شنبه, 04 دی 1395 - 10:10

رئیس نظام مهندسی معدن تهران / اراده ای برای خصوصی سازی معادن وجود ندارد

رئیس نظام مهندسی معدن تهران درباره خصوصی سازی معادن گفت: من طی این سال ها شاهد اقدامی در این زمینه نبودم و خصوصی سازی هایی که در بخش معدن انجام شده، خصولتی سازی است نه خصوصی و تا زمانی هم که اراده ای برای اجرای این اصل وجود نداشته باشد، ما شاهد تغییری در این زمینه نخواهیم بود.

مهرداد شکوهی رازی ادامه داد: بیش از چند دهه از موضوع خصوصی سازی در بخش معدن می گذرد و با توجه به اینکه فعالیت های بخش خصوصی زیان ده نیست و چابکی و خلاقیتی در فعالیت های این بخش وجود دارد که می تواند به فضای فعلی بخش معدن کمک زیادی داشته باشد اما منظور ما از خصوصی سازی، خصولتی کردن معادن نیست تا شرکت های دولتی با نام خصوصی کردن معادن برای خود امتیازهایی ایجاد کنند.

وی در گفت وگو با «فرصت امروز» با اشاره به اینکه این اقدام، کاری ساده نیست، گفت: باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که دولت هم نمی تواند بدون برنامه و پیش بینی آینده بخش معدن و منافع خود در این راه قدم بردارد و بسیاری از مدیران دولتی هم ترجیح می دهند تا خود دخالتی در این باره نداشته باشند.

رئیس نظام مهندسی معدن تهران با ذکر این نکته که اجرای اصل 44 از جمله مباحث مورد تاکید مقام معظم رهبری است، گفت: اما حرکت موثر و قابل توجهی نبود و نیازمند اقدام جدی در این زمینه هستیم که متاسفانه انجام نمی شود.

وی با ذکر اینکه به نظرم صحبت ها در این زمینه بیشتر در حد شعار است، درباره دلیل این موضوع گفت: به نظر من تنها مشکل ما این است که معادنی هم که به  عنوان معدن بخش خصوصی در حال فعالیت هستند، در ظاهر خصوصی و در عمل دولتی هستند و همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای ما شده است و در حال حاضر تنها برخی معادن کوچک و متوسط در دست بخش خصوصی است، اما اهمیت و ذخیره معادن بزرگ به میزانی است که دولت نمی تواند از آن دست بکشد.

به گفته این فعال معدنی، معدن داران و فعالان این بخش باید تلاش کنند تا این مشکل را با رایزنی و بحث و گفت وگو با دولت در این زمینه حل کنند زیرا اگر با همین روند فعلی پیش برویم هیچ گونه پیشرفتی در این زمینه و رونق معادن نخواهیم داشت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی