پنج شنبه, 09 دی 1395 - 10:15

رونق خرید حمایتی گوجه در بوشهر / 2هزار و 114 تن گوجه در 5 روز نخست خریده شد

محمد تقی منوچهری، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر اعلام کرد که درپی موافقت وزارت جهادکشاورزی با افزایش نرخ خرید حمایتی گوجه فرنگی از 3هزار و 300 به 4 هزار ریال برای هر کیلوگرم، کشاورزان این استان از تحویل محصول خود به مراکز خرید استقبال کردند.

او در گفت وگو با ایرنا، افزود: در این ارتباط با گذشت پنج روز از آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی کشاورزان استان بوشهر، 2 هزار و 114تن محصول از سوی مباشر و اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستان های استان خریداری و به مقصد کارخانه رب گوجه در اصفهان بارگیری شده است.

وی اضافه کرد: علاوه براین 4 هزار و 500 تن گوجه فرنگی کشاورزان استان بوشهر نیز از سوی دو کارخانه تازه تاسیس در این استان خارج از چرخه خرید حمایتی خریداری شده است.

منوچهــری اظـهارکرد: هم اکنون هشت مرکز خرید در شهرستان های دیر، کنگان، دشتی، دشتستان و جم از توابع استان بوشهر برای خرید محصول گوجه فرنگی راه اندازی شده است.

وی یادآور شد: خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی استان بوشهر از سوی دولت پس از رکود بازار و افت این محصول و ابراز نگرانی کشاورزان، با پیگیری استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی برای کمک به گوجه کاران از سوم دی ماه جاری آغاز شد.

منوچهری درباره قیمت خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر گفت: براساس دستورالعمل ها و پیگیری استاندار و نشست با وزیر جهاد کشاورزی قیمت خرید از 3هزار و 300 ریال به 400 هزار ریال با سبد افزایش یافت و موافقت شد که هزینه حمل محصول خریداری شده به خارج از استان بوشهر نیز از سوی دولت پرداخت شود.

وی ادامه داد: اما محصول گوجه فرنگی که در داخل استان بوشهر به صورت فله در اختیار کارخانه های موجود در این استان قرار می گیرد، هزینه سبد و حمل بار ندارد و به قیمت 3هزار و 300 ریال از گوجه کاران خریداری می شود.

وی بیان کرد: خرید حمایتی گوجه فرنگی در استان بوشهر تا بهتر شدن وضعیت بازار و تعادل عرضه و تقاضا همچنان ادامه دارد.

منوچهری گفت: هم اکنون تنها مشکل موجود در زمینه خرید حمایتی گوجه فرنگی کشاورزان استان بوشهر کمبود کامیون برای حمل ونقل بار است.

هم اکنون 12 هزار و 500 هکتار از مزارع استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل است که پیش بینی می شود بیش از 600 هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود.

با توجه به شرایط مطلوب آب هوایی برای رشد و نمو گوجه فرنگی در سال جاری در استان بوشهر که باعث زودرسی و افزایش تولید و همرسی محصول این استان با دیگر استان ها در سطح کشور شد، افت قیمت و رکود بازار فروش گوجه فرنگی را در پی داشته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی