چهارشنبه, 08 شهریور 1396 - 08:57

در آیین تکریم و معارفه وزیران صنعت، معدن و تجارت مطرح شد / بخش خصوصی؛ میدان دار صنعت و اقتصاد

فرصت امروز: روز سه شنبه آیین تکریم و معارفه وزیران صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. در این مراسم رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی، قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت و رئیس اتاق اصناف از خدمات مهندس نعمت زاده قدردانی و برای وزیر جدید آرزوی توفیق و موفقیت کردند. وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت نیز هر کدام نظرات و دیدگاه های خود را درباره صنعت ایران و ضرورت های توسعه صنعت، معدن و تجارت در کشور بیان کردند.

جهانگیری: جهت گیری صنعت امیدوار کننده است

اسحاق جهانگیری در آیین تکریم و معارفه وزیران صنعت، معدن و تجارت جهت گیری بخش صنعت کشور را امیدوار کننده و رو به رشد خواند و گفت: مهم ترین هنر دولت مشارکت با بخش خصوصی در تصمیم گیری های خود است. وی افزود: در بخش صنعت و اقتصاد میدان دار اصلی کشور بخش خصوصی است و باید باشد و در این کار اصلا نباید تردید کرد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی سقف پرواز ندارد و به هر مقدار که می خواهد باید جلو برود، تأکید کرد: بخش خصوصی باید چرخ اقتصاد را در دست بگیرد و مهم ترین هنر دولت این است که در تصمیم گیری های خود بخش خصوصی را مشارکت دهد.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: تولید داخل کشور باید رونق و سرعتش بیش از این باشد و اینکه بگوییم رکود در کشور است را قبول ندارم. معاون اول رئیس جمهوری در ادامه به حذف قوانین و مقررات زاید و دست و پاگیر تأکید کرد و گفت: هرکسی که فکر می کند قانون و مقرراتی در کشور وضع شده و مانع فعالیت است موضوع را با استدلال اعلام کند تا این قواعد دست و پاگیر پس از انجام بررسی های لازم حذف شوند، چراکه شاید یکی بیاید بگوید مالیات باید حذف شود که این نمی شود، پس کشور چگونه اداره شود.

وی با بیان اینکه باید از بازارهای خودمان صیانت کنیم، تأکید کرد: من این را قبول ندارم که امروز به درجه ای از اقتصاد باز رسیده ایم که هر کالایی با هر تعرفه ای بتواند وارد کشور شود و به صرف تولید داخلی است. ما هنوز در دوره مدیریت اقتصادمان هستیم تا به چنین نقطه ای برسیم.

جهانگیری یادآور شد: همانطور که می گوییم ارز را باید مدیریت کرد، باید واردات را نیز مدیریت کنیم و در جایی که از واردات به تولید آسیب می رسد با اعمال تعرفه یا سیاست های فنی محدودیت هایی در این زمینه اعمال کنیم و استانداردهای سخت گیرانه داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه شما فعالان اقتصادی خودتان را برای بازارهای بزرگ آماده کنید، گفت: آقای زنگنه مامور شده است که چندده میلیارد دلار قرارداد نفت ببندد که یکی از آن را با شرکت توتال بسته است.

جهانگیری یادآور شد: خود آقای زنگنه گفت که من با توتال توافق کرده ام که اگر تا 70درصد شرکت های ایرانی بتوانند با شرایط برنده شوند، توتال این کار را انجام دهد، بنابراین بازارهای بزرگ دارد تعریف می شود. خودتان را برای بازارهای بزرگ اینچنینی مهیا کنید.

جهانگیری خواستار ایجاد بنگاه های بزرگ صادراتی در کشور شد و گفت: این ظرفیت باید در کشور ایجاد شود و اتاق بازرگانی و اتاق اصناف باید در این زمینه فعال شوند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه بر لزوم جلوگیری از خام فروشی در صادرات تأکید کرد. جهانگیری گفت: هر چه بتوانیم در صادرات خود ارزش افزوده ایجاد کنیم به مصلحت کشور است و به طور قطع در این زمینه وزیر صنعت معدت و تجارت باید برنامه ریزی هایی انجام دهد که شاهد افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی باشیم.

شریعتمداری: مردمی کردن اقتصاد بدون حضور بخش خصوصی میسر نیست

 «محمد شریعتمداری» روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل نمایشگاه بین المللی تهران گفت: امروز تقاضای مؤثر برای کالاهای صنعتی بادوام با بحران جدی مواجه است و اگر قدرت خرید مردم را بالا نبرده و نتوانیم تحرک تقاضا داشته باشیم این مشکلات برطرف نمی شود.

شریعتمداری با اشاره به سایر برنامه های خود در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: رونق بخش مسکن که بیش از 120 نوع کسب و کار به آن وابسته است و خارج کردن آن از رکود طولانی، از جمله این برنامه هاست.

وی با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد بدون حضور بخش خصوصی میسر نیست، یادآوری کرد: بخشی از واگذاری های انجام شده در سال های گذشته به خصولتی ها بوده و امروز بنگاه های کشور با چالش مدیریت مواجهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات بانکی، تصریح کرد: بپذیریم با نرخ بازده کمتر از 10درصد، نرخ های سود تسهیلات اعطایی با ارقام موجود به معنای خوابانیدن و منفعل کردن بخش صنعت است و اینجانب هرگونه تعلل در این زمینه و رفع مشکلات نظام بانکی را برنخواهم تافت.

وی تأکید کرد: اعطای تسهیلات باید به واحدهای دارای اهلیت و برخوردار از بازار در اولویت باشد.

شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه سهم بهره وری در اقتصاد در همه ادوار گذشته در حد صفر بوده، بر لزوم توجه به آن تأکید کرد و در ادامه با اشاره به بخش معدن، خاطرنشان کرد: در این بخش ظرفیت های زیادی برای شکوفایی وجود دارد و نهضت اکتشاف آغاز شده در این دوره با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.

به گفته وی، تراز تجاری کشور در دولت یازدهم در دو سال متوالی مثبت شد و بیش از ۲۵هزار واحد راکد و نیمه فعال با تزریق بیش از 160هزار میلیارد ریال سرمایه فعال شد.

شریعتمداری افزود: تلاش های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در حوزه فضای کسب و کار، سبب بهبود رتبه شاخص جهانی ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۲ به ۱۲۰ و شاخص رقابت پذیری از ۸۲ به ۷۶ شد.

وی تصریح کرد: میزان جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم 8.1 میلیارد دلار بود که بیش از 7 میلیارد دلار آن تاکنون به مرحله اجرا رسیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی