یکشنبه, 12 دی 1395 - 11:00

معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان / سازمان حمایت فعالیت شرکت های فولاد و پتروشیمی را رصد می کند

وحید منایی، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: این سازمان فعالیت شرکت های فولاد و پتروشیمی را رصد می کند اما بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد ناشی از افزایش قیمت جهانی طی چند ماه گذشته است و با توجه به تغییرات افزایشی نرخ برابری دلار و تقویت نسبی تقاضای محصولات فولادی در بازار داخلی باعث افزایش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و به تبع آن در بازار خرده فروشی شده است.

منایی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: طبق قوانین و مقررات جاری کشور، تمام شرکت های پتروشیمی جز در موارد خاص از جمله محصولات بین مجتمعی و سفارشات خاص موظف به عرضه محصولات خود در بورس کالا هستند و بر این اساس از شمول ضوابط قیمت گذاری تکلیفی و تثبیتی نیز معاف می شوند.

وی بیان کرد: قیمت پایه کالاهای موردنظر در بورس بر مبنای ۹۵درصد قیمت فوب خلیج فارس و نرخ ارز متقاضی به طور هفتگی از طریق شرکت ملی صنایع پتروشیمی محاسبه و اعلام می شود. دامنه نوسان قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا نسبت به قیمت پایه به میزان ۱۰درصد و حسب شرایط بازار مطابق مقررات بورس کالا انجام می شود.

منایی با اشاره به اقدامات نظارتی کارشناسان سازمان حمایت از شرکت های پتروشیمی افزود: این سازمان به عنوان دستگاه نظارتی ضمن پایش مرتب وضعیت محصولات پتروشیمی در بورس و انعکاس نوسانات توزیع و قیمت به مراجع ذی ربط، در صورت دریافت شکایت در زمینه عرضه محصولات پتروشیمی و عدم رعایت ضوابط مربوطه مراتب را در اسرع وقت از طریق مجاری قانونی پیگیری می کند.

افزایش قیمت محصولات فولادی به دلیل افزایش نرخ دلار

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه صنعت فولاد (نظیر سنگ آهن، کک، انرژی و...) افزایش قیمت جهانی طی چند ماه گذشته است، تاکید کرد: با توجه به تغییرات افزایشی نرخ برابری دلار (ایالات متحده) در مقابل ریال و تقویت نسبی تقاضای انواع محصولات فولادی در بازار داخلی، جملگی سبب افزایش قیمت انواع محصولات فولادی طی بازه زمانی اخیر در بورس کالای ایران و به تبع آن در بازار خرده فروشی شده است.

وی تصریح کرد: کشف قیمت محصولات فولادی مطابق با مجموعه قوانین و مقررات جاری کشور براساس مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالای ایران انجام می شود و از شمول قیمت گذاری تکلیفی و تثبیتی خارج است.

منایی ضمن اشاره به اینکه رونق تولید و خروج از رکود دشوار است اما می توان با برنامه ریزی صحیح از عهده آن برآمد، اذعان کرد: با توجه به شرایط ویژه کشور و سیاست های اصولی دولت در راستای خروج از رکود و تقویت تولید و اشتغال در کشور، وضعیت موجود می تواند باعث تحریک تقاضای موثر در بازار شده و نیز سبب تقویت تولید داخل به دلیل استفاده از حداکثر ظرفیت تولیدی توسط واحد فولادی کشور شود و ظرفیت های بلااستفاده در تولید فولاد خام و مقاطع فولادی را فعال سازد.

وی همچنان یادآور شد: این سازمان کمافی السابق در راستای رسالت و وظایف ذاتی خود در صورت مواجهه با هرگونه گرانفروشی و افزایش غیر متعارف قیمت ها در بازار، نسبت به اعمال قانون در موارد تخلف اقدام می کند و شهروندان نیز می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۲۴ اطلاع دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی