شنبه, 11 شهریور 1396 - 08:32

معاون آموزش وزارت صنعت / راه توسعه؛ حرکت به سمت اقتصاد دانش محور است

فرصت امروز: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تنها راه درمان پیشرفت و توسعه کشور است و در این مسیر باید از از اقتصاد مبتنی بر منابع به سمت اقتصاد دانش محور حرکت کنیم.

تراب قبادیان عصر روز پنجشبه در گفت وگو با خبرنگاران در اتاق بازرگانی یزد افزود: امروز یکی از شاخص های مقایسه ای کشورها، توانمندی های اقتصادی کشورهاست.

وی افزود: اقتصاد هر کشوری مبتنی بر منابع یا بر دانش مبتنی است و بدون شک هر چه ذخایر معدنی و انرژی و گاز وجود داشته باشد و منابع ثروت در ایران داشته باشیم، همه پایان  پذیر هستند.

وی تصریح کرد: ایران یک درصد جمعیت کره زمین را دارد، طبق آمارهای رسمی، یک و 72 صدم آلایندگی ها به ویژه گازهای گلخانه ای در جهان را تولید می کند.

اداره کشور با تکیه بر دانش

قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، بیان کرد: باید کشور را نه فقط با تکیه بر منابع بلکه با تکیه بر دانش اداره کرد و در این مسیر از دانش و علوم برای توسعه و ایجاد منابع جدید استفاده و بهره کافی را برد. این مسئول با بیان اینکه ایران در عرصه بهداشت و درمان پیشرفت بسیار خوبی دارد، یادآور شد: درحالی که در دیگر عرصه ها نتوانسته ایم با دانشگاه ارتباط مناسب برقرار کنیم.

قبادیان یادآور شد: در صورتی که دانشگاه به درستی رشد کرده باشد، صنعت و اجتماع نباید به سراغ دانشگاه برود و مشکلاتش را بیان کند، بلکه دانشگاه باید به بررسی مشکلات جامعه در زمینه های مختلف بپردازد و اقدام به ارائه راهکار عملی و علمی برای رفع این مشکل کند.

مولفه های اقتصاد درونزا و برونزا

این مسئول تأکید کرد: دنیای آینده دنیای رقابت در منابع نیست بلکه تمام دنیا در مورد دانش با یکدیگر رقابت می کنند، از این رو صنعت و دانشگاه باید در کنار یکدیگر از توانمندی های همدیگر استفاده کنند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از ارتباط ضعیف بین دانشگاه و صنعت گفت: نه صنعت و نه دانشگاه برای رفع مشکلات آنطور که شایسته است به تعامل با یکدیگر نپرداخته اند، این درحالی است که نخبگان جوان زیادی در کشور داریم.

قبادیان در ادامه اضافه کرد: اقتصاد برون گرایی با تکیه بر ایجاد ارزش افزوده و اقتصاد درونزایی با تکیه بر علم و دانش از مولفه های بسیار مهم اقتصاد مقاومتی است که باید مدنظر جدی باشد.

وی ادامه داد: در صورتی که به این مولفه ها نگاه درستی داشته باشیم و مشارکت مردم در طرح های مختلف را محقق کنیم به گونه ای که دولت برنامه ریز، هادی، نظاره گر و تسهیلگر باشد، می توانیم پیشرفت چهارسال آینده کشور را از حالا مشاهده کنیم.

ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت

قبادیان از انعقاد تفاهم نامه «سامانه مند کردن و نهادینه کردن کارآموزی دانشجویان در صنایع» و طراحی آن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت: با اجرای این طرح پایان نامه های دانشجویی سه ویژگی مسئله محور بودن، ماموریت گرا بودن و هدف گرا بودن را دارا می شوند و این مسائل مشکلات صنایع و جامعه را برطرف می کند.

وی به حضور 5میلیون دانشجو در دانشگاه ها و فارغ التحصیلی سالانه حداقل یک میلیون و 250 هزار نفر از مراکز آموزش عالی کشور با مدارک لیسانس و بالاتر اشاره کرد و ادامه داد: دولت نمی تواند همانند گذشته میز و شغل اداری برای فارغ التحصیلان ایجاد کند و هر کسی که فارغ التحصیل می شود باید خودش بتواند برای حداقل 10 نفر اشتغال ایجاد و اقدام به کارفرمایی کند.

وی گفت: هم اکنون دانشجویان باید علاوه بر مباحث علمی، عرصه عمل را نیز تجربه کنند و فرصت مطالعاتی را نزد دانشجویان و استادان در فضاهای صنعتی فراهم کنیم.

وی افزود: باید شرایطی فراهم شود که با ایجاد پست هایی با دوره یک تا دو سال فعالیت فارغ التحصیلان دکترا در فضای صنعتی و اولویت جذب هیأت علمی به این افراد زمینه ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت را فراهم کنیم.

اولویت به بخش خصوصی

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، روز پنجشنبه در سفر به شهرستان اشکذر با بیان اینکه تولید و اشتغال خط مقدم توسعه است، گفت: امروز خط مقدم کشور ایجاد کار و تلاش تولید داخلی، تولید ثروت و ایجاد کارگاه های استاندارد با نگاه توسعه ای و رقابتی است.

برات قبادیان در آیین بهره برداری از یک واحد تولید سلولزی افزود: وظیفه ما برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان و تسهیلگری با اولویت دادن به بخش خصوصی است.

وی اظهار کرد: کسانی که علاقه مند به پیشرفت کشور هستند باید در مسیر برنامه ریزی 50 سال آینده و انتقال تصدیگری به سمت مردم و بخش خصوصی توجه جدی داشته باشند.

معاون وزارت صنعت اضافه کرد: نگاه کارخانه های بزرگ باقی مانده از 100 سال گذشته، به آینده همراه با نوآوری است و ماندن در عرصه رقابت تنها با نوآوری میسر می شود که با تحقیق و توسعه و نیز جذب جوانان تحصیلکرده و پرورش آنها میسر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی