دوشنبه, 06 شهریور 1396 - 09:07

سرپرست گمرک ایران / مشکل صادرکنندگان در شورای گفت وگو پیگیری می شود

فرصت امروز: سرپرست گمرک ایران از حل مشکلات صادرکنندگان در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و گفت که تمامی مشکلات صادرکنندگان در نشست های تخصصی تسهیل صادرات در گمرک جمع بندی و به شورای گفت وگو ارائه می شود تا راهکارهایی برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شود.

فرود عسگری روز یکشنبه در نشستی با صادرکنندگان غیرنفتی ضمن بیان این مطلب افزود: در برنامه جدیدی که برای تعامل و تسهیل صادرات در پیش گرفته ایم، مقرر شده مشکلات صادرکنندگان در مواردی که به گمرک مرتبط است رفع شود و در مواردی که فراسازمانی است نتایج جمع بندی و به شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه شود.

وی با بیان اینکه وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورای گفت وگو اشراف خوبی به امور بانکی و بیمه ای و حوزه صادرات دارد، گفت: با تعامل و همدلی با وزارت صنعت، معدن و تجارت می توان گره های صادراتی را باز کرد.

عسگری تاکید کرد: فضا برای تعامل گمرک با بخش خصوصی باز است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد، ضمن اینکه گمرک ایران به صورت روزانه با اتحادیه ها و تشکل های بخش خصوصی در ارتباط است و حتی ارزش گذاری کالاها در چارچوب همین تعاملات و ارتباطات به روزرسانی می شود.

سرپرست گمرک ایران همچنین در نشست تخصصی با تشکل ها و سازمان های همجوار از همکاری گمرک و وزارت صنعت برای تسهیل هرچه بیشتر صادرات غیرنفتی خبر داد و با اشاره به ماده 3 قانون امور گمرکی گفت: از آنجایی که بالا بودن هزینه های حمل و نقل از عمده ترین مشکلات صادرکنندگان است، ماده 3 به ما اجازه می دهد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت به هزینه های وصول شده در صادرات سامان دهیم.

عسگری مشکلات و مسائل مطرح شده در این نشست را بسیار مهم و تاثیر گذار ارزیابی کرد و گفت: در زمینه حمل و نقل چنانچه نیاز به ورود کامیون و کانتینر است، گمرک برای تسهیلات در زمینه حقوق ورودی آماده همکاری است.

سرپرست گمرک ایران با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مشکلات صادرکنندگان در حوزه امور گمرکی با آسان سازی رویه های صادرات طی هفته های اخیر و الکترونیکی شدن تشریفات صادرات حل شده است، دعوت از مقامات و مسئولان سازمان های همجوار در نشست های تخصصی گمرک را راه حل هرچه سریع تر مشکلات و چالش های صادرکنندگان غیرنفتی عنوان کرد.

عسگری در خصوص مشکل صادرکنندگان به عراق و افغانستان با اشاره به دیپلماسی موفق وزارت امور خارجه به صادرکنندگان اطمینان داد این مسئله با همکاری وزارت امور خارجه به زودی حل خواهد شد.

وی همچنین از ساماندهی صادرات به قطر و روسیه خبر داد. وی به شرایط مطرح شده از سوی عراق برای اندازه های بسته بندی میوه اشاره کرد و گفت: این شرایط به صادرکنندگان اعلام شده است و از آبان اجرایی خواهد شد و امیدواریم که صادرکنندگان به این مسئله توجه داشته باشند.

عسگری به فعالان اقتصادی مجاز اشاره کرد و توضیح داد: ما برای این صادرکنندگان تسهیلات ویژه ای ایجاد کرده ایم و کالای آنها بدون ارزیابی و کارشناسی در مسیر سبز به مرز ها هدایت می شود.

وی افزود: مسائل مطرح شده در جلسات در اختیار وزیر اقتصاد قرار خواهد گرفت و در حال حاضر با ارتباطات خوبی که میان وزیران اقتصاد و صنعت وجود دارد و همچنین اشراف کاملی که وزیر اقتصاد به حوزه گمرک دارد، می توانیم به حل مشکلات مطرح شده امیدوار باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی