پنج شنبه, 23 شهریور 1396 - 08:10

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه / توازن در کل زنجیره فولاد، لازمه رسیدن به توسعه پایدار است

 به گزارش خبرنگار فولاد، دکتر بهرام سبحانی در جریان بازدید مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره بورس کالای ایران از فولاد مبارکه با اشاره به عملکرد این شرکت در چهار سال گذشته اظهار کرد: تولید فولاد خام در پایان سال ۹۱ برابر با ۶میلیون و ۶۵۰ هزار تن بوده که در پایان سال ۹۵ به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده است. در سال ۹۶ هم برنامه تولید ۸ میلیون و ۶۳۰ هزار تن هدف قرار داده شده که با ۳۰ درصد رشد همراه است و در چهارماهه نخست سال از برنامه هم پیشی گرفته ایم.

وی با بیان اینکه در فولاد مبارکه نسبت به سال ۹۱ بالغ بر ۳۸ درصد افزایش ظرفیت داشتیم، افزود: حدود ۵۳۰۰۰ میلیارد ریال در پروژه های داخل و خارج فولاد مبارکه سرمایه گذاری کرده ایم که تمام آن از منابع داخلی شرکت بوده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: طرح ۵میلیون تنی کنسانتره سنگان در اواسط سال آینده راه اندازی می شود و توسعه سبا از ۷۵۰ هزار تن به ۱.۶ میلیون تن انجام شده و آماده بهره برداری رسمی است. همچنین در کارخانه فولاد مبارکه تولید از ۵.۴ به ۷.۲ میلیون تن افزایش یافته است.

وی با تأکید بر اینکه در کنار توسعه کمی، توسعه و بهبود کیفی محصولات را هم انجام داده ایم، گفت: تولید ورق آجدار در مجتمع فولاد سبا، اضافه کردن تجهیزات گاززدایی و تولید ورق های رویه خودرو، سامانه گوگردزدایی و تولید ورق فولادهای API مورداستفاده در خطوط لوله انتقال گاز و نفت ترش و صنایع دریایی از آن جمله هستند. ضمنا دو طرح توسعه فولاد هرمزگان از ۱.۵ به ۳ میلیون تن و نورد گرم شهید خرازی به ظرفیت ۳ میلیون تن که با اروپایی ها قرارداد داریم، از طرح های آینده در افزایش تولید است.

دکتر سبحانی تصریح کرد: در حقیقت استراتژی فولاد مبارکه این است که پا به پای توسعه صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ به ظرفیت ۲۵ میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند.

مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از صحبت های خود مشکلات مداخله ای دولت در بخش خصوصی را مهم خواند و افزود: بحث اقتصاد آزاد یکی از موضوعات مهم است. در زنجیره فولاد، از سنگ آهن تا محصول نهایی که به دست صنایع پایین دستی می رسد، باید توازن برقرار باشد و این توازن هم باید به دست خود صنایع صورت گیرد. با عرضه و تقاضا، قیمت ها نوسان پیدا می کند؛ به طور مثال نرخ سنگ آهن و گندله ای که فولاد مبارکه خریداری می کند، تابع شمش فولاد خوزستان است که در این دو بخش با ۱۰۰ درصد افزایش قیمت مواجه بودیم. آیا فولاد مبارکه هم این افزایش قیمت را انجام داده؟ قیمت محصولات فولاد مبارکه افزایش چشمگیری نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: بر این باور هستیم که اقتصاد، بسته ای است که پارامترهای مختلفی دارد و نمی توان برخی را کنترل و برخی را رها کرد. باید بپذیریم که مکانیزم تسهیل این مهم، بورس کالاست؛ اگر هم ایرادی دارد، باید رفع شود.

سبحانی با تأکید بر اینکه سیستم قیمت گذاری و شورای رقابت جواب نمی دهد، تصریح کرد: بورس کالا راه اندازی شد تا قیمت گذاری ها براساس عرضه و تقاضا انجام شود. اگر قرار است شورای رقابت قیمت ورق را مدیریت کند، باید قیمت مواد اولیه فولادسازها مانند سنگ آهن و گاز را هم مدیریت کند. در حقیقت بالا و پایین صنعت باید با هم دیده شود چون به صورت یک زنجیره در حال فعالیت است. در حقیقت بورس نقشی در تعیین قیمت ندارد. فروشنده و خریدار در کنار هم به توافق می رسند و بورس کالا فقط فضای مذاکره را فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه هم نقشی در تعیین قیمت ندارد، تأکید کرد: برخی برای بهره برداری های خاص خود، آب را گل آلود می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی