پنج شنبه, 16 دی 1395 - 09:45

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن / توانایی ساخت تجهیزات آبیاری نوین را داریم

محسن جمالیان، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه سیستم های نوین آبیاری و صنایع وابسته گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه توجه دادن مسئولان و تصمیم گیران کشور به بحران آب و امکان کنترل و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن، بیش از 36 شرکت فعال در زمینه تولید تجهیزات آبیاری نوین در نمایشگاهی که 17 تا 20 دی ماه در محل دائمی نمایشگاه  های تهران برگزار می شود روش های کاهش پرت آب در کشاورزی و قابلیت های موجود در زمینه استفاده از روش های آبیاری قطره ای و بارانی را به نمایش می گذارند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن با اشاره به اینکه برای تولید هر بشکه نفت به 6/1 بشکه آب نیاز است، تجربه آخرین خشکسالی در سوریه در سال 2007 را یادآوری کرد و افزود: رابطه کم آبی، خشکسالی و سیستم های عقب افتاده آبیاری با سستی حکومت ها بسیار روشن است.

بنابراین در شرایطی که هدررفت آب در بخش کشاورزی به ویژه در کشورهای عقب افتاده یا در حال توسعه به 70درصد می رسد، لازم است به برگزاری نمایشگاه هایی چون نمایشگاه ملی آبیاری نوین به دیده فراملی و بین المللی توجه کنیم.

جمالیان با تاکید بر اینکه انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن با وزارت جهادکشاورزی و به ویژه معاونتی که سامانه های نوین آبیاری در این وزارتخانه را نظارت و راهبردی می کند رایزنی های بسیاری کرده  است تا بتواند در زمینه برون رفت از بحران آب راهگشا باشد، افزود: در حال حاضر دولت تا 85درصد یارانه برای استفاده از سامانه های آبیاری نوین در اختیار کشاورزان قرار می دهد ولی هنوز سطح زیرکشت کشور با شیوه آبیاری مدرن به میزان مطلوب نرسیده  است و در این نمایشگاه سعی داریم ضمن تاکید بر موقعیت بحرانی کمبود آب توانمندی های تولید لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی را به تصویر بکشیم و کیفیت قابل رقابت این محصولات را معرفی کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن با اشاره به توان شرکت های فعال در این زمینه افزود: این امکان در داخل کشورمان وجود دارد که لوله و اتصالات مورد نیاز برای تجهیز سطح زیر کشت 400 تا 500هزارهکتار در سال را تامین کند.

جمالیان همچنین به نیاز هر هکتار زمین کشاورزی به دست کم 500کیلو لوله پلی اتیلنی اشاره کرد که در طول سال معادل 250هزار تن خواهد شد. این در حالی است که اعضای این انجمن ظرفیت تولید یک میلیون و 100 هزار تن را دارند و در صورتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین پتروشیمی ها با این گروه از تولیدکنندگان همراهی کنند، به سرعت می توان سطح زیرکشت با آبیاری مدرن را توسعه بخشید.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن، افزایش محصول، کاهش میزان مصرف آب، کاهش هزینه های تولید از جمله مزایای استفاده از شبکه های آبیاری مدرن در کشاورزی و از سوی دیگر کمک به حل بحران آب در کشور است.

جمالیان که بیش از 39 سال سابقه تولید و فعالیت در زمینه محصولات پلی اتیلن دارد به دقت ایرانیان در شیوه های آبیاری اشاره کرد و افزود: در گذشته میزان آب هر باغ و کشتزاری با وسعت آب یا فنجان به دقت سنجیده می شد و هر کشتزار و باغی سهم آبی داشت که به سنگ می شمردند. میرآب وظیفه محاسبه آب تخصیصی به هر مزرعه یا کشتزار را داشت حال آنکه شاهد آن هستیم هرکجا آب مهارنشده و مهندسی آبیاری کارآمدی نبوده است، شهرهای متورم پدید آمده اند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله  و اتصالات پلی اتیلن تاکید کرد: ما باور داریم با استفاده از ظرفیت تولید شرکت های عضو و گنجایش آنان در برقراری سامانه های آبیاری نوین، می توانیم یک بار دیگر روستاهای سبز و پرآب داشته  باشیم و چهره شهرها را از آماسیدگی و آلودگی پاک کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی