شنبه, 25 آذر 1396 - 10:37

دعوا بر سر صادرات پسته بالا گرفت

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار گفت برخی از صادرکنندگان که پسته را از طریق افغانستان صادر می کردند، اکنون از دور خارج شده اند، چراکه مدتی است افغان ها به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می روند و محصول مورد نیاز را مستقیم از باغدار می خرند. اکنون هم که در آستانه برگزاری رقابت های جام جهانی در روسیه هستیم از همین حالا افغان ها وارد بازار شده اند و پسته ایرانی را در حجمی چند برابر سال های گذشته می خرند که به روسیه صادر کنند.

مصطفی احمدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: شاید در زمینه خشکبار مهم ترین موضوع پسته باشد که امسال اگرچه در حوزه پسته به میزان سال های قبل تولید داریم اما کیفیت این کالا مانند قبل نیست و از نظر ظاهر و اندازه این محصول دچار افت کیفیت شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار در پاسخ به این سوال که گفته می شود صادرکنندگان خود به دلیل تعرفه های پایین تری که برای افغانستان وجود دارد ترجیح می دهند کالای خود را از این طریق صادر کنند، توضیح داد: به واسطه شرایط این کشور و جنگ  زده بودن آن برخی کشورها شرایط تعرفه ای بهتری برای افغانستان لحاظ می کنند برهمین اساس ممکن است گاه تجار چنین تصمیمی گرفته باشند اما شرایط فرق و به نفع افغان ها تغییر کرده است.

وی ادامه داد: اکنون برخی از صادرکنندگان ما از دور خارج شده اند، چرا که در گذشته خود صادرکننده کالا را به افغانستان می برد و از طریق این کشور به صادرات می پرداخت اما مدتی است خود افغان ها به شهرهایی مانند رفسنجان، سیرجان و... می روند و محصول مورد نیاز را مستقیم از باغدار خریداری می کنند.

احمدی همچنین به بحث تغییرات نرخ ارز اشاره کرد و گفت: اگر نرخ ارز فقط ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کند برای صادرات پسته این رقم حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان می شود، چرا که قیمت متوسط هر کیلوگرم پسته 8تا ۹ دلار است و در حالت کلی قیمت های این کالا از 6 تا 7 دلار شروع می شود و تا ۱۶ دلار نیز پیش می رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی