شنبه, 11 ارديبهشت 1395 - 02:15

ساخت نخستین بندر ‌«‌رو-رو‌»‌ ‌ریلی کشور در بندر امیرآباد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز یک هزار و 850 متر ریل برای وصل شدن به شبکه سراسری ریلی از ساخت بندر ‌«‌رو- رو» ریلی کشور در بندر امیرآباد خبر داد.

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در بازدید از بندر امیرآباد گفت: بندر امیر آباد یکی از بزرگ‌ترین بنادر دریای خزر است و در حال حاضر 4.5‌میلیون‌تن ظرفیت دارد که با راه‌اندازی هفت اسکله به 7.5‌میلیون تن افزایش خواهد یافت. 

وی افزود: بندر امیرآباد دارای یک هزار و 60 هکتار پسکرانه است و این امکان را جهت سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مهیا کرده است. آخوندی تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 550 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قالب موافقت نامه در این بندر امضا شد و همه پروژه‌ها فعال و در حال اجرا است. 

وی با بیان اینکه در حال استحصال زمین برای گسترش پسکرانه بندر هستیم، افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی و مزیت این بندر وجود اسکله «رو- رو» ریلی است. به‌طوری که یک قطار می‌تواند در کشتی قرار گیرد و کشتی‌ها می‌توانند با وارد شدن به اسکله محموله را مستقیم وارد قطار کنند.

آخوندی اظهار کرد: یک هزار و 850 متر ریل نیاز است تا بندر به شبکه سراسری ریلی وصل شود و این نخستین بندر ‌«‌رو-رو‌»‌ ‌ریلی در کشور است و توانسته موقعیت کشور را در منطقه خزر برجسته کند.

وی درباره تسهیل سرمایه‌گذاری در بندر امیرآباد افزود: با وصل کردن شبکه ریلی به شبکه جاده‌ای و رفع مشکلات حین کار بندر امیرآباد سعی می‌شود تا موانع سرمایه‌گذاری کمتر شود.

خط‌آهن قزوین-رشت امسال به بهره‌برداری می‌رسد

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن با اشاره به اینکه اولویت اصلی این معاونت امسال تخصیص اعتبار به خط‌آهن قزوین-رشت است، گفت: در سال جاری راه‌آهن حد فاصل قزوین - رشت در مسیر کریدوری ترانزیتی شمال-جنوب، ‌به بهره‌برداری می‌رسد.

سیدمسعود نصر آزادانی در گفت‌وگو با فارس، با تأکید بر اینکه توسعه حمل‌و‌نقل به توسعه اقتصادی کشور می‌انجامد، اظهار داشت: در این بین توسعه حمل‌و‌نقل ریلی به‌عنوان سمبلی از اقتصاد مقاومتی در بخش حمل‌و‌نقل، از اولویت‌‌های وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ‌به‌دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ایران، توسعه اقتصادی کشور نیازمند توسعه حمل‌و‌نقل است و ناگزیر از توسعه حمل‌و‌نقل ریلی برای توسعه کشور هستیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ‌10 هزار کیلومتر خط‌آهن در کشور در ‌دست ساخت‌، مطالعه و اجرا است، افزود: از 10 هزار کیلومتر طرح ساخت راه‌آهن در کشور، ‌4 هزار و 700 کیلومتر خط‌آهن در حال ساخت است که بین 15 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

نصر آزادانی با اشاره به اینکه 3 هزار و 500 کیلومتر راه‌آهن در حال مطالعه و آماده‌سازی برای اجراست، اضافه کرد: 1500 کیلومتر از طرح‌های پیوست قانون به‌تدریج برای بهره‌برداری تکمیل شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی