پنج شنبه, 16 شهریور 1396 - 07:02

در چارچوب برنامه راه ابریشم انجام می شود / آغاز سفر نخستین قطار باربری «این چوان» چین به سمت ایران

نخستین قطار باربری «این چوان» چین با ترک ایستگاه شهری به همین نام در مرکز منطقه خودمختار «نینگ شیا»، سفر خود را در چارچوب اجرای طرح جاده ابریشم نوین با عنوان «یک کمربند - یک راه» به سمت پایتخت ایران آغاز کرد.این دومین بار است که چین دست به چنین حرکتی در راستای برنامه راه ابریشم می زند و قطار قبلی سال گذشته پس از 14 روز و طی ک ردن مسیری بالغ بر 10 هزار کیلومتر از شهر «یی وو» وارد تهران شده بود.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های چین، در جریان حرکت قطار «این چوان» به سمت کشورمان که از روز سه شنبه آغاز شده، مراسمی نیز به واسطه راه اندازی این مسیر ریلی باربری جدید میان دو کشوری که ارتباط دیرینه ای در مسیر جاده ابریشم دارند، برگزار شد. این نخستین بار است که چنین قطار باربری از این منطقه خودمختار مسلمان نشین در شمال غرب چین راهی ایران می شود و با این اقدام این مسیر ریلی برای ارتباطات تجاری میان دو کشور گشوده شد.

این بخشی از برنامه راه ابریشم چین است که این کشور قول داده است با سرمایه 124 میلیارد دلاری آن را به پیش برده و همکاری گسترده ای با کشورهای این حوزه داشته باشد. این قطار باربری حامل 50 کانتینر با کالاهایی مانند ماشین آلات، قطعات یدکی خودرو، اقلام مصرفی روزمره، سرامیک و ابزارآلات شیشه ای است.

روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین نیز روز چهارشنبه گزارش کرده است که این قطار از طریق کشورهای قزاقستان و ترکمنستان و پس از 15 روز طی مسیر وارد تهران پایتخت ایران می شود.

«لیانگ هوا» از مسئولان شرکتی که برنامه ریزی این سفر را برعهده دارد، گفت که این قطار با هزینه کمتر و صرفه جویی بیشتر، اقلام را به ایران می رساند و فاصله حمل آن از کشتی 20 روز کوتاه تر است. مسئولان منطقه خودمختار و مسلمان نشین نینگ شیا چین می گویند که با راه اندازی این مسیر ریلی ارتباطات تجاری با آسیای غربی و آسیای مرکزی افزایش خواهد یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی