یکشنبه, 07 خرداد 1396 - 08:30

مدیرعامل اسبق بانک صادرات از لزوم رتبه بندی بانک ها می گوید / شرایط برای ادغام بانک ها مهیاست

مدیرعامل اسبق بانک صادرات می گوید: شرایط برای ادغام بانک ها مهیاست اما این کار نیازمند کار کارشناسی وسیعی است و بانک مرکزی نمی تواند راسا مسئولیت این امر را بر عهده بگیرد، بلکه باید ضوابطی تعریف کند و به بانک هایی که با این ضوابط همخوانی ندارند اختیار بدهد که با افزایش سرمایه مشکل خود را حل کنند یا با بانک های دیگر ادغام شوند.

احمد حاتمی یزد در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: بحث ادغام برای بانک هایی که کفایت سرمایه ندارند یا مطالبات معوق بالایی دارند می تواند راهگشا باشد اما پیش  از این که بحث ادغام بانک ها وارد مرحله اجرا شود باید بانک ها را رتبه بندی کرد. بانک مرکزی باید وضعیت بانک ها در رتبه بندی را به اطلاع عموم برساند تا مردم آگاهانه تصمیم بگیرند که پول خود را با قبول چه میزان ریسک، نزد کدام بانک سپرده کنند.

به گفته او، اعلام رتبه بندی بانک ها باعث رقابت بین بانک ها می شود و بانک های دارای رتبه پایین، ناگزیرند سود و بهره بالاتری به سپرده ها بپردازند و همزمان از تسهیلات گیرندگان نیز سود بیشتری بگیرند.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات ادامه می دهد: در رقابتی که بین بانک ها رخ می دهد مشتریان آگاهانه یک بانک را انتخاب می کنند و باید عواقب این انتخاب را نیز بپذیرند. برخی از مشتریان حاضرند ریسک رتبه پایین یک بانک را برای دریافت سود بیشتر بپذیرند و برخی نیز اعتبار و اعتماد بانک برای شان مهم ترین است.

حاتمی یزد با اشاره به اینکه بانک مرکزی در زمینه رتبه بندی بانک ها کار زیادی انجام داده است، اظهار می کند: احتمالا بانک مرکزی کار رتبه بندی بانک ها را به سرانجام رسانده اما به دلایلی هنوز نتایج آن  را اعلام نکرده است. با وجود این، پیش  از اینکه بحث ادغام بانک ها اجرایی شود، باید نتایج رتبه بندی بانک ها اعلام شود.

او رتبه بندی بانک ها را یکی از اقدامات ضروری در مسیر ادغام بانک ها عنوان می کند و می افزاید: همزمان باید شاخص هایی که براساس آن یک بانک ملزم به ادغام در بانک ها دیگر می شود نیز تعیین شده و در نهایت مسئولیت ادغام نیز به مدیران و سهامداران بانک ها سپرده شود.

این کارشناس بانکی با اشاره به ادغام اخیر چند مؤسسه غیرمجاز در بانک ها، تأکید می کند: چنانچه در ادغام بانک ها نیز از سبک و الگویی که براساس آن مؤسسات غیرمجاز در بانک ها ادغام شدند، استفاده شود، هرگز نتایج مطلوبی در پی نخواهد داشت.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اعتقاد به اینکه ادغام بانک ها باید به دقت و با ملاحظات همه جانبه انجام شود، ادامه می دهد: شرایط کنونی با شرایط اول انقلاب که به یک باره 12 بانک در هم ادغام شدند و بانک ملت تشکیل شد و با ادغام 10 بانک دیگر، بانک تجارت شکل گرفت بسیار متفاوت است و سهامداران بانک ها در برابر ادغام مدعی خواهند بود.

حاتمی یزد با اشاره به اینکه طبق ضوابط IFRS بانک ها باید برای مطالبات معوق خود ذخیره بگیرند، می افزاید: در این شرایط بسیاری از بانک های کشور زیان ده می شوند و سرمایه آنها کاهش پیدا می کند، حتی این احتمال وجود دارد که سرمایه برخی از بانک ها که وضع بدتری دارند به صفر برسد. با وجود این، اگر رتبه بندی و شاخص های الزام آور برای ادغام را اعلام کرده و ادغام را به مدیران و سهامداران بانک ها واگذار کنند، یقیناً شانس موفقیت بیشتر است.

این کارشناس بانکی معتقد است: در این شرایط بانک هایی که وضعیت نابسامانی دارند باید برای رهایی از این وضعیت افزایش سرمایه بدهند یا ادغام شوند و باید به سهامدار حق انتخاب داده شود اما چنانچه بانک یا سهامداران بانک ترتیب اثر ندادند وظیفه بانک مرکزی است که بالا رفتن ریسک بانک را به مشتریان اعلام کند و به آنها فرصت تصمیم گیری بدهد.

او می افزاید: در گام بعدی بانک مرکزی باید عملیات این بانک را بر عهده بگیرد و مدیر انتخاب کند تا استانداردهای مدنظر نظام بانکداری را در آن بانک محقق کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی