چهارشنبه, 19 مهر 1396 - 15:12

بررسی بیشترین حقوق های ورزشکاران و عوامل دستیابی به این دستمزدها / کارآفرینی در حوزه ورزش

شاید صحبت از کارآفرینی در حوزه ورزش برای بسیاری از خوانندگان عجیب و نامانوس جلوه کند. در نخستین برخورد ممکن است به سراغ شیوه های مدیریت تیم های ورزشی به منظور دستیابی به سود بیشتر رفته و اهمیت حوزه مدیریت ورزشی را برجسته سازیم. اگرچه مدیریت سازمان و تیم های ورزشی نقش انکارناپذیری در گردش مالی عظیم این صنایع دارد، با این حال حوادث اصلی در زمین مسابقه رقم می خورد. بر همین اساس تعجبی ندارد که شاهد دریافت حقوق های نجومی از سوی ورزشکاران حرفه ای باشیم.

اگر زمانی مبارزه گلادیاتورها در روم باستان خیل عظیمی از مردم را به سوی میدان های نبرد روانه می کرد، در حال حاضر شیوه تفریح توده  مردم تغییر کرده است. اکنون افراد در استادیوم های ورزشی یا پشت تلویزیون خانگی شان مسابقات مورد علاقه خود را دنبال می کنند.

پرسشی که پیش از پرداختن به اسامی ورزشکاران باید مورد بررسی قرار گیرد این است که دلیل پرداخت مبالغ هنگفت از سوی باشگاه ها به ستارگان شان چیست. نخست باید توجه داشت که در سودآوری عظیم صنعت ورزش جای هیچ شک و تردیدی نیست. بر این اساس تیم های حرفه ای به دنبال درخشش و مطرح شدن در سطح جهانی هستند. خوشبختانه راه های زیادی برای دستیابی به این اهداف وجود دارد. یکی از راه ها جذب ستاره های حرفه ای هر رشته است.

به عنوان مثال لبرون جیمز، بازیکن بسکتبالی است که علاوه بر تأثیرگذاری در زمین مسابقه از نظر تبلیغات، وجهه عمومی و ارتقای روحیه جمعی تیم نیز تأثیر بسیار بالایی دارد. همه این شرایط دست به دست هم می دهند تا شاهد پرداخت حقوق های نجومی از سوی باشگاه ها باشیم. البته باید اشاره کرد که تنها منبع درآمد بازیکنان، حقوق دریافتی از باشگاه ها نیست. المان هایی مانند کسب وکارهای مستقل بازیکنان و میزان حضورشان در دنیای رسانه و مد نیز در دستمزدها نقش تعیین کننده ای دارد.

کریستیانو رونالدو

در صدر این فهرست یکی از بهترین بازیکنان دنیای فوتبال قرار دارد. کریستیانو رونالدو به هنگام ترک خانه برای بازی در آکادمی باشگاه اسپورتینگ شاید حتی فکر کسب موفقیت های کنونی را نمی کرد. جابه  جایی رکورد باشگاه رئال مادرید و لیگ قهرمانان اروپا رونالدو را تبدیل به برترین گلزن تاریخ رئال و لیگ قهرمانان کرده است. شاید این عملکرد برای توجیه درآمد 93 میلیون دلاری این بازیکن در سال جاری کافی باشد، با این حال رونالدوی پرتغالی حضور گسترده ای در عرصه مد و پوشاک نیز دارد. پایه گذاری برند پوشاک CR7 بخش عمده ای از فعالیت این بازیکن افسانه ای را در حوزه مد شامل می شود. همچنین کریستیانو به تازگی اقدام به تأسیس هتل های زنجیره ای نیز کرده است که بدون شک سطح درآمد وی را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

لبران جیمز

بازیکن افسانه ای تیم کلیولند کاوالیرز افتخاراتی نظیر فتح سه عنوانNBA، کسب مدال طلای المپیک و دریافت عنوان ارزشمندترین بازیکن NBA  را یدک می کشد. فصل گذشته کارشناس شبکه ESPN جیمز بزرگ را موتور خستگی ناپذیر امتیازگیری نامید. اگرچه این بازیکن سرشناس حضور به مراتب کمرنگ تری در حوزه مد و تبلیغات دارد، اما کسب افتخاراتی نظیر فتح سه عنوان متوالی محبوب ترین بازیکن NBA وی را تبدیل به قهرمان افسانه ای بسیاری از دوستداران این رشته ورزشی کرده است. این بازیکن 203 سانتی متری با کسب 27810 امتیاز در تمام بازی ها یکی از نزدیک ترین افراد به شکستن رکورد این حوزه و بدل شدن به یگانه ستاره این حوزه است.

خرید بخشی از سهام باشگاه لیورپول و از همه مهم تر ثبت قرارداد مادام العمر با برند نایکی یکی از مهم ترین منابع درآمدی این بازیکن آمریکایی است. همه این عوامل لبران را با 86.2 میلیون دلار درآمد تبدیل به نفر شماره دو این فهرست کرده است.

لیونل مسی

رقیب سرسخت کریستیانو رونالدو در سال های اخیر نه تنها در زمین فوتبال بلکه در دنیای تجارت نیز رقابت تنگاتنگی با رونالدو دارد. این ستاره آرژانتینی نیز مانند رقیب پرتغالی خود، بخش زیادی از درآمدش را از اسپانسرهای گوناگون تأمین می کند. در واقع رقابت میان این دو فوق ستاره به نوعی به منافع تجاری بزرگ ترین برندهای حوزه ورزشی یعنی نایک و آدیداس گره خورده است. در یکسو نایک از همکاری با رونالدو سود می برد و از سوی دیگر آدیداس تمام تلاش خود را برای تجهیز مسی با به روزترین محصولاتش می کند.

شاید حضور لیونل مسی در جایگاه سوم این فهرست با توجه به انفعال وی در حوزه کسب وکار خصوصی و تبلیغات مد کمی عجیب به نظر برسد. به هر حال این ستاره باشگاه بارسلونا علاقه چندانی به راه اندازی خط تولید پوشاک اختصاصی خود ندارد. با این حال مسی راهکار خلاقانه ای را برای جلب توجه رسانه ها و به تبع آن کسب درآمد بیشتر یافته است. این راهکار انجام اقدامات خیرخواهانه و انسان دوستانه بدون ایجاد حاشیه است. البته رسانه ها که فعالیت های ستاره های ورزشی را زیر نظر دارند نسبت به اقدامات مسی کاملا آگاه هستند و یکی از عوامل رسانه ای شدن اقدامات وی نیز همین است. به عنوان مثال مسی سرمایه گذاری عظیمی روی بهبود وضعیت رفاهی شهر رؤساریو (محل تولدش) کرده است.

همه این موارد حقوق 80 میلیون دلاری را در سال جاری میلادی برای وی به ارمغان آورده است.

راجر فدرر

دینای تنیس پر از اتفاقات عجیب وغریب است. قهرمانی های لحظه آخری و رقابت های نفسگیر که ساعت ها به طول می انجامد هرساله مردم زیادی را برای تماشای گرند اسلم ها روانه ورزشگاه ها می کند. در مقایسه با سایر ورزشکاران در حوزه تنیس اسپانسرها اهمیت بیشتری دارند. تعداد محدود مسابقات حرفه ای سطح اول در طول سال که به چند گرند اسلم محدود می شود بازیکنان بزرگ این عرصه را به جست وجوی منبع تکمیلی درآمد کشانده است. همچنین راکت، پیراهن، توپ، ساعت، ساک و کفش های مورد استفاده این بازیکنان در طول مسابقه گزینه های مناسبی برای تولیدکنندگان به منظور نمایش محصولات شان به عموم مردم است.

یکی از مزیت های راجر فدرر در مقایسه با سایر تنیسورهای بزرگ محبوبیتش در خارج از اروپا و آمریکاست. در واقع بیشتر طرفدارهای این تنیسور 36ساله در آسیا و آفریقا زندگی می کنند. این جمعیت عظیم در کنار طرفداران اروپایی و آمریکایی راجر فدرر را تبدیل به گزینه محبوب برند آدیداس و ژیلت کرده است. همین امر درآمد 64میلیون دلاری در سال جاری را برای وی به ارمغان آورده است.

نکته جالب در مورد فدرر حفظ محبوبیتش در چهارگوشه دنیای به رغم ناکامی های پیاپی چند سال اخیرش است. این امر اهمیت برندسازی در حوزه ورزش و تبلیغات را به خوبی نمایان می سازد.

کوین دورانت

کمتر پیش می آید که یک ستاره ورزشی هم در زمین مسابقه عملکرد درخشانی داشته باشد و هم در دنیای تجارت هوش سرشاری از خود نشان دهد. کوین دورانت با عقد قراردادی نجومی در سال 2016 با گلدن استیت درآمد خود را تا حد زیادی افزایش داد. با این حال دستمزد باشگاهی تنها منبع درآمد دورانت نیست. وی همکاری نزدیکی با برندهای نایک، بیتز، مؤسسه بیمه خانوادگی آمریکا و شرکت بازی سازی 2K دارد. تنها قراردادی که کوین با برند نایکی برای 10سال امضا کرد در حدود 300 میلیون دلار ارزش دارد.

این اقدامات هوشمندانه دورانت در خارج از زمین مسابقه به همراه انتقال جنجالی اش در فصل گذشته وی را با 60.6 میلیون دلار درآمد در سال جاری به یکی از پولسازترین بازیکنان حال حاضر NBA تبدیل کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی