سه شنبه, 23 آبان 1396 - 15:33

بازارهای نوظهور و تکرار مدل های کسب وکار

تجربه فعالیت در میان خلأهای نهادی، غول های نوظهور را در جایگاهی قرار می دهد که می توانند در سایر بازارهای نوظهور با موانع ساختاری مشابه فعالیت کنند. درست مانند شرکت های چندملیتی برآمده از بازارهای توسعه یافته که مدل های کسب وکار خود را در بخش هایی از بازارهای نوظهور تکرار می کنند که بیشترین شباهت را به بازار داخلی شان دارد.

به گزارش هورموند، غول های نوظهور برای گسترش خود می توانند مدل هایی را که در بازارهای داخلی خود پیاده کرده اند به بازارهای جدید بسط دهند. شرکت هایی که اساس مدل کسب وکار آنها، دانش منحصربه فرد درباره مشتری است، می توانند به بخش های مشابه در سایر کشورهای دارای بازار نوظهور گسترش یابند.

بسیاری از شرکت های برآمده از بازارهای نوظهور منابع لازم برای ارائه یک محصول به بازار یا اجرای ابتکارات عملیاتی در بازارهای توسعه یافته را در اختیار ندارند. بااین وجود، تجربه تأمین نیازهای مصرف کنندگان بازارهای نوظهور، مخصوصا با قیمت های پایین، مزیتی برای آن دسته از شرکت های برآمده از بازارهای نوظهور است که با شرکت های چندملیتی بالغ در بازارهای درحال توسعه رقابت می کنند.

همچنین، شرکت های برآمده از بازارهای نوظهور که مدل های کسب وکارشان بر بازارهای عوامل تولید بومی و منحصربه فرد متکی است، می توانند مدل های شان را در سایر بازارهای نوظهوری که دارای عناصری مشابه با بازار داخلی شان هستند نیز تکرار کنند. برای مثال، بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات هندی که در ابتدای کار به دنبال مشتریانی در بازارهای توسعه یافته بودند، در ادامه کار، مراکز توسعه نرم افزار را در سایر بازارهای نوظهور مانند چین و تعدادی از کشورهای اروپای شرقی ایجاد کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی