسان است. در زمان های تلاطم و هرج ومرج همه تحت فشار هستند و همه مشتریان (حتی آنهایی که در بخش های اصلی شما هستند و شما آنها را خوب می شناسید) در حال تغییر هستند. بیش از هر زمانی نسبت به گذشته نزدیک آنها بمانید و در مورد آنها تحقیق کنید.

- حداقل سعی کنید بودجه بازاریابی  خود را حفظ و تلاش کنید که آن را افزایش دهید. با توجه به اینکه رقبای شما به شدت مشتریان اصلی شما را مورد هدف فعالیت های بازاریابی خود قرار می دهند، هم اکنون بدترین زمان برای اندیشیدن به کاهش هر چیزی در بودجه بازاریابی شماست که آنها را مورد هدف قرار می دهد. حقیقت آن است که بهتر است شما یا بر آن بیفزایید یا پول خود را از این یورش ها دور کرده و در بخش های کاملا جدیدی از مشتریان صرف کنید.

- روی تمام چیزهایی که ایمن است تمرکز کرده و بر ارزش های اصلی تأکید کنید. وقتی تلاطم در همه وحشت ایجاد کرده است، اکثر مشتریان به دنبال جای امن می گردند. آنها نیاز دارند در مورد شرکت، محصولات و خدمات شما احساس ایمنی داشته باشند. هر آنچه را که در توان تان هست انجام دهید تا به آنها بگویید که ادامه فعالیت تجاری با شما برای آنها خطری ندارد و نیز محصولات و خدماتی را به آنها بفروشید که به آنها حس امنیت خاطر دهد.

- برنامه هایی که اهداف شما را تأمین نمی کنند سریع کنار بگذارید. بودجه های بازاریابی شما همیشه (چه در زمان هایی که شرایط خوب است و چه در شرایط بد) به دقت بررسی می شوند. اگر کسی اقدام به حذف یکی از برنامه های شما کرد، مخالفت نکنید. اگر شما حواس تان نیست، مطمئن باشید که فرد دیگری مراقب است، ازجمله همکاران خودتان که بودجه های آنها از این تبر در امان نبوده  است.

- روی بهترین مارک های تان تخفیف ندهید. تخفیف دادن روی موفق ترین و جاافتاده ترین مارک های تان دو پیام را برای بازار ارسال می کند که؛ قیمت های شما درگذشته بیش ازحد بالا بوده و دوم اینکه در آینده اگر تخفیف از روی محصولات شما برداشته شود، دیگر ارزش آن قیمت را نخواهد داشت. اگر می خواهید به چشم مشتریانی که بیشتر صرفه جو هستند خوشایند بیاید مارس جدیدی باقیمت های پایین خلق کنید. این کار باعث می شود مشتریانی که توجهی خاص به ارزش محصولات دارند نزدیکی خود را به شما حفظ کنند، بدون آنکه آنهایی را که هنوز حاضرند بهای بیشتری را برای مارک های باقیمت های بالاتر پرداخت کنند از خود دور کنید.

- قوی را حفظ کنید، از شر ضعیف خلاص شوید. در بازارهای پرتلاطم قوی ترین مارک ها و محصولات شما باید حتی قوی تر شوند. زمان یا پول تان را برای مارک ها یا محصولات حاشیه ای که  ارزش و جایگاه محکمی نزد مشتری ندارند، هدر ندهید. برای تقویت مارک ها، محصولات و خدمات قوی روی ایمنی و ارزش محصول تأکید کنید. فراموش نکنید که مارک های شما هیچ گاه نمی توانند به اندازه کافی قوی باشند، به خصوص در برابر موجی از اقتصاد متلاطم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی