پنج شنبه, 19 مرداد 1396 - 10:28

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرمایه و دانش فنی فولاد مبارکه انجام شد / بهره برداری از نخستین و بزرگ ترین گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی

نخستین و بزرگ ترین کارخانه گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی با اتکا به سرمایه و دانش فنی فولاد مبارکه و پیمانکاران داخلی و با حضور مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، محمود نگهبان سلامی، نماینده مردم خواف و رشتخوار، مدیـران عامل شرکت های فولاد خراسان و صنایع معدنی فولاد سنگان، استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و اعضای شورای اسلامی و مسئولان محلی خواف به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار فولاد در آیین بهره برداری از کارخانه گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد سنگان خراسان که روز سه شنبه دهم مردادماه سال جاری انجام شد، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن قدردانی از اقدامات هدفمند فولاد مبارکه در منطقه سنگان که منجر به تکمیل هرچه بیشتر زنجیره فولاد کشور شده است، گفت: باید ظرفیت های معدن و صنایع معدنی در کشور به گونه ای افزایش یابد که صادرات سنگ آهن خام و سنگ آهن دانه بندی متوقف و به جای آن انواع محصولات فولادی باکیفیت به اقصی نقاط دنیا صادر شود.

وی یکی از اهداف جدی این وزارتخانه را تکمیل زنجیره تولید مواد معدنی معرفی کرد و گفت: جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالاتر که فناوری، اشتغال و بازگشت سرمایه را در پی دارد، از اولویت های این وزارتخانه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه اکتشافات معدنی، افزود: هم اینک در یکی از بزرگ ترین مناطق دارای ذخایر سنگ آهن کشور واقع در سنگان خواف، ۱۲ هزار کیلومتر مربع اکتشاف تکمیلی در خصوص سنگ آهن انجام شده است که نتایج آن نشان می دهد باید تولید کنسانتره را در منطقه سنگان به ۵/۲۲ میلیون تن و تولید گندله را به ۵/۱۷ میلیون تن برسانیم.

ایشان یادآور شد: برای تولید این میزان کنسانتره و گندله حداقل باید ۴۰ میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگان تامین شود.

وی با اشاره به محدودیت آب در منطقه سنگان، ابراز داشت: در خصوص تامین آب مورد نیاز رایزنی هایی با وزارت نیرو انجام گرفته است.

نعمت زاده با ذکر این مطلب که تا چند سال گذشته ایران واردکننده فولاد بود، اظهار کرد: رویکرد توسعه معدن و صنایع معدنی اکنون شرایطی فراهم کرده است که خوشبختانه سال گذشته میزان صادرات فولاد به ۵ میلیون تن رسید؛ این در حالی است که براساس برنامه ریزی های به عمل آمده امیدواریم امسال این رقم به میزان ۸ میلیون تن برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم، حجم تولید سنگ آهن در کشور سالانه حدود ۶۳ میلیون تن بود، اما اینک به ۷۵ میلیون تن رسیده و قرار است تا پایان سال تولید سالانه سنگ آهن در ایران به ۱۰۰ میلیون تن برسد.

وی با بیان اینکه در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، سالانه ۲۸ میلیون تن کنسانتره تولید می شد و این رقم اکنون به ۵/۴۶ میلیون تن کنسانتره در سال ارتقا یافته است، ادامه داد: بنابر برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده است تا پایان سال، میزان کنسانتره تولیدی به ۵۵ میلیون تن برسد. ضمن اینکه در بخش گندله نیز میزان تولید ۵/۲۱ میلیون تن بود که اکنون به ۵/۳۹ میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به گونه ای برنامه ریزی شده است که به ۴۵ میلیون تن دست یابیم. 

نعمت زاده میزان تولید آهن اسفنجی در سال ۹۲ را ۷/۱۸ میلیون تن اعلام کرد و افزود: در این بخش اکنون به رقم ۳۰ میلیون تن در سال دست یافته ایم و طبق برنامه تا آخر سال افزایش تولید تا ۳۴ میلیون تن را در دستور کار قرار داده ایم. علاوه بر این، در بخش شمش نیز میزان تولید ۵/۲۳ میلیون تن بود که اکنون به ۳۱ میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به ۳۷ میلیون تن دست خواهیم یافت.

تمامی طرح های توسعه در گروه فولاد مبارکه یکی پس از دیگری به بار نشسته است

بنا بر این گزارش، در این مراسم دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه نیز از سرمایه گذاری ۵,۵۰۰ میلیارد تومانی این شرکت برای اجرای طرح های توسعه گروه فولاد مبارکه در طول دولت یازدهم خبر داد و با بیان اینکه این میزان سرمایه گذاری و تمامی طرح های توسعه در گروه فولاد مبارکه یکی پس از دیگری به بار نشسته است، ضمن ابراز خرسندی از به بهره برداری رسیدن گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد سنگان خراسان گفت: تمامی پروژه ها به جز کنسانتره ۵ میلیون تنی سنگان، که بیش از ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، به طور کامل عملیاتی شده و به بهره برداری رسیده است.

دکتر سبحانی در معرفی پروژه گندله سازی سنگان افزود: این پروژه به منظور تامین پایدار گندله و ایجاد توازن در زنجیره فولاد به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال، در مجاورت معادن سنگ آهن سنگان استان خراسان، در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار با سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال در مدت ۳۶ماه با موفقیت اجرا شد.

وی ظرفیت کنونی تولید در گروه فولاد مبارکه را ۳/۱۰ میلیون تن فولاد خام و ۸/۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی در سال اعلام و تصریح کرد: گروه فولاد مبارکه برای تولید این میزان محصول به ۵/۱۷ میلیون تن گندله نیاز دارد.

مدیرعامل بزرگ ترین گروه فولادسازی کشور افزود: مبادی تامین گندله موردنیاز گروه فولاد مبارکه از خارج شرکت به میزان ۳/۵ میلیون تن در سال، در سنگان به میزان 5میلیون تن در سال و در خود شرکت فولاد مبارکه ۲/۷ میلیون تن در سال است.

او با بیان اینکه ۷,۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در این مجموعه ثبت شده است، اظهار کرد: در بخش زنجیره تامین فولاد در بخش بالادست ۲۸۰۰ شرکت، اعم از معادن سنگ آهن تا تامین قطعات یدکی و در بخش پایین دست ۱۰۰۰ شرکت، از جمله شرکت های خودروسازی و لوازم خانگی قرار دارند.

دکتر سبحانی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه بزرگ ترین تولیدکننده ورق های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا است، تصریح کرد: این شرکت با ۱۲ واحد احیای مستقیم به ظرفیت ۱۲ میلیون تن، بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و یکی از موفق ترین شرکت های فولادسازی است.

باید اعتبار مناسبی برای تکمیل زیرساخت صنایع معدنی تامین شود

در ادامه این مراسم، محمود نگهبان سلامی، نماینده مردم خواف در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت تامین زیرساخت در توسعه طرح های معدنی، تاکید کرد: یکی از دغدغه های بسیار بزرگ در حوزه معدن، تامین زیرساخت است و از آنجا که تامین آب موردنیاز صنایع معدنی نیز یکی از زیرساخت های این بخش محسوب می شود، بنابراین باتوجه به کم آبی منطقه باید چاره جدی نیز در این زمینه اندیشیده شود که باتوجه به انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، تامین آب صنایع این منطقه باید موردتوجه قرار گیرد.

وی نبود زیرساخت های لازم در زمینه حمل ونقل جاده ای و ریلی را در صنایع معدنی، یکی دیگر از معضلات معدن و صنایع معدنی کشور برشمرد و یادآور شد: از سهم حقوق دولتی باید اعتبار مناسبی برای تکمیل زیرساخت صنایع معدنی منطقه تامین شود.

بومی سازی صنایع معدنی فولاد سنگان با اتکا به دانش فنی و سرمایه گذاری فولاد مبارکه و حضور پیمانکاران داخلی از ویژگی های بارز این پروژه است.

در بخش دیگری از این مراسم سیدمحسن میرمحمدی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان نیز از اشتغال زایی بیش از ۱۳۰۰ نفر به صورت امانی و پیمانی در نخستین و بزرگ ترین گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی خبر داد و بومی سازی صنایع معدنی فولاد سنگان را با اتکا به دانش فنی و سرمایه گذاری فولاد مبارکه و پیمانکار داخلی، از ویژگی های بارز این پروژه خواند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی