سه شنبه, 18 مهر 1396 - 15:24

چرا افراد باهوش غمگین تر از سایرین هستند

در یکی از فیلم های کمدی برنده جایزه اسکار به نام  «آنی هال» وودی آلن در خیابان زوج شادی را می بیند و از آنها می خواهد دلیل شادی شان را برای او بازگو کنند، آنها نیز در یک جمله کوتاه پاسخ می دهند:

ما شادیم چون ذهن مان خالی است و هیچ ایده خاصی نداریم!

این جمله اگرچه در قالب طنز بیان شده، اما تا حدودی به واقعیت هم اشاره می کند و در واقع فلسفه اصلی مکتب تائوئیسم چینی است.

به گزارش دیجیاتو، مطالعات بسیاری نشان داده اند که شادی و هوش رابطه چندان خوبی با هم ندارند. مقاله ای که اخیرا در مجله معتبر آتلانتیک چاپ شده نیز بدین مسئله اشاره می کند:

داشتن مدارک تحصیلی بالاتر و ثروت یا موفقیت بیشتر نه تنها نقش چندانی در شاد بودن فرد ندارند، بلکه ممکن است نشانه ای از عدم رضایت او از زندگی باشند.

پروفسور «راج راگوناتان» یکی از اساتید دانشگاه آستین در کتاب جدیدش می گوید: افراد باهوش با مقایسه شرایط زندگی شان با معیارهای خارجی که دستیابی با آنها اغلب بسیار دشوار است، زندگی شان را سخت می کنند.

 او اضافه می کند: اگر این ماه حقوقتان افزایش پیدا می کند ممکن است یک، دو یا حتی شش ماه خوشحال باشید، اما پس از مدتی به آن عادت می کنید. بنابراین چنین چیزی نمی تواند شما را برای همیشه شاد نگه دارد.

کسانی که از هوش بالایی برخودارند اغلب هدف محورند به عبارت دیگر آنها زندگی شاد خود را فدای رسیدن به هدف می کنند، اما اگر نتوانند به آن دست پیدا کنند دچار سرخوردگی خواهند شد.

در این زمان حتی یک موفقیت دیگر هم نمی تواند این افراد را به شرایط قبلی برگرداند، اما یک شکست دیگر روحیه آنها را به کلی نابود خواهد کرد.

برای برخورداری از یک زندگی شادتر و افزایش میزان رضایت از زندگی سعی کنید در لحظه زندگی و از هدف گذاری غیرمنطقی خودداری کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی