چهارشنبه, 15 شهریور 1396 - 08:26

مدیرعامل بانک انصار / کاهش نرخ سود سپرده ها، باعث تقویت واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط می شود

مدیرعامل بانک انصار، کاهش نرخ سود سپرده ها را باعث تقویت واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط دانست و گشایش های بین المللی را شرط مهمی برای توسعه و پیشرفت آنها معرفی کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات بانک انصار، آیت الله ابراهیمی در حاشیه بیست و هشتمین همایش بانکداری  اسلامی که با محوریت نقش نظام اعتباری بانک ها در حمایت از تولید و اشتغال در مرکز همایش های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی برگزار شد، با اشاره به ضرورت توجه به واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط، نقش دولت را در تقویت این واحدها برجسته و اساسی قلمداد کرد.

او با برشمردن محدودیت های سیستم بانکی در کمک به بنگاه های کوچک و متوسط گفت: مشکل این واحدها اعم از خدماتی و تولیدی، تنها تامین مالی نیست، این واحدها از فضای مناسب کسب وکار، سیستم فروش پیشرفته، شبکه های توزیع، الگوی مصرف بهینه خانوارها و تامین اقلام موردنیاز نیز محروم هستند.

ابراهیمی در پاسخ به سوالی پیرامون نقش شبکه بانکی در تقویت بنگاه های کوچک و متوسط؛ تامین مالی این شرکت ها را منوط به گشایش های بین المللی و افزایش ظرفیت های رقابتی آنها با موسسات خارجی دانست و گفت: امروز یکی از آسیب های بزرگ کشور مشکل قیمت بالای تامین پول و منابع است. در شرایط نامناسب بودن فضای کسب وکار، فقدان حمایت دولت از طریق صندوق توسعه ملی و سایر منابع دولتی و فقدان گشایش های بین المللی، این بنگاه ها به موفقیت نمی رسند؛ در حالی که راه نجات اقتصاد کشور توسعه و تعمیق فعالیت های این واحدهاست.

مدیرعامل بانک انصار، یکی از راه حل های تامین نقدینگی و تامین مالی یادشده را استفاده از ابزارها و تامین مالی بین المللی دانست و گفت: بدون گشایش بین المللی امکان ارزان  شدن قیمت تمام شده پول مشکل است. از سوی دیگر باید امکان سرمایه گذاری مجدد فراهم شود.

او ادامه داد: در شرایطی که تورم و رشد قیمت ها زیر 10درصد و تامین پول گران قیمت است، دولت باید به کمک این واحدها بیاید تا مشکل بیکاری و اشتغال حل شود؛ همچنین دولت می تواند از طریق صندوق توسعه ملی، وجوه اداره شده و حمایت های ویژه را با استفاده از اهرم بانک ها به عنوان ابزارهای مالی در اختیار خود، پول ارزان در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهد.

ابراهیمی در مورد تاثیر تزریق پول به شبکه تولیدی نیز بیان کرد: در سال گذشته هشت محور از تولید صنعتی رشد مثبت داشت، در حالی که سال قبل از آن در این حوزه ها رشد منفی بوده است. وقتی منابع ارزان قیمت از سوی دولت و بانک ها به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط تزریق می شود، این امر تاثیر خود را می گذارد؛ این تاثیر در درازمدت است و استفاده از همه ظرفیت های تولیدی به تاثیر این تزریق کمک می کند. دولت باید کمک کند که امکانات و سرمایه های موجود مستهلک نشود.

مدیرعامل بانک انصار افزود: مشکل اساسی در کشور نرخ بالای سود سپرده ها و تسهیلات است. دست اندرکاران نظام بانکی باید بدانند که نرخ بالای پرداخت سود به سپرده ها و اخذ سود زیاد از تسهیلات اعطایی، به اقتصاد، اشتغال و تولید کشور صدمات جدی وارد می کند.

تصمیم بانک مرکزی و متولیان امور اقتصادی کشور درخصوص کاهش نرخ سود سپرده بانکی، برای همه سودمند است و برندگان اصلی آن نسل های آینده هستند. ما باید به جای دلخوشی به سودهای بالای سپرده، بخش واقعی اقتصاد کشور را تقویت کنیم.متاسفانه بانک ها در مراحل گذشته همکاری لازم را انجام نداده اند ولی به نظر می رسد در مرحله جدید شرایط به گونه ای است که همه همکاری کنند.

او در پایان گفت: افزایش نرخ سود سپرده ها باعث می شود که تامین مالی موسسات کوچک و متوسط و استارت آپ ها با چالش جدی روبه رو و سرمایه گذاری مجدد نیز که راه حل توسعه تولید است، دچار اختلال شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی