دوشنبه, 27 شهریور 1396 - 09:21

وزیر صنعت در مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک تأکید کرد / شفافیت در امور، حرکت در چارچوب قانون

فرصت امروز: محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت روز یکشنبه در جلسه مجمع عمومی عادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران که در این سازمان برگزار شد، شفافیت در امور، پاکدستی و حرکت در چارچوب قوانین و مقررات را برای سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت ضروری دانست.

شریعتمداری افزود: صورت های مالی ارائه شده سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی برای سال 1395 روشن و شفاف بود و در توسعه فعالیت های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی باید به مسائل زیست محیطی توجه کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نزدیک به 40 هزار واحد صنعتی از 80 هزار واحد موجود کشور در شهرک های صنعتی قرار دارند که باید در حوزه زیرساخت ها برای نوسازی و بهسازی در مجموعه شهرک های صنعتی کشور، اقدامات اساسی انجام شود.

29 هزار طرح در حال اجرا

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه باید طرح های صنعتی که منجر به صادرات گسترده در کشور می شوند در اولویت قرار گیرند، افزود: 29هزار طرح در حال اجرا داریم که به زودی تکمیل و به واحدهای صنعتی تبدیل می شوند.

وی همچنین یکی از مهم ترین نیازهای واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را منابع و تسهیلات مالی عنوان کرد که باید واحدهای دارای بازار در اولویت قرار گیرند، چراکه با ارائه تسهیلات مالی به واحدهای بدون بازار تنها آنها را بدهکار می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم فعالیت های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در شاخص هایی همچون ارزش افزوده، صادرات صنعتی، توسعه صنایع دانش بنیان و دیگر فاکتورهای توسعه ای باید به صورت مقایسه ای در بازه های منظم بررسی شود.

دقت در تأسیس شهرک های صنعتی

محمد شریعتمداری در پایان جلسه مجمع عمومی عادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه در تأسیس شهرک های صنعتی باید دقت نظر داشته باشیم، گفت: براساس گزارش سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، خطا کردیم و مکان هایی انتخاب شده که متقاضی برای تأسیس واحد نیست یا کم است، در صورتی که می توانستیم این حجم از منابع را برای تکمیل زیرساخت ها در سایر واحدها صرف کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقدام هایی که باید انجام دهیم این است که تطبیق و دقت بیشتری داشته باشیم که در کدام بخش های کشور نیاز به ایجاد شهرک ها و نواحی صنعتی است و دیگر اینکه در اندازه شهرک های صنعتی به دنبال زمین های بزرگ نباشیم.

تخصیص بهینه منابع و انتخاب محل های مناسب برای واحدهای صنعتی

وزیر صنعت در جمع خبرنگاران تصریح کرد: یکی از نیازهای اساسی کشور در حوزه روستایی ایجاد صنایع پوشاک است. بسیاری از صنایع کوچک در منازل روستایی فعالیت می کنند که باید به سمت ایجاد واحدهای صنعتی کوچک در مقیاس کمتر از 10هزار هکتار برویم تا فعالیت آنها اقتصادی تر باشد.

وی تأکید کرد: با تخصیص بهینه منابع و انتخاب محل های مناسب برای واحدهای صنعتی با پراکندگی بیشتر و حجم و اندازه کمتر می توانیم در حوزه صنایع کوچک و متوسط و ایجاد اشتغال در نواحی روستایی قدم های مؤثری برداریم که این نیاز به برنامه ریزی علمی دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه برنامه ای تهیه کند.

شریعتمداری گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند با استفاده از منابع 1.5 میلیارد دلاری که مجلس در اختیار دولت قرار داده است برای صنایع روستایی و ایجاد اشتغال در سطح روستاها با مکانیسم ایجاد نواحی صنعتی کوچک اقدام های مؤثری انجام دهد.

لزوم ارتباط سیستماتیک بین بخش های مختلف

شریعتمداری با تأکید بر اینکه بخش قابل ملاحظه ای از صنایع متوسط و کوچک کشور در شهرک های صنعتی قرار دارد، گفت: نزدیک به 30 هزار طرح صنعتی در مجموعه شهرک های نواحی صنعتی در حال اجراست و به انضمام 40 هزار واحد صنعتی حجم بنگاه های فعال در این مجموعه به 70 هزار می رسد و می توان با هدف گذاری مناسب سمت و سوی اقتصاد و صنعت کشور را هدایت کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برخی از این شهرک ها جنبه علمی و فناوری دارند و با شهرک های علمی و فناوری در وزارت علوم و تحقیقات فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشابهت دارند و ارتباط سیستماتیک بین این بخش ها می تواند به تحقق هدف توسعه و پیشرفت دانش بنیان کمک کند.

وی با بیان اینکه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی یکی از سازمان های پیشتاز در حوزه توسعه ای صنعت ایران است، افزود: در بهسازی و نوسازی واحدهای صنعتی با توجه به تعداد قابل توجه صنایع کوچک و متوسط که در این شهرک ها مستقرند، این سازمان می تواند راه را به ما نشان دهد که به لحاظ قوانین و مقررات حاکم بر صنایع، در حوزه های گوناگون به چه منابعی برای تحقق هدف نوسازی صنایع نیاز داریم.

شریعتمداری یکی از سازمان های پیشتاز در عرصه سیاست جایگزینی واردات به سمت توسعه را سازمان صنایع و شهرک های صنعتی دانست.

وی در مجمع عمومی از این سازمان خواست تا هدف گذاری های معین و زمان بندی شده داشته باشند تا بتوانند در شش ماه آینده مسیر تحقق این اهداف را بررسی کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی