دوشنبه, 06 شهریور 1396 - 08:20

بانک توسعه صادرات ایران پرداخت می کند / تسهیلات سرمایه در گردش برای فعالیت های دانش بنیان بخش صنعت و معدن

بانک توسعه صادرات ایران برای تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در مناطق اعمال نرخ ترجیحی و فعالیت های دانش بنیان مرتبط در تمامی مناطق از محل منابع صندوق توسعه ملی در مجموع 1200 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می کند.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، دو قرارداد این بانک و صندوق توسعه ملی که بابت اعطای این نوع تسهیلات منعقد شده، هر کدام به ارزش 600 میلیارد ریال است.

نرخ سود تسهیلات پرداختی به متقاضیان از محل این سپرده 12درصد است و سقف اعطای آن برای اشخاص حقوقی 100 میلیارد ریال و برای اشخاص حقیقی 20 میلیارد ریال خواهد بود.

اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی مجاز، مشروط به آن است که نسبت حقوق صاحبان سهام به مجموع دارایی های شرکت  (نسبت مالکانه) در زمان تسلیم درخواست به بانک و در هر مقطع زمانی از 20درصد کمتر نباشد.

اشخاص مجاز برای بهره مندی از تسهیلات یادشده شامل اشخاص حقیقی، اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی و بنگاه های اقتصادی وابسته به موسسات عمومی غیردولتی هستند.

موسسات و شرکت هایی که اکثریت مطلق سهام آنها متعلق به موسسات عمومی و عام المنفعه نظیر موقوفات، صندوق های بیمه ای و بازنشستگی و موسسات خیریه عمومی است در حکم موسسات و شرکت های متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی هستند.

همچنین پرداخت تسهیلات به موسسات و شرکت هایی مجاز است که حداقل 80درصد سهام یا سهم الشرکه آنها مستقیم یا با واسطه اشخاص حقوقی متعلق به اشخاص حقیقی باشد.

از سوی دیگر پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی و بنگاه های اقتصادی که صرف نظر از نوع مالکیت، بیش از 20درصد از اعضای هیأت مدیره آنها توسط مقامات دولتی تعیین می شوند، انجام نمی پذیرد.

موسسات و شرکت هایی که به صورت مشترک با سرمایه گذاران خارجی فعالیت می کنند، مشمول دریافت این تسهیلات خواهند بود.

این بانک برای تحقق رسالت حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی کشور و اختصاص منابع ارزان قیمت به صادرکنندگان، از سال 1391 اقدام به انعقاد قراردادهای عاملیت و سپرده گذاری ریالی و ارزی با صندوق توسعه ملی اقدام کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی