پنج شنبه, 20 مهر 1396 - 05:41

پیش بینی صادرات ۱.۶ میلیارد دلاری لوازم خانگی تا سال ۹۹

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت هدف گذاری صادرات صنعت لوازم خانگی برای سال ۹۶ حدود ۶۰۰ میلیون دلار و برای سال ۹۹حدود ۱۶۰۰میلیون دلار و تا سال ۱۴۰۴حدود ۳ هزار میلیون دلار است.

به گزارش «فرصت امروز» از روابط عمومی وزارت صمت، رضا رحمانی در جلسه هم اندیشی که با حضور روسای انجمن ها و اتحادیه های تولیدی، کارفرمایی، تعاونی، سازندگان و تولید کنندگان لوازم خانگی برگزار شد، اظهار کرد: صنعت لوازم  خانگی از جمله صنایع درآمدزای جهان است و با توجه به نیاز عمومی جامعه جهانی اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: سال ۲۰۱۳ ارزش تولیدات لوازم  خانگی به ۴۳۱ میلیارد دلار رسید که انتظار می رود نرخ رشد واقعی سالانه آن طی سال های ۲۰۲۰ – ۲۰۱۳ به حدود ۴.۸درصد برسد. سهم قاره ها از گردش مالی این صنعت به ترتیب آسیا - اقیانوسیه ۵۴درصد، اتحادیه اروپا ۱۸.۳درصد و آمریکای شمالی ۱۶.۵درصد است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بزرگ ترین شرکت های فعال این صنعت در جهان شامل whirlpool، bosch،  electrolux، گروه شرکت های Haier، Areelik، لوازم  خانگی Ge، miele و لوازم  خانگی LG و Samsung می شوند. به گفته رحمانی، سابقه فعالیت صنعت لوازم  خانگی در ایران به بیش از ۵۰سال می رسد و نیاز روزافزون اقشار جامعه به خرید و استفاده از لوازم  خانگی نشان از اهمیت بازار این لوازم دارد. در واقع این صنعت، تامین نیاز خانوارها را برای استفاده از امکانات مدرن و مطمئن زندگی در فهرست ماموریت های خود دارد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: باید پذیرفت که مشتریان مجبور به تطبیق خود با محصولات این صنعت نیستند بلکه این تولیدکنندگان هستند که باید خود را با خواسته های بازار و در نهایت مشتریان انطباق دهند.

رحمانی با اشاره به چشم انداز توسعه صنعت لوازم خانگی ایران در افق سال ۱۴۰۴ بیان کرد: براساس این چشم انداز حفظ جایگاه دوم منطقه و دستیابی به نام تجاری معتبر در جهان با تولید سالانه ۱۶ میلیون دستگاه و صادرات ۳ میلیارد در صنعت لوازم  خانگی مدنظر قرار گرفته است.

وی به اهداف کلی در صنعت لوازم  خانگی اشاره کرد و گفت: ایجاد حداقل یک نام و نشان تجاری در سطح بین الملل، ارتقای سطح کیفیت و استاندارد محصولات در سطح جهانی همچنین رسیدن به مقیاس اقتصادی تولید، ارتقای سطح فناوری و دستیابی به فناوری های جدید روز دنیا، افزایش صادرات و توسعه اشتغال پایدار از اهداف کلی در صنعت لوازم  خانگی است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به هدف گذاری صنعت لوازم  خانگی تا افق سال ۱۴۰۴ اشاره و تصریح کرد: هدف گذاری برای تولید یخچال و فریزر تا پایان سال ۹۶ حدود  ۲.۷ میلیون دستگاه و تا پایان سال ۹۹حدود ۳.۲ میلیون دستگاه و برای سال ۱۴۰۴حدود ۴ میلیون دستگاه است.همچنین هدف گذاری برای تولید ماشین لباس شویی تا پایان سال ۹۶حدود ۲.۵ میلیون دستگاه و تا پایان سال ۹۹حدود۳.۲ میلیون دستگاه و تا سال ۱۴۰۴حدود ۴ میلیون دستگاه خواهد بود.

رحمانی ادامه داد: هدف گذاری برای تولید کولر آبی تا سال ۹۶حدود ۲.۴ میلیون دستگاه و تا پایان سال ۹۹حدود ۲.۷میلیون دستگاه و تا سال ۱۴۰۴حدود ۳میلیون دستگاه است. همچنین هدف گذاری برای تولید اجاق گاز در سال ۹۶حدود ۳.۵ میلیون دستگاه و تا پایان سال ۹۹حدود ۴ میلیون دستگاه و برای سال ۱۴۰۴حدود ۵ میلیون دستگاه است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به سهم صادرات صنعت لوازم خانگی از کل صادرات صنعتی اشاره کرد و گفت: براساس پیش بینی ها، سهم صادرات صنعت لوازم  خانگی از کل صادرات صنعتی برای سال ۹۶حدود نیم درصد و برای سال ۹۹حدود 7 دهم درصد و برای سال ۱۴۰۴حدود یک درصد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی