چهارشنبه, 15 دی 1395 - 10:30

موفقیت جشنواره ملی بهره وری در دوره هشتم / رشد 12 برابری مشارکت بنگاه ها

جشنواره ملی بهره وری، برگزیدگان هشتمین دوره اش را در روز 21 دی ماه معرفی خواهد کرد؛ جشنواره ای که به نظر می رسد در طول هشت سال گذشته اگرچه نتوانسته به عدد بهره وری کل کشور که هدف نهایی اش است، تکانی بدهد، اما رشد مشارکت بیش از 12برابری بنگاه ها از زمان شروع این مسابقه، نشان می دهد موفق شده بهره وری را در چشم انداز آنها قرار دهد و حداقل بنگاه ها را به میزان بهره وری شان حساس کند.

به گفته فرشید شکر خدایی، دبیر این جشنواره جمع بندی این فرآیند در طول هشت سال برگزاری میزان بهره وری در صنعت و معدن در برنامه پنجم توسعه تغییر نکرده و تنها راه جبران این عدم تغییر جذب سرمایه گذاری های جدید است. شکرخدایی در نشست خبری این جشنواره با اشاره به آمارهای بانک مرکزی این عدم رشد را تنها محدود به سال های اخیر ندانست و گفت: بهره وری کل در کشور از سال 1347هیچ تغییری نکرده است.

فرشید شکرخدایی، دبیر جشنواره ملی بهره وری درباره چگونگی جشنواره توضیح داد: این مسابقه امسال شامل پنج رویداد، مسابقه ملی بهره وری، بهینه کاوی، تجربه های موفق، بهترین محل کار، توان اجرا و مسابقه ملی مصرف بهینه انرژی برگزار می شود. به گفته شکر خدایی بیش از 5 هزار بنگاه در این دوره شرکت کرده اند، در حالی که این کار در نخستین دوره با مشارکت 400 بنگاه کلید خورد.

به گفته او، این بنگاه ها در قالب 38 صنعت طی فرآیند داوری از تاریخ 7 تا 13دی ماه به طور آنلاین و توسط 6هزار داور از متخصصین هر صنعت ارزیابی شده اند و پس از برگزاری نشست کمیته علمی پس از این فرآیند، نتایج مشخص 21 دی ماه از بنگاه های برتر تجلیل خواهد شد. این بنگاه ها باید از یک هزار امتیاز مجموعا 750 امتیاز را کسب کنند تا به تندیس برتر جشنواره دست پیدا کنند. در هفت دوره گذشته چهار بنگاه توانستند به این حد نصاب برسند.

شکر خدایی گفت: این فرآیند با هزینه بخش خصوصی و حمایت معنوی اتاق ایران انجام می شود و فعالان بخش خصوصی رقمی بین 700 میلیون تا یک میلیارد تومان برای این کار هزینه می کنند.

به گفته او، برترین توان اجرا برای نخستین بار در دوره هشتم به جشنواره بهره وری افزوده شد، چرا که تجربه نشان می دهد اجرا از اصلی ترین مشکلات کشور است و این بخش براساس الگویی که دردنیا به نام مهندسی اجرا آموزش داده می شود، شکل یافته و در سطح مدیران ارشد و سرپرستان بنگاه ها برگزار می شود، چرا که بخش اجرا در مسئولیت مقامات ارشد بنگاه هاست.

دبیر جشنواره ملی بهره وری توضیح داد: تمرکز ما بر بنگاه ها و اندازه گیری و ارتقای بهره وری شاخص های اقتصادی آنهاست و فرآیند اجرایی این جشنواره از یکم خرداد هر سال مصادف با روز ملی بهره وری آغاز می شود و تا یکم سال بعد ادامه دارد.

شکرخدایی رایگان بودن مرحله اول این جشنواره را مهم ترین ویژگی جشنواره عنوان کرد و گفت: بنگاه های اقتصادی که صورت مالی تایید شده داشته باشند و سود و زیان های شان مشخص باشد، بدون هیچ محدودیتی می توانند شرکت کنند. بهره وری آنها رایگان محاسبه و کارنامه بهره وری برای آنها صادر خواهد شد. فرآیند این کار در طول هفت سال گذشته توسط یک تیم متخصص 40نفره انجام می شد.

به گزارش «فرصت امروز» 21 دی ماه طی مراسمی، به برترین ها در هر مسابقه لوح تقدیر و به بهترین عملکرد در مجموع همه رویداد ها تندیس ملی بهره وری اعطا خواهد شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی