یکشنبه, 11 تیر 1396 - 14:34

معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی / برنج های شرکت بازرگانی دولتی با رعایت استانداردهای وزارت بهداشت وارد بازار می شوند

معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی از پهلوگیری کشتی های حامل برنج تایلندی تا چند روز آینده خبر داد و در خصوص کیفیت برنج های خارجی نیز گفت: هیچ محموله ای از شرکت بازرگانی دولتی بدون رعایت استانداردهای وزارت بهداشت دوارد بازار نمی شود.

به گزارش فرصت امروز، یزدان سیف، در نخستین نشست خبری خود در سمت معاونت بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، بابت برنج های آلوده از مردم عذرخواهی کرد و افزود: در هر زنجیره ای ممکن است خطاهایی رخ دهد به همین دلیل بایت این خطا از مردم عذرخواهی می کنیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی در خصوص تعیین تکلیف برنج های تاریخ گذشته و آلوده که در انبارهای این شرکت وجود دارند، تصریح کرد: مقداری از این برنج ها به عنوان خوراک دام مصرف و مقداری دیگر نیز معدوم شده است. برای تعیین تکلیف بخشی از این برنج ها نیز باید دادگاه حکم دهد و اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است.

کشتی های برنج تایلندی تا چند روز دیگر در بندرهای ایران لنگر می اندازند

مدیرعامل شرکت بازر گانی دولتی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر سرانجام واردات برنج از تایلند و مباحث مطرح شده با اعلام خبر فوق مبنی بر ورود برنج های تایلندی به کشور افزود: ما به دنبال این هستیم که کشورهای دیگر تولیدکننده برنج را نیز به جمع مبادی واردات خود اضافه کنیم.

سیف با تاکید بر اینکه افزایش مقاصد وارداتی برنج برای کشور ما یک امر ضروری است، گفت: اگر صددرصد برنج وارداتی ما از یک کشور انجام شود، قدرت چانه زنی ما کاهش پیدا می کند بنابراین افزایش مبادی واردات جزو برنامه های مااست. سیف همچنین از اعلام حجم برنج خریداری شده از تایلند خودداری کرد.

کاهش 6 درصدی تولید گندم به علت کاهش بارندگی

معاون وزیر جهاد کشاورزی میزان خرید گندم را نیز حدود  ۵ میلیون و ۱۵۸ هزارتن اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: بخشی از این کاهش به دلیل افت بارندگی است. بر این اساس، میزان بارندگی از مهر تا دی ماه سال گذشته به شدت کاهش یافت و باعث شد تولید گندم دیم نیز در برخی مناطق افت کند.

سیف با بیان اینکه افزایش عملکرد در حوزه های زراعی بخشی از این کاهش را جبران کرد، ادامه داد: بخشی از برداشت نیز به دلیل سرما و بارندگی دیرهنگام در بهار عقب افتاد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: برآورد ما این است که میزان خرید گندم امسال به ۱۰.۵ میلیون تن برسد. البته میزان خرید امسال حدود ۵۰۰ هزارتن کمتر از سال گذشته خواهد بود اما کیفیت محصول با رشد زیادی همراه است که بخشی از این کاهش تولید را جبران می کند.

وی استان های پیشرو در خرید گندم را خوزستان، گلستان، فارس، خراسان رضوی و اردبیل اعلام و اظهار کرد: با تمهیدات دولت، ظرف یک تا دو هفته آینده پرداخت 50 درصد از مطالبات گندمکاران بروز می شود.

تنظیم برنج با توزیع 30 هزار تن برنج

سیف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوزه تنظیم بازار، ادامه داد: در ماه رمضان قیمت برنج در بازار افزایش یافته بود که با توزیع ۳۰ هزارتن برنج در قالب طرح ضیافت، شاهد کاهش نرخ این محصول در بازار بودیم .

وی اضافه کرد: در بخش خریدهای خارجی ما وارد مناقصات بین المللی شدیم و از این طریق خریدهای خود را انجام  می دهیم که این کار به منظور شفاف سازی و رقابتی کردن خرید انجام می شود.

افزایش 300 هزار تنی ظرفیت سیلوها تا پایان سال

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به افزایش ظرفیت سیلوها و افتتاح سیلوهای جدید اظهار داشت: در این زمینه با اجرای طرح های متعددی که نیمه تمام مانده بود در تلاش هستیم ظرفیت سیلوها را تا پایان امسال 300 هزار تن افزایش دهیم.

سیف با بیان اینکه در استان فارس حداکثر تا نیمه مرداد ماه دو سیلو به بهره برداری می رسد گفت: ۳۵۰ هزارتن طرح نیمه کار در این زمینه تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

پیش بینی صادرات یک میلیون تن گندم و مشتقات آن در سال جاری

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت برای سال جاری برنامه صادرات یک میلیون تن گندم و مشتقات آن مانند آرد و سایر محصولات را پیش بینی کرده ایم. در سه ماهه نخست امسال رشد چشمگیر 60 درصدی در این بخش داشته ایم.

وی گفت: از برنامه های امسال ما عرضه کالاها از طریق بورس است و شرکت بازرگانی دولتی ایران هیچ کالایی را مگر از طریق بورس و شرایط ویژه رقابتی به فروش نمی رساند.

سیف درباره وجود رانت و احتکار در واردات برخی محصولات گفت: چنین چیزی واقعیت ندارد و فساد خط قرمز ماست ما به مناقصات بین المللی برای شفاف سازی امور ورود پیدا کرده ایم تا خط قرمزها در این زمینه کاملا رعایت شود.

وضعیت ذخایر کالاهای استراتژیک مطلوب است

وی درباره وضعیت ذخایر کالاهای استراتژیک اظهار داشت: ما در شرایط مطلوبی در این زمینه قرار داریم هم به لحاظ تامین به موقع و هم شرایط گردش کالا بسیار مناسب بوده و میزان موجودی های ما در حال حاضر قابل قبول است.

سیف با بیان اینکه تامین کالای استراتژیک به خوبی انجام می شود، افزود: ما خریدهای خود را انجام داده ایم برخی از محصولاتمان روی کشتی است و به زودی وارد کشور می شود ضمن اینکه بخشی از نیاز ما نیز از محصولات داخلی تامین می شود.

گفتنی است؛ مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از اعلام ذخایر محصولات کالاهای استراتژیک خودداری کرد. وی همچنین از اظهار نظر در خصوص احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی طفره رفت و گفت: شان ما در جایگاه دولتی اجازه اظهار نظر در این زمینه را نمی دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی