چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 - 01:55

از میان خبرها

اتحادیه اروپا به‌ دنبال لغو تحریم‌های ایران ایر

اتحادیه اروپا ماه آینده میلادی کارشناسان امنیت پرواز را به ایران اعزام خواهد کرد تا هواپیماهای شرکت ایران ایر را مورد ارزیابی فنی قرار دهند. به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا درصدد است در صورت حل شدن مشکلات ایمنی هواپیماهای ایران ایر، این شرکت را از لیست سیاه ایرلاین‌های ناامن این بلوک حذف کند. 

جاکوب آداموویچ، سخنگوی کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است به وال استریت ژورنال گفت: ایران ایر در سال 2010 به دلیل نگرانی‌های ایمنی مربوط به هواپیماهایش در لیست سیاه قرار گرفت اما 12 فروند از هواپیماهای این شرکت از ممنوعیت مذکور معاف بوده و به ایران‌ایر امکان داده‌اند خدمات پرواز به اروپا را حفظ کند.

3472347247242461234624624734573572461362372473583

وی در ادامه افزود: آنچه اکنون اتفاق می‌افتد انجام ارزیابی‌های فنی در ماه مه است تا مشخص شود آیا ایران ایر مشکلات ایمنی را حل کرده است. ایمنی پروازها به ملیت یک ایرلاین مربوط نیست.

این خبر در پی سفر اخیر هشت کمیسر اتحادیه اروپا به تهران که نخستین سفر در چند سال اخیر است، اعلام شد. این مقامات به دنبال راه‌هایی برای تقویت روابط تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا هستند و در همین راستا پروژه‌های مشترکی را در بخش انرژی، مهاجرت و کارهای تحقیقاتی مشترک اعلام کرده‌اند.

امضای قرارداد خرید ۳ دستگاه رادار بین ایران و فرانسه

امضای قرارداد خرید سه دستگاه رادار برای نصب در فرودگاه‌های مهر‌آباد، شیراز و بندرعباس بین شرکت فرود‌گاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت تالس فرانسه به امضا رسید. 

به گزارش ایرنا، روز گذشته با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و آلن ویدالیس وزیر حمل‌و‌نقل، دریا و شیلات فرانسه؛ سیداحمد مومنی‌رخ عضو هیات‌مدیره و راهبر معاونت عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و دامان نماینده شرکت تالس، قرارداد خرید سه دستگاه رادار برای نصب در فرودگاه‌های مهر‌آباد، شیراز و بندرعباس را امضا کردند. 

به گفته مومنی‌رخ، ایران در سال ۸۴ قراردادی به ارزش ۳۲میلیون یورو با شرکت تالس برای خرید پنج رادار منعقد کرد که چهار سیستم راداری تحویل ایران شد اما تحویل رادار پنجم برای نصب در فرودگاه بندرعباس با روی کار آمدن دولت سارکوزی همزمان شد و با وجودی که ایران ۱۵درصد مبلغ قرارداد را پرداخت کرده بود، تحویل آن انجام نشد. 

وی افزود: سال گذشته در مناقصه خرید رادار مراقبت پرواز، چند شرکت اروپایی شرکت کردند و شرکت تالس برنده مناقصه شد. براساس مذاکرات با شرکت تالس توافقی به دست آمد که در قالب خرید رادارهای جدید، قرارداد سال ۸۴ هم اصلاح و رادار فرودگاه بندرعباس نیز تحویل ایران شود. 

عضو هیات‌مدیره و راهبر معاونت عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: سیستم رادارهای فرودگاهی شامل دو سیستم PSR و SSR برای طرح‌های تقرب و بالا بردن ایمنی پرواز در مناطق تحت کنترل فرودگاه‌ها استفاده می‌شود. یکی از سیستم‌ها ۷۰ تا ۸۰ مایل پوشش و دیگری به شعاع ۴۰۰ کیلومتر پوشش منطقه فرودگاهی دارد.

وی افزود: این سیستم رادار مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا یعنی مد S است که خدمات هوانوردی لازم را در منطقه فرودگاهی ارائه می‌دهد. سیستم راداری فرودگاهی مهرآباد متعلق به ۱۸ سال پیش است. محدودیت‌های تامین قطعات برایش وجود داشت اما با تلاش شبانه‌روزی همکاران در معاونت عملیات هوانوردی به‌روز نگهداری شد ولی توانمندی‌هایش کاهش پیدا کرده است. 

مومنی‌رخ ارزش قرارداد خرید رادار برای فرودگاه مهر‌آباد از شرکت تالس را 6.4میلیون یورو اعلام و اظهار کرد: براساس این قرارداد تحویل سیستم راداری که در مهرآباد نصب و بهره‌برداری می‌شود، از زمان مبادله قرارداد حداکثر ۱۸ ماه خواهد بود و امیدواریم با استفاده از این سیستم ایمنی پرواز بیشتر رعایت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی