چهارشنبه, 08 شهریور 1396 - 09:05

7 میلیارد دلار پس از برجام در بخش های صنعت، معدن و تجارت جذب شد / 30 میلیارد دلار سرمایه خارجی در راه ایران

فرصت امروز: معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید: حدود 30 میلیارد دلار تامین مالی  (فاینانس) خارجی در راه است که از بانک های اروپایی و آسیایی جذب می شود.«محمد خزاعی» با اشاره به انعقاد قرارداد جذب 8میلیارد یورو از اگزیم بانک کره جنوبی تاکید کرد که قراردادهای دیگر فاینانس تا یک ماه آینده منعقد می شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: تشکیل سرمایه یکی از متغیرهای مهم در رشد اقتصاد است که وجوه ناشی از فروش منابع طبیعی، پس اندازهای اجباری همچون مالیات، پس اندازهای اختیاری و شرکت های بیمه در این میان، از جمله منابع عرضه سرمایه به شمار می روند.

خزاعی با تاکید بر اینکه با تزریق سرمایه می توان به رونق تولید و اشتغال امیدوار بود، افزود: تشکیل سرمایه، جهت دهی آن و محافظت از سرمایه گذار به معنای جلوگیری از کاهش ارزش آن، اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با یادآوری آغاز تعامل بانک ها با بانک های خارجی گفت: بدون همکاری نقل و انتقال صورت نمی گیرد.

خزاعی گفت: معنای امضای قرارداد فاینانس بدهکار کردن کشور نیست بلکه به این معنی است که با اگزیم بانک کره یا اوربانک اتریش یا ملی بانک های ایتالیا، قرارداد خط اعتباری منعقد شده و ضمانت نامه های آن نیز طی شده است تا صرف طرح های عمرانی و سرمایه گذاری شود.

وی افزود: اگر شورای اقتصاد و بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی پرداخت این تسهیلات را تایید کنند، آنگاه بنگاه ها می توانند از این 8میلیارد یورو و ارقامی تا ۳۰ میلیارد دلار استفاده کنند. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در یک ماه آینده ۲۹ تا ۳۰ میلیارد دلار فاینانس که از قبل مذاکرات نفسگیر آن صورت گرفته بود، به امضا خواهد رسید.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه از سال 1384 تا پایان 1395 معادل ۲۶ میلیارد دلار توافق نامه سرمایه گذاری امضا شده است، گفت: جای خالی بانک های سرمایه گذاری را حس می کنیم و ضرورت این اتفاق هم بیش از هر زمان دیگری است. البته برخی از بانک ها هنوز نگران تصمیمات آمریکا هستند و البته در این فضای درگیری پنجره ها باز شده است.

خزاعی افزود: البته هنوز فضا گل و بلبل نشده است، اما همچون گذشته هم نیست و گشایش های زیادی برای کشور ایجاد شده است.

سرمایه گذاری در قالب 103 پروژه

در این زمینه مدیرکل سرمایه گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جذب 7میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های صنعتی، معدنی و بازرگانی کشور در دوره پسابرجام خبر داد که این آمار صرف نظر از قراردادهایی است که نهایی شده یا به امضا رسیده اند. «افروز بهرامی» افزود: این سرمایه گذاری در قالب 103 پروژه وارد کشور شده است که تاکنون 41 پروژه به بهره برداری رسیده و 62 مورد دیگر در حال طی مراحل اجرایی است.

وی با اشاره به گسترده تر شدن توزیع جغرافیایی سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: در این راستا شاهدیم حتی این سرمایه گذاری ها به صنایع غذایی، کانی های غیرفلزی، فروشگاه های زنجیره ای و . . . رسیده است.

بهرامی تاکید کرد: ایجاد استراتژی برای به هم رسانی کسب و کارها و اتصال به بازارهای جهانی از اولویت های مهم توسعه اقتصادی کشور است.

وی اظهار داشت: در 50 سال گذشته شاهد رشد تنها 30درصدی صنعتی کشور بودیم؛ در این زمینه شاهدیم تولیدات کشور کمتر بر مبنای برونگرایی، صادرات و نیازهای بازار جهانی استوار بوده است. به گفته این مقام مسئول، شاید تنها راهکار اساسی در این شرایط، اتخاذ رویکرد استراتژی صادرات باشد، در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی هدایت بخش خصوصی کشور به این سمت و سو است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآوری کرد: توسعه متوازن، پایدار و همه جانبه بدون حضور زنان به عنوان نیمی از ظرفیت جانبه امکانپذیر نیست که از شریعتمداری درخواست داریم این مهم با توجه ویژه ای دنبال شود.

بهرامی ادامه داد: حضور بانوان در مناصب مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم 44درصد رشد داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی