سه شنبه, 14 دی 1395 - 11:20

فرمانده حفاظت محیط زیست از دادستانی خواستار شد / تعطیلی بازار «فریدونکنار» برای مقابله با آنفلوآنزای مرغی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به ضرورت همکاری کلیه نیروهای انتظامی و امنیتی استان مازندران برای مقابله با شکار پرندگان مهاجر، گفت: به منظور مقابله با شکار پرندگان و شیوع آنفلوآنزا، درخواست تعطیلی بازار فریدونکنار را به عنوان بازار رسمی فروش این پرندگان مهاجر به دادستان این شهرستان مطرح کردیم.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بحث آنفلوآنزای مرغی بعد از اینکه سازمان دامپزشکی اعلام کرد که این بیماری محرز شده است؛ هیچ پروانه شکاری صادر نشد و حتی با شکارچیانی که اقدام به شکار پرندگان مهاجر می کردند نیز برخورد جدی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه سعی داریم عرضه پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار را ممنوع کنیم، گفت: تعطیلی این بازار به منظور ممانعت از عرضه پرندگان مهاجر نیاز به دستور قضایی دارد. اگر بازار فریدونکنار توسط دادستان تعطیل شود، از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری می شود و یقینا این موضوع در مدیریت موضوع تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از مشکلات ما آن است که باید مرجع قضایی برای تعطیلی بازار فریدونکنار به عنوان یک بازار رسمی محل فروش پرندگان مهاجر حکم صادر کند. طبیعتا در شرایطی که بازار تعطیل شود از شکار پرندگان مهاجر جلوگیری می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه محیط زیست استان مازندران با جدیت در موضوع مقابله با شکارپرندگان مهاجر ورود کرده است، افزود: از دادستان شهرستان فریدونکنار درخواست تعطیلی بازار فریدونکنار را کرده ایم تا عرضه پرندگان مهاجر در این بازار ممنوع شود.

طبیعتا در شرایطی که وجود آنفلوآنزای حاد پرندگان محرز شده عرضه پرندگان مهاجر غیر قانونی است. بر این اساس هم درخواست تعطیلی بازار فریدونکنار را دادیم و هم اعلام کردیم که هیچ کس حق شکار ندارد.

سرهنگ خیلدار با بیان اینکه یگان حفاظت محیط زیست استان مازندران در برخورد با هر گونه شکار غیر مجاز اقدام می کند، گفت: نیروهای ما در حد مقدورات و حتی بیش از توان خود نسبت به جمع آوری دام ها اقدام کرده اند، اما به دلیل وسعت مراتع شکار در این منطقه، احتیاج به کمک نیروی انتظامی و کلیه عوامل انتظامی و امنیتی استان برای جمع آوری دام های هوایی و شب دام ها داریم تا برخورد قاطع در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به سفر خود به استان مازندران به منظور پیگیری این موضوع اظهار کرد: به استان مازندران می روم تا نیروهای انتظامی و امنیتی استان را مجاب کنم که طی عملیات مشترک با محیط زیست، نسبت به جمع آوری دام های هوایی اقدام کنند. از فرمانده نیروی انتظامی استان و رئیس پلیس پیشگیری نیز درخواست داریم در برخورد با عرضه کنندگان پرندگان مهاجر با اداره کل محیط زیست استان مازندران همکاری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، این درحالی  است که ناصر نبی پور، رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار پیش از این از عملکرد سازمان محیط زیست به خاطر عدم برخورد با شکارچیان مرغابی و غازهای وحشی انتقاد و عنوان کرده بود: تاکنون 5میلیون مرغ براثر آنفلوآنزای پرندگان معدوم شده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی