یکشنبه, 05 دی 1395 - 10:20

بیانیه 14 تشکل صنعتی به رئیس جمهور / ارزان فروشی مواد اولیه صادراتی را متوقف کنید

صبح دیروز 14 تشکل صنعتی تمامی مطالبات خود درباره عدم تامین مواد اولیه این صنایع را در قالب بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور اعلام کردند و خواستار جلوگیری از ارزان فروشی مواد اولیه صادراتی مورد نیاز در داخل شدند.

به گزارش «فرصت امروز»، رئیس سندیکای صنعت برق کشور، در نشست خبری «چالش تامین مواد اولیه صنایع تکمیلی ایران» در این باره گفت: عدم تامین مواد اولیه صنایع داخلی و خام فروشی این مواد به مشتریان خارجی، مخالف اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

علیرضا کلاهی در این باره افزود: این بیانیه یک درخواست فوری و بلافاصله از رئیس جمهور است و نیازی به قانون گذاری در این زمینه نیست، البته ما قوانین بسیاری در کشور داریم که متاسفانه به آنها عمل نمی شود. اقدام در زمینه تامین مواد اولیه صنایع تکمیلی در کشور نیازمند رسیدگی و برنامه ای بلند مدت است، زیرا اگر همین روند ادامه داشته باشد به طور حتم باعث افزایش رکود تورمی خواهد شد.

وی ادامه داد: اما اگر این روند اصلاح شود، هم قیمت خرید برای مصرف کننده کاهش می یابد و هم صادرات واقعی با ارزش افزده بالا انجام خواهد شد. همچنین با کارکرد بهتر کارخانه ها و تولید کشور، وضعیت اقتصاد کشور و معیشت مردم بهبود خواهد یافت.

کلاهی با انتقاد از اینکه تمام حمایت های دولتی از صنایع بالادستی است، گفت: در برخی حوزه ها مثل، مس با وجود دریافت یارانه انرژی و مواد اولیه، با فروش محصول با قیمتی بالاتر از قیمت های جهانی، منافع مشتریان با خطر مواجه شد.

کلاهی ادامه داد: مهم ترین راه خروج اقتصاد از رکود، توسعه صادرات است و تقویت زنجیره ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید از جمله راه های تحریک صادرات و ایجاد تقاضای برون مرزی است.

رئیس سندیکای برق درباره رتبه ایران در بازارهای سرمایه توضیح داد: رتبه ایران در این بازار، بین 120 تا 130 در بین کشورهای جهان است.

آریا صادق نیت حقیقی، دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران نیز در این باره گفت: در حال حاضر بازار آلومینیوم با رکود مواجه است و یکی از عواملی که باعث رونق این صنعت خواهد شد، صادرات است و یکی از موارد موثر در این خصوص نبود مواد خام مورد نیاز است.

وی افزود: متاسفانه مواد اولیه ما با قیمتی ارزان در اختیار کشورهای رقیب گذاشته می شود و آنها با تبدیل آن به محصول نهایی، بسیاری از بازارهای صادراتی ما را در اختیار گرفته اند.

حقیقی درباره خواسته خود از دولت و مسئولان گفت: الان بحث صادرات آلومینیوم به علت تفاوت قیمت فاحش متوقف شده و خواسته ماهم این بوده که به قیمت صادراتی به صنعت داخلی محصول عرضه شود و براساس دستورالعمل و قانون موجود باید به هر قیمتی که محصول صادر می شود به تولیدکننده داخلی هم عرضه شود.

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران درباره کارکرد بورس در این باره گفت: بورس کالا محل تقابل عرضه و تقاضای محصول است و مکانیزم درست تعیین قیمت است، اما هنگامی که به درستی عمل نمی شود و عرضه محصول و معامله ها به صورت صحیح انجام نمی شود، کارایی بورس هم از بین می رود.

امــیـرحـسـیـن کـاوه، دبیرسندیکای لوله و پروفیل فولادی نماینده یکی دیگر از صنایع بود که در این جلسه گفت: بحث اصلی ما بر سر این است که به چه دلیل مواد اولیه داخلی که صنایع پایین دستی در کشور نیازمند آن هستند با قیمتی ارزان تر از داخل به رقبای خارجی فروخته می شود در حالی که اگر در اختیار مصرف کننده داخلی گذاشته شود، می توان با تکمیل زنجیره تولید، ارزش افزوده بیشتری خلق و به اقتصاد کشور کمک کرد.

وی افزود: ما همه طرفدار صادرات هستیم، اما صادرات محصولات تکمیلی نه مواد اولیه و خام، خصوصا مواد خامی که زنجیره تکمیلی بعدی آن در کشور وجود دارد.

به گزارش «فرصت امروز»، کمبود مواد اولیه تولید، افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و بالابودن قیمت آن نسبت به نرخ های صادراتی باعث شده تا 14 تشکل صنعتی در بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار حل این مشکلات شوند.

سندیکای صنعت برق ایران، سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق ایران، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته، کانون طراحی مهندسی و مونتاژ ایران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران، جامعه ریخته گران ایران، سندیکای تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی، انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان سیم و کابل ایران، انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران، انجمن صنعت باتری و ذخیره سازهای ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله های فولادی و پوشش خطوط، 14 تشکلی هستند که تاکنون این بیانیه را امضا کرده اند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی