جمعه, 21 مهر 1396 - 17:08

چرا واحد منابع انسانی برای موفقیت کمپانی اهمیت بسیاری دارد

منابع انسانی یکی از مهم ترین بخش های هر دپارتمانی است، اما در بسیاری موارد اهمیت این بخش در شرکت ها مورد توجه قرار نمی گیرد.

یکی از واحدهایی که کمپانی ها و شرکت های مطرح به آن اهمیت فراوانی می دهند، واحد منابع انسانی است. البته شاید بعضی از مدیران به اهمیت این موضوع آگاه باشند یا آن را مهم جلوه ندهند، اما باید دانست که مدیر واحد منابع انسانی و کارمندانی که در این بخش کار می کنند، برای موفقیت هر سازمانی نقش حیاتی بر عهده دارند.

در صورتی که اعضای این بخش یا مدیری که منابع انسانی را کنترل می کند، افراد بی تجربه و نالایق باشند کمپانی یا شرکت نمی تواند برای بخش های مختلف خود افراد توانمند و مستعد را استخدام کند؛ بنابراین بدون افراد مستعد، تجارت پویایی نیز وجود نخواهد داشت و با شرکتی که محکوم به شکست است، رو به رو می شوید.

در ادامه به نقل از زومیت به دلایل اینکه چرا واحد منابع انسانی برای موفقیت یک کمپانی مهم است، می پردازیم.

تیم منابع انسانی حرفه ای بهترین ها را استخدام می کند

شاید استخدام پروسه ساده ای به نظر برسد، اما در حقیقت بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. طبق مطالعه ای که توسط CareerBuilder  در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت؛ ۴۸ درصد از مدیرعامل ها معتقدند کمپانی آنها به دلیل استخدام های اشتباه، هزینه گزافی پرداخت کرده است.

طبق مطالعات جدیدی که توسط Jobvite صورت گرفته است، ۹۵ درصد از شرکت کنندگان معتقدند پروسه استخدام در سال ۲۰۱۷ با چالش های بیشتری همراه خواهد بود. البته اینجا اهمیت دپارتمان منابع انسانی بیشتر به چشم می آید. یک گروه خوب که متشکل از افراد حرفه ای باشد به دنبال استخدام های کورکورانه و سریع تر خالی کردن لیست افراد مورد نیاز کمپانی نیست، بلکه به دنبال افرادی می گردد که در شغل خود بهترین باشند و بتوانند در بلندمدت برای کمپانی سود فراوانی حاصل کنند.

یک تیم حرفه ای منابع انسانی در پروسه استخدام به دنبال ارزیابی عملکرد متقاضی و همچنین نگهداری از فرد تازه استخدام شده و طولانی مدت بودن همکاری آن شخص با مجموعه است و به مسائل پیش پاافتاده ای مانند حقوق یا سریع تر بودن پروسه استخدام فکر نمی کند. تمرکز بر موفقیت فرد تازه وارد در مجموعه از اولویت های تیم منابع انسانی محسوب می شود؛ زیرا نیرویی که پرانرژی و از کار خود راضی باشد، به سلامت روانی مجموعه کمک می کند.

طبق گزارشی که توسط گالوپ منتشر شده است، به صورت سالانه استعفای کارمندان نسل هزاره در ایالات متحده به تنهایی نزدیک به ۳۰.۵ میلیارد دلار هزینه دربر دارد، اما زمانی که اعضای منابع انسانی بتوانند نیروهای مستعدی را جذب کنند و سپس راهی برای راضی نگه داشتن آنها بیابند، این افراد به فکر خروج از شغل شان نخواهند افتاد. با این حساب کمپانی ها نیز می توانند در صرف هزینه و زمان صرفه جویی کنند.

تیم منابع انسانی حرفه ای بر تعامل کارمندان تمرکز می کند

تعامل کارمندان با شغل شان، یکی از بزرگ ترین مشکلات محل کار به شمار می رود. گالوپ در سال ۲۰۱۳ یک بررسی در ایالات متحده آمریکا انجام داد و با استفاده از اطلاعاتی که بیش از ۳۵۰ هزار نفر در اختیار این مجموعه قرار دادند، متوجه شد کارمندانی که تعامل ندارند به طور مجموع بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار به محل کارشان خسارت می زنند.

در این وضعیت، اعضای دپارتمان منابع انسانی می توانند کارمندان را به ایجاد تعامل سوق دهند. ایجاد تعامل می تواند تنها با در نظر گرفتن چند نکته و انجام آنها به وجود بیاید که شامل اهمیت دادن به کارمند، بازخورد، آموزش و توسعه، مزایا و در آخر ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی وی می شود.

بنابراین فرقی نمی کند که دپارتمان منابع انسانی روشی برای آموزش و توسعه بیابد، بازخورد کارمندان را با نظرسنجی در مورد تعاملات کاری بسنجد یا برنامه ای برای بالاتر بردن انگیزه کارمندان ترتیب دهد؛ باید بدانید دپارتمان منابع انسانی حرفه ای به دنبال بهترین استراتژی هاست تا بتواند تعامل کارمندان را بالاتر ببرد و میزان علاقه آنها به کار در کمپانی را افزایش دهد.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۶ یک نظرسنجی توسط Globoforce صورت گرفت که طبق آن ۸۲ درصد از شرکت کنندگان گفتند زمانی که از آنها تجلیل و قدردانی می شود احساس تعامل بیشتری با محل کار خود پیدا می کنند و ۷۸ درصد اعلام کردند خلاقیت آنها افزایش می یابد.

نظرات تیم منابع انسانی باعث رشد کسب وکار می شود

دید خاص دپارتمان منابع انسانی به کمپانی و افرادی که در آن کار می کنند، باعث می شود در بهترین جایگاه برای کمک به تصمیمات مهم تجاری قرار گیرد، درحالی که دپارتمان منابع انسانی از تیم استراتژی کمپانی جداست؛ ۶۵ درصد از مدیرانی که در نظرسنجی CareerBuilder شرکت داشتند به این موضوع اشاره کردند که نظرات این دپارتمان در تصمیمات مهم مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین ۷۳ درصد از مدیرعاملان گفتند مدیر بخش منابع انسانی اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می دهد که برای پیشرفت کسب وکار آنها مفید است.

اگر در یک کمپانی مشاهده کردید همه چیز به خوبی پیش می رود، باید در نظر داشته باشید که دپارتمان منابع انسانی متشکل از افراد حرفه ای بوده است که توانسته اند درک عمیقی از افراد مستعد داشته باشند و همچنین بدانند که کارمندان چگونه کار می کنند. تأثیر نظرات و دیدگاه های آنها را نیز می توان در تصمیم گیری های کمپانی مشاهده کرد.

۵۷درصد از مدیرعاملان که در نظرسنجی CareerBuilder  شرکت کردند، موافقند که مدیران دپارتمان منابع انسانی می توانند راه هایی به کمپانی ارائه دهند که به لطف آنها هزینه ها کاهش یابد و کمپانی بتواند از ظرفیت حداکثری نیروهای خود بهره ببرد.

زمانی که منابع انسانی با بخش امور مالی همکاری کند نیز نتایج بسیار خوب خواهد بود. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ نشان داد زمانی که این دو بخش با یکدیگر همکاری قدرتمندی داشته باشند؛ کمپانی نه تنها به سودآوری بیشتری می  رسد و شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد بود، بلکه میزان تعامل کارمندان نیز افزایش خواهد یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی