جمعه, 21 مهر 1396 - 17:20

نقشه سایت (sitemap) چیست؟

در سئوی سایت شما نکاتی حائز اهمیت هستند که باتوجه به آنها می توانید سایت خود را بهینه سازی کنید. در این مطلب به شما سایت مپ را که یکی از ابزار های سئو است آموزش خواهیم داد.

 به گزارش مدیر وب، نقشه سایت  (Sitemap) یک نسخه نشانه گذاری شده از سایت شماست. سایت مپ یک فایل xml است که شامل آدرس تمامی صفحات، میزان با اهمیت بودن آن ها، لینک های سایت و آخرین زمان به روز رسانی سایت است که برای معرفی سایت به موتورهای جست وجو استفاده می شود.

 اهمیت نقشه سایت

سایت مپ اهمیت صفحات شما را مشخص می کند. خزنده های گوگل هر کدام معیارهای خودشان را برای تشخیص خوب یا بد بودن صفحات دارند. می توانید صفحاتی را به عنوان صفحات مهم تر به گوگل معرفی کنید تا بتوانید روی سئو این صفحات بیشتر کار کنید و از رقیبان تان پیشی بگیرید. مطالب موجود در سایت که قصد به روز رسانی آنها را دارید یا مطالبی که به تازگی برای سایت خود نوشته اید با استفاده از نقشه سایت  (sitemap) به گوگل معرفی می شوند. هر لحظه که به روزرسانی انجام می شود خزنده های گوگل به سایت شما می آیند و سایت را بررسی می کنند یا به اصطلاح صفحات را index می  کنند.

 چرا باید از نقشه سایت استفاده کنیم؟

خودتان را جای گوگل بگذارید. فرض کنید سایتی با صفحات بسیار زیادی وجود دارد. اگر سایت مپ نداشته باشد، ممکن است صفحاتی از دست خزنده ها در برود و index نشوند. با استفاده از این نقشه ها به موتورهای جست وجو مسیر می دهید و تمام صفحات خود را به گوگل معرفی می کنید. همچنین ممکن است سایت شما نوپا باشد و هنوز لینک سازی داخلی و خارجی درست و کاملی انجام نداده باشید. خزنده ها نمی توانند به صفحاتی که لینک ندارند وارد شوند. مسیری که این خزنده ها برای رفتن به صفحات دیگر استفاده می کنند، لینک  ها هستند. با استفاده از نقشه سایت می توانید آدرس صفحاتی که لینک ندارند را هم به موتورهای جست وجوگر بدهید.

فایل ایندکس نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت  نباید زیاد سنگین شود. بهتر است بعد از ساخت نقشه آن را فشرده سازی کنید تا فضای بیهوده اشغال شده را از بین ببرید. حجم موردنظر برای این سایت مپ ها نباید بیشتر از 10 مگابایت باشد که این حجم برابر تعداد 5000 لینک یا آدرس است. اگر تعداد صفحات شما بیشتر از این تعداد یا این حجم شد باید از sitemap index file استفاده کنید. با استفاده از فایل ایندکس نقشه سایت می توانید تا 50000 نقشه سایت در هر سایت مپ ایندکس خود ذخیره کنید.

 تگ های استفاده شده در نقشه سایت  

- تگurl: محتویات صفحه

- تگloc: لینک صفحات

- تگlastmod: اطلاعات تغییرات صفحه

- تگchangefreq: بازه زمانی تغییرات صفحه

- تگpriority: میزان اهمیت یک صفحه

شما می توانید با شناسایی این تگ ها و تغییرات کوچکی در آنها اهمیت صفحات تان را با توجه به فعالیت رقبا کم و زیاد کنید.

نحوه ساختن نقشه سایت  

ابزارهای زیادی برای تهیه نقشه سایت به صورت آنلاین وجود دارد که به جز تهیه نقشه سایت امکانات دیگری را نیز به کاربران خود می دهند. از جمله این ابزارها می توان به سایت XML-sitemaps. com اشاره کرد که سایتی است که به صورت رایگان و با چند کلیک ساده، نقشه سایت کاملی به شما می دهد.

ویژگی های بسیار مفید این سایت شامل:

- امکان تعیین اولویت صفحات

- بررسی فعالیت رقبا و جایگاه آنها در گوگل

- چک کردن صفحه نتایج گوگل برای کلمه موردنظر

- بررسی چگالی یا میزان محبوبیت یک کلمه در گوگل ازنظر میزان جست وجو روی آن کلمه.

با پرداخت هزینه برای ارتقای سایت XML-sitemaps. com می توانید امکانات بسیار بیشتری دریافت کنید تا به صورت حرفه ای از امکانات این سایت استفاده کنید.

ساخت نقشه سایت در  وردپرس

خود وردپرس با نصب افزونه  (YOAST) قابلیت تهیه سایت مپ به صورت اتوماتیک را دارد. بسیاری از کاربران با این افزونه سایت مپ تهیه می کنند و مشکلی نیز برای آنها به وجود نمی آید. درصورتی  که قصد دارید برای سایت وردپرسی خود سایت مپ تهیه کنید افزونه XML Sitemap – WordPress را روی سیستم وردپرس خود نصب کنید.

 ابزارهای بررسی نقشه سایت  

برای بررسی وضعیت کدهای سایت مپ ابزارهایی وجود دارد که بتوانید در کدها بدون ایجاد خطا تغییراتی انجام دهید.

سایتwww.xml-sitemaps.com گزینه مناسبی برای بررسی وضعیت کدها است که به راحتی متوجه تگ ها و وضعیت قرارگیری آنها می شوید.

ابزارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارد ازجمله Google Sitemap Validator و XChecker که کار مشابه xml-sitemaps را انجام می دهند و بسیار مفیدند.

 نحوه اضافه کردن نقشه سایت  به گوگل

اضافه کردن نقشه سایت در وب مستر تولز این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که علاوه بر معرفی به گوگل خطاهای نقشه را به شما بازگو کند و این خطاها را رفع کنید.

برای اضافه کردن نقشه سایت به وب مستر تولز مراحل زیر را انجام دهید:

1- ابتدا به Google webmaster tools بروید.

2- به آدرس optimization بروید.

3-  Sitemapsرا انتخاب کنید.

4- در سمت راست گزینه ای را مشاهده می کنید به نام add sitemaps

5- با وارد کردن آدرس URL سایت در این قسمت، به راحتی نقشه سایت تان را وارد webmaster tools کرده اید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی