پنج شنبه, 11 خرداد 1396 - 09:00

اهدای کتاب نفیس قرآن طباخ به مراکز فرهنگی، هنری و مطبوعاتی توسط بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود و در ادامه طرح اهدای کتب نفیس به دانشگاه ها، مراکز علمی، نهادها، استادان و فرهیختگان، کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به فرهنگستان علوم، فرهنگستان هنر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، اهداء کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک  پاسارگاد، این بانک طی مراسم جداگانه ای با حضور مسئولان و مدیران این مراکز، به هر یک از این نهادها یک جلد کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به عنوان اثری ارزشمند و ماندگار هدیه داد. این اقدام جهت بهره مندی پژوهشگران، اندیشمندان و علاقه مندان و انجام تحقیق و پژوهش های مرتبط صورت گرفت. این قرآن نفیس به خط عبدالله طباخ هروی، از قرآن های نفیس و کم نظیر گنجینه آستان قدس رضوی است که در سال 1394 با حمایت بانک  پاسارگاد چاپ و رونمایی شد.

براساس این خبر، دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دكتر ابوذر ابراهیمی  ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر محمدعلی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر و حجت الاسلام  و المسلمین سیدمحمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات طی سخنانی از اقدامات فرهنگی و هنری بانک  پاسارگاد و توجه آن به ایفای رسالت های اجتماعی و حمایت از ارتقای سطح فرهنگ و هنر کشور، قدردانی کرده و آن را ارزشمند خواندند.

دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم ضمن تشکر ویژه از دکتر مجید قاسمی مدیرعامل بانک  پاسارگاد عنوان کرد: فعالیت های بانک  پاسارگاد در زمینه فرهنگ، در نوع خود بی نظیر است. این بانک کارهای فرهنگی سترگی انجام داده  است.

به عنوان مثال تأسیس دانشگاه خاتم و انتخاب دو اثر ارزشمند شاهنامه شاه طهماسبی و قرآن طباخ، نشان از دقت و نگاه عمیق مدیرعامل این بانک دارد.دکتر قاسمی مردی فاضل و فرهنگ دوست هستند و همکاران بسیار خوبی نیز در کنار خود انتخاب کرده اند.

بانک پاسارگاد، همراه با اهدای این کتاب، لوح های تقدیری با امضای مدیرعامل بانک  به رئیسان این مراکز اهداء کرد. در بخشی از این لوح تقدیر آمده  است:  «جان و جهان به بوی زلف جانان خرم است و در هر کرانه عاشقان، نغمه  خوان از نقش خیال روی دلکش او. خوش آن دلی که حیات از عشق یافته؛ پای از ناسوت خاک بریده، از صفای ملکوت گذر کرده، به فرزانگی از جبروت عقل بالنده گشته و به لاهوت کمال برآمده.  «مصحف شریف خراسان»، برساخته شوق عاشقانه و بندگی خالصانه عارف جان آگاه، عبدالله طباخ هروی، هنرمند خطاط سده نهم  هجری ا ست که در رعایت اعتدال و تناسبات هندسی صوری و باطنی قلم، از برجستگان و نام آوران تاریخ پرشکوه استغنا و کمال هنر خوشنویسی در جهان است. این دُر گرانقدر، در گنجینه نفیس آستان قدس رضوی، بر دُرج جان آشنایان حریم انس جای گرفته و با عنایت حضرت سبحان، بانک  پاسارگاد توفیق یافته که در چاپ شایسته این مصحف شریف در کشور آلمان و انتشار آن ایفای نقش نماید، تا این اثر ارزشمند در گنجینه فرهنگی و هنری جهان جاودان گردد. امید که پاسارگادیان تلاشگر، در پناه لطف و مهربانی حضرت حق، همواره در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر، و توسعه و آبادانی این مرز و بوم پرگهر گام بردارند و نام بلند ایران و ایرانی، بر بال های زرین بانک پاسارگاد، بر فراز جهان بدرخشد.» 

«مصحف شریف خراسان»، در قرن نهم هجری قمری، توسط  «عبدالله طباخ هروی» کتابت شده  و در آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این مصحف شریف، در قطع رحلی سلطانی، 33*47 سانتی متر مربع، به جهت نوع تذهیب، خوشنویسی و کتابت بی نظیر و از بدایع روزگار است. در این کتاب چند نوع هنر باهم آمیخته  شده که زیبایی و ماندگاری آن را چندین برابر کرده  است.

این کتاب به همت دکتر سیدمحمدصادق خرازی و با همکاری آستان قدس و حمایت بانک  پاسارگاد، به آلمان فرستاده شد و در نهایت با بهترین امکانات از قبیل کاغذ مرغوبی که با مرور زمان از بین نمی رود و جلد چرمی نفیس به چاپ رسید.

گفتنی است خسرو رفیعی مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی بانک  پاسارگاد اظهار داشت که در طول ماه  مبارک رمضان این اثر برجسته و ارزشمند به برخی از نهادها و مراکز فرهنگی به ویژه دانشکده های علوم و ادبیات انسانی دانشگاه ها اهداء می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی