چهارشنبه, 15 شهریور 1396 - 08:38

کنفدراسیون صنایع هند در تهران دفتر افتتاح می کند / فعالان بازرگانی ایران و هند؛ پیشگام دیپلماسی اقتصادی

فرصت امروز: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران روز سه شنبه میزبان یک هیأت تجاری از کنفدراسیون صنایع هند بود.

هیأت تجاری کنفدراسیون هند در حالی به اتاق تهران آمده که در جریان این سفر، دفتر این نهاد بخش  خصوصی هند در تهران افتتاح می شود و کار خود را شروع می کند. حضور این هیأت تجاری در اتاق تهران منجر به آن شد تا بار دیگر بخش  خصوصی دو کشور روابط اقتصادی دو طرف را مورد بازنگری قرار داده و اقدامات صورت گرفته قبلی را نیز یک بار دیگر مرور کنند.

سرپرستی این هیأت تجاری را نایب رئیس کنفدراسیون صنایع هند بر عهده داشت، درحالی که سفیر هند در تهران نیز به همراه فعالان اقتصادی این کشور در گردهمایی اتاق تهران شرکت کرد. اما پیش از آنکه صاحبان بنگاه های اقتصادی دو کشور در نشست عمومی مذاکرات رودررو را آغاز کنند، مقامات بخش  خصوصی دو کشور پای صحبت و تبادل نظر با یکدیگر نشستند.

پس از دیدار رئیس اتاق تهران با سفیر هند و نایب رئیس کنفدراسیون صنایع این کشور، نشستی عمومی با حضور دبیرکل اتاق تهران و نمایندگان بخش  خصوصی برگزار شد که با دیدار و مذاکره مستقیم فعالان اقتصادی دو کشور همراه بود.

لزوم مشارکت و سرمایه گذاری برای توسعه پایدار روابط دوجانبه

رئیس اتاق تهران در نشست با سفیر هند و نایب رئیس کنفدراسیون صنایع این کشور، بر تلاش دو طرف برای تبادل سرمایه گذاری ها تأکید کرد و گفت: ایران و هند از ظرفیت های اقتصادی مناسبی برای توسعه مناسبات برخوردار هستند، از این  رو روابط اقتصادی دو کشور نباید صرفاً به تجارت کالا محدود شود و برای دستیابی به تعاملات پایدار اقتصادی باید به ایجاد سرمایه گذاری ها در هر دو کشور روی آورد.

مسعود خوانساری با اشاره به اینکه حجم روابط تجاری دو کشور در حال حاضر به میزان 13میلیارد دلار است، افزود: اگرچه در دوره پس از برجام شاهد رونق و بهبود مناسبات اقتصادی دو کشور هستیم اما هنوز به بازگشایی روابط بانکی میان دو طرف دست نیافته ایم که در این رابطه باید بخش خصوصی و دولت های ایران و هند گام های مؤثری بردارند.

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه بازگشایی دفتر کنفدراسیون صنایع هند در تهران می تواند روند توسعه همکاری های دو کشور را سریع تر کند، گفت: حضور سرمایه گذاران هند در برخی طرح ها و پروژه های داخل کشور ازجمله در منطقه چابهار و نیز مشارکت در ساخت کریدور شمال- جنوب ایران، نشان می دهد که زمینه های همکاری دو کشور را می توان توسعه داد.

آغاز به کار دفتر کنفدراسیون صنایع هند در تهران

نایب رئیس و مدیر بین الملل کنفدراسیون صنایع هند نیز در این نشست، مهم ترین مانع پیشرفت همکاری های اقتصادی دو کشور را ضعف تبادلات مالی عنوان کرد.

«نوشاد فوربز» افزود: افتتاح دفتر کنفدراسیون صنایع هند در تهران می تواند به توانمندسازی بنگاه های صنعتی و تجاری هند برای همکاری با شرکت های ایرانی کمک کند.

وی درعین حال افزود: شاید بتوان همکاری ها میان اتاق بازرگانی تهران و کنفدراسیون صنایع هند را به ایجاد یک بانک تخصصی که بر مناسبات تجاری ایران و هند متمرکز باشد، گسترش داد.

وی یکی از اهداف استقرار دفتر نمایندگی کنفدراسیون صنایع هند در تهران را کمک به سرمایه گذاری بنگاه های این کشور در ایران عنوان کرد و گفت: صنایع هند در طول ادوار گذشته فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کرده است، اما با اتخاذ سیاست های درست اقتصادی از سوی دولت این کشور، امروز شرکت ها و صنایع این کشور در بسیاری از بخش ها در جهان شناخته شده هستند.

فوربس در ادامه افزود: هند به دنبال توسعه روابط خارجی و نیز ارتقای زیرساخت های خود است و در این زمینه ایران از جایگاه بااهمیتی نزد سیاست گذاران و فعالان اقتصادی این کشور برخوردار است.

تسهیل صدور ویزا برای تجار ایرانی

سفیر هند در تهران نیز طی سخنانی در همایش تجاری دو کشور، به هفتادمین سالگرد استقلال هند اشاره کرد و گفت: طی سال های اخیر دولت هند اهداف و برنامه های بلند پروازانه ای برای ارتقای صنایع و توسعه شرکت های نوپا در این کشور با هدف افزایش ثروت و بهبود منافع ملت هند، تبیین کرده است.

«سهراب کومار» رفت و آمد هیات های اقتصادی هند به ایران را یکی از دلایل اهمیت همکاری ها با این کشور عنوان کرد و گفت: سال گذشته طی سفر نخست وزیر هند به ایران و ملاقات با جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم ایران، چندین پروژه مشترک میان دو کشور به امضا رسید و امروز شاهد آن هستیم که سرمایه گذاری شرکت های هندی در ایران افزایش  یافته است.

وی همچنین به امکان تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر صدور روادید برای تجار ایرانی طی مدت پنج روز صورت می گیرد که به دنبال کاهش این مدت به سه روز هستیم. سفیر هند در تهران همچنین تصریح کرد که خدمات صدور ویزای چندگانه برای تجار ایرانی صورت می گیرد.

ایجاد میز هند در اتاق تهران

دبیرکل اتاق تهران نیز در همایش تجاری دو کشور، از ایجاد میز هند در اتاق تهران طی آینده ای نزدیک خبر داد.

بهمن عشقی با بیان اینکه اتاق تهران قصد دارد دفتر و میز برخی کشورهای همسایه را در این اتاق راه اندازی کند، افزود: هند از جمله کشورهایی است که به دلیل نزدیکی جغرافیایی با ایران و همچنین وجود ظرفیت های مشترک اقتصادی، مورد توجه جدی اتاق تهران برای توسعه همکاری ها قرار دارد.

وی همچنین خبر داد که براساس درجه بندی تازه اتاق بازرگانی بین المللی (ICC)، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به عنوان اتاق توسعه یافته معرفی شده است.

دبیر کل اتاق تهران همچنین به حجم روابط تجاری غیرنفتی دو کشور اشاره کرد و افزود: طی سال 2016 میلادی، میزان صادرات کالا و محصولات ایران به هند 2.8 میلیارد دلار بوده است درحالی که میزان واردات ایران از هند طی این سال به رقم 1.9 میلیارد دلار رسید.

به گفته عشقی، عمده کالای وارداتی ایران از هند، برنج است. وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی دو کشور می توانند پیشگامان توسعه روابط تجاری دو طرف باشند، افزود: کشور هند نیازمند انرژی است که این نیاز را می تواند از طریق کشور دوست و همسایه، ایران تأمین کند.

معاون بین الملل اتاق تهران نیز در این گردهمایی طی سخنانی گفت: طی سال های گذشته، شرکت ها و بنگاه های کشور هند نشان دادند که شرکت های ایرانی را در هیچ شرایطی تنها نخواهند گذاشت.

همچنین محمدرضا بختیاری، معاون امور بین الملل اتاق تهران، بازگشایی دفتر کنفدراسیون صنایع هند در تهران را نشان دهنده تلاش دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی دانست و افزود: در حال حاضر همکاری دو کشور در توسعه بندر چابهار که یکی از نمادهای مناسبات دو طرف است، ادامه دارد و این همکاری ها را می توان به سایر بخش های اقتصادی نیز بسط داد.

وی با اشاره به اینکه مناسبات بانکی و مالی میان دو کشور هنوز برقرار نشده است، بیان کرد: با این  حال برقراری اعتماد میان دو کشور می تواند به روند توسعه سرمایه گذاری ها کمک کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی