چهارشنبه, 08 دی 1395 - 12:15

بحث فعالان اقتصادی در دفتر صنعت و اقتصاد باواریای آلمان در تهران / ارز یکی از ریسک های سال 96

شامگاه دوشنبه برخی فعالان اقتصادی کشور و تولید کنندگان به دعوت دفتر صنعت و اقتصاد ایالت باواریای آلمان در تهران گردهم آمدند تا درکنارجشن کریسمس، از وضعیت امروز صنایع، تولید و آینده اقتصادی کشور حرف بزنند. 

بهزاد گلکار، یکی از کارشناسان اقتصادی در این نشست از عوامل رشد اقتصادی، نوسان نرخ ارز و پیش بینی هایش از وضعیت اقتصادی کشور در سال آینده گفت. 

او پیش بینی کرد نرخ ارز در روزهای آینده به 4300 تومان برسد. گلکار رشد ارز را تا پایان سال ادامه دار اعلام کرد و در نهایت کاهش آن را به دنبال یک سقوط ناگهانی به 3900 تومان امکان پذیر دانست.

او بروز برخی مشکلات با بانک های واسطه ای در امارات و عمان را از عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ ارز عنوان کرد و در پاسخ به سوال «فرصت امروز» در چگونگی این اختلال از سوی این بانک ها، توضیح داد: براساس توافقات در برجام سه بانک در امارات و عمان مسئولیت انتقال ارزهای معوقه ایران را متعهد شدند، از طرفی دیگر قرار شد بانک عمانی پس از انتخابات آمریکا تعهداتش را از ماهی 100 میلیون دلار بیشتر کند، مذاکرات بسیاری انجام شد اما متاسفانه به نتیجه نرسید، درکنار این مسئله در بانک اماراتی هم مشکلی پیش آمد که ترجیح می دهم آن را بازگو نکنم، این دو مسئله بر قیمت ارز تاثیر گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به دیگر سوال «فرصت امروز» درخصوص پیش بینی سقوط ارز به 3900 تومان و ارتباط آن با وعده ولی الله سیف مبنی بر کاهش قیمت ارز با تزریق ارزهای پتروشیمی، توضیح داد: این ارز، معادل 3 میلیارد دلار و نزد یکی از بانک ها است و دولت به این بانک فشارآورده که ارزها را بفروشد، به هر حال این بانک هم ممکن است برای منافع خودش در انتظار فرصت مناسبی باشد. اما در هر صورت متعادل کردن نرخ ارز از طریق تزریق آن به بازار اتفاق خواهد افتاد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر در یک ماه آینده قیمت دلار در حدود 3900 تا 4100 تثبیت شود، حداقل حدود 20 تا 25 درصد رشد قیمتی در کالاها خواهیم داشت. یعنی به نرخ تورمی 6/7 درصد که در سال آینده پیش بینی شده امکان ندارد دست پیدا کنیم.

گلکار سیستم بانکی را تنها مانع بر سر مروادات بین المللی کشور توصیف کرد و انطباق سیستم بانکداری کشور را بر سیستم و استانداردهای بین المللی در زمان کوتاه غیرممکن دانست. او سیاست های بانک مرکزی را در سال گذشته در خصوص تنظیم صورت های مالی آنها باعث شکننده شدن برخی بانک ها دانست که می تواند بر روند به روز شدن آنها براساس استانداردهای بین المللی تاثیرگذار باشد.

گلکار انتقال ارز، رشد نرخ ارز تا قیمت 4700 تومان و عدم تک نرخی شدن آن در شش ماهه اول سال آینده را از ریسک های سال 96 دانست و گفت: در کنار این چالش ها مسئله مهم دیگر ترامپ است که به گفته همه کسانی که او را می شناسند، سیاست هایش و اشخاصی که برای دولتش انتخاب می کند قابل پش بینی نیست و به عبارتی ریسک بزرگ جهانی است.

به گزارش «فرصت امروز» در این گردهمایی پیوند سپهری مدیردفتر باواریا در تهران از عملکرد این دفتر گزارش داد. مهدی پور قاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران، درباره جدی بودن هیأت های تجاری برای کار با ایران و تمایل آنها به فروش کالا پیش از سرمایه گذاری تحلیل هایش را ارائه کرد.

سیداحمد خادم الشریعه مدیرعامل شرکت نودر درباره چالش های ایران برای ارتقای وضعیت تولید، انتقال تکنولوژی و رقابت در بازارهای جهانی سخنرانی کرد و نیروی انسانی تحصیل کرده اما کم مهارت کشور را از موانع بر سر راه دانست.

او حل این مشکل را با وجود گشایش دفتر باواریا در تهران و همکاری های آموزشی این دفتر و اقداماتی از این دست امکان پذیر دانست. همچنین بوتاق خان بداغی رئیس سابق زیمنس و آ ا گ در ایران و از بنیان گذران اتاق مشترک ایران و آلمان از اهمیت تغییر نگرش به وضعیت تولید، صنعت در کشور و ضرورت گشایش درهای گفت وگو و مراوده با جهان گفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی