دوشنبه, 17 مهر 1396 - 09:30

معاون مسافری راه آهن خبر داد / رشد 3.5 درصدی جابه جایی مسافر در قطارهای حومه ای و بین شهری

معاون مسافری راه آهن گفت که در سال جاری 13میلیون مسافر توسط قطارهای حومه ای و بین شهری جابه جا شده است که رشد 3.5 درصدی نسبت به مدت مشابه قبل دارد.

به گزارش «فرصت امروز» از روابط عمومی راه آهن ایران، میرحسن موسوی در نشست با کارکنان اداره کل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری با بیان اینکه طی شش ماهه نخست امسال راه آهن در بخش مسافری و باری و مسدودی خط، عملکرد خوبی داشته است، گفت: این امر به دلیل تلاش ها و برنامه ریزی های کارکنان بوده است، هر چند باوجود رشد در شاخص های ذکر شده، به دلیل ظرفیت های راه آهن از برنامه پیش بینی شده عقب هستیم.

وی ادامه داد: برنامه پیش بینی شده برای جابه جایی مسافر در سال جاری 27میلیون نفر است که هرچند تاکنون رشد 3.5 درصدی هم در قطارهای حومه ای و هم قطارهای بین شهری نسبت به مدت مشابه سال های قبل داشته ایم، اما تعداد جابه جایی مسافر، 13میلیون در سال جاری بوده است.

وی تأکید کرد: این افزایش در حالی صورت گرفته که از سال 89 تاکنون تعداد مسافر سیر نزولی داشته و 350 واگن مسافری را نیز در سال جاری به دلیل فرسودگی از ریل خارج کرده ایم. به گفته موسوی، اگر مسدودی خط جهت بازسازی و بهسازی خطوط صورت نمی گرفت، روند افزایش جابه جایی مسافر طی سال جاری به 6 درصد نیز می رسید.

وی ابراز امیدواری کرد که از ابتدای سال آینده شاهد ورود واگن های جدید در بخش مسافری باشیم. موسوی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش گردشگری افزود: ورود قطارهای پنج ستاره به ناوگان ریلی اقدام خوبی بود که نشان داد شرکت راه آهن قطارهای خوب با کیفیت و خدمات بالا ارائه می دهد.

معاون مسافری راه آهن با بیان اینکه تلاش می کنیم برای تمامی استان ها قطار پنج ستاره را راه اندازی کنیم، خاطر نشان کرد: مقرر شده در پاییز امسال قطار پنج ستاره از استان های زنجان، قزوین و البرز به مقصد مشهد مقدس راه اندازی شود.

وی ادامه داد: مهم ترین چالش معاونت مسافری، اقتصادی کردن قطارهای مسافری در بخش عملیات و سرمایه گذاری است زیرا در بسیاری از مسیرهای مبدأ- مقصد که نیاز به راه اندازی قطار جدید وجود دارد بدون کمک دولت در بخش پرداخت وام و بند ق و کمک راه آهن در بخش هزینه لکوموتیو و حق دسترسی، راه اندازی قطار توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: با توجه به مطالعاتی که انجام شده، یکی از راه های اقتصادی کردن قطارهای مسافری در برخی کشورها، خرده بار است؛ به این مفهوم که انتهای قطارهای مسافری یک تا دو واگن برای حمل خرده بار نصب می شود تا از این طریق بخشی از ضرر و زیان جبران شود و راه آهن این آمادگی را دارد تا با در اختیار گذاشتن زمین و... از شرکت های مسافری در این زمینه حمایت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی