دوشنبه, 17 مهر 1396 - 10:02

مهندسی حجم و ارزش معاملات نگرانی سهامداران را تشدید کرد / سقوط شاخص کل به کانال 84 هزار واحدی

در دومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران دماسنج بازار سهام از کانال ۸۵ هزار واحدی پایین رفت و تا اواسط کانال ۸۴ هزار واحدی سقوط کرد. بدین ترتیب روز یکشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۵۱۱ واحد افت کرد. در بازار سهام، نماد سایپا با 39 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 37 واحد، نماد پالایش نفت تهران با 36 واحد، نماد فولاد مباركه اصفهان با 33 واحد، نماد معدنی وصنعتی  چادرملو با 29 واحد و نماد ایران  خودرو با 26 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند.

احتیاط و عقب نشینی سهامداران

به نظر می رسد با نزدیک شدن به زمان اعلام موضع رئیس جمهوری آمریکا در مورد پایبندی ایران به برجام در یکشنبه هفته آینده (۲۳ مهرماه) شاهد احتیاط همراه با عقب نشینی سهامداران هستیم. این نوع نگرانی ها در مقاطع مختلفی در بازار سهام کشور تجربه شده است. از سوی دیگر معامله گران بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته جاری در حالی همچنان با ریزش نماگرهای منتخب بورسی مواجه شدند که معتقدند انجام معاملات بلوکی و کد به کد در برخی نماگرهای تاثیرگذار روی شاخص کل در جهت مهندسی حجم و ارزش معاملات و به تبع آن جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص کل بورس روی تابلوی معاملات صورت گرفته است.

بدین ترتیب با وجود افزایش شاخص کل بورس در هفته های قبل، اما قیمت سهام همچنان برای اغلب سرمایه گذاران در سبدهای سرمایه گذاری با افت معناداری مواجه است. شاخص کل بورس و فرمول محاسباتی آن طی دست کم 14 سال گذشته نشان دهنده وضعیتی غیر واقعی برای بازار سهام بوده و این در حالی  است که با وجود تعریف شاخص های کاربردی دیگر از جمله شاخص کل هم وزن اما همچنان شاخص کل بورس مبنای عملکرد متولیان بازار سهام قرار می گیرد. از سوی دیگر حقوقی ها از خرید سهام یا دست کم حمایت از سهم های ارزنده از طریق بازارگردانی دست کشیده اند. این در حالی  است که اظهارات رئیس جمهور آمریکا در خصوص جدا شدن یکطرفه از توافق نامه برجام نیز در نگرانی سهامداران فروشنده سهام طی روزهای اخیر بی تاثیر نبوده است.

افت 2 درصدی آیفکس

فرابورس ایران دومین روز کاری از هفته سوم مهرماه را با دادوستد افزون بر 294 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 3 هزار و 286 میلیارد ریال پشت سر گذاشت. روز دوشنبه 16 مهرماه علاوه بر افزایش ارزش مبادلات، تعداد دفعات دادوستدی نیز رشد چشمگیری داشت، به گونه ای که این تعداد به 76 هزار و 222 مورد رسید. در این میان نزدیک به نیمی از حجم مبادلات کل در بازارهای اول و دوم دست به دست شد؛ بدین ترتیب در این دو بازار بیش از 136میلیون سهم میان سهامداران نقل وانتقال یافت که ارزش حدود 379 میلیارد ریالی را به ثبت رساند. بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی نیز در بازارهای اول و دوم به نمادهای «ذوب» و «ریشمک» اختصاص یافت که در صدر جدول پربیننده ترین نمادها نیز قرار داشتند.

این در حالی است که عنوان بیشترین افزایشی قیمتی به نماد «ولشرق» متعلق به شرکت لیزینگ ایران و شرق که روز گذشته با کشف قیمت 1570 ریالی هر سهم رسما به مبادلات بازار سهام وارد شد، رسید. در مقابل نمادهای «سمگا» و «کشرق» با بیشترین افت قیمتی در میان نمادهای فرابورسی مواجه شدند. نمادهای «مارون» و «هرمز» به ترتیب 7 و 2 واحد اثر منفی بر آیفکس گذاشتند و در نهایت این نماگر با افت 2 درصدی مواجه شده و در ارتفاع 915 واحدی ایستاد.

در جریان بازار سه تابلو مبادلاتی بازار پایه در مجموع میزبان جابه جایی بیش از 130 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 174 میلیارد ریال بودند که دادوستد بالغ بر 31 میلیون سهم به ارزش 21 میلیارد ریال در نماد «لکما» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در این نماد رقم زد. همچنین در بازار سوم در پی پذیره نویسی گروه اقتصادی کرمان خودرو به روش سلب حق تقدم، شاهد مبادله افزون بر 20 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 20 میلیارد ریال بودیم. در تابلو تسهیلات مسکن نیز معاملهگران معامله بیش از 69 هزار ورقه به ارزش افزون بر 53 میلیارد ریال را رقم زدند که بیشترین استقبال خریداران و فروشندگان از اوراق تسهیلات مسکن تیرماه 96 صورت گرفت. در بازار اوراق با درآمد ثابت 2 میلیون و 640 هزار ورقه جابه جا شد که ارزش این حجم از مبادلات بر 2 هزار و 620 میلیارد ریال بالغ شد.

در این میان دادوستد بیش از 514 هزار ورقه «سخاب4» به ارزش بیش از 494 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش دادوستدی را در این نماد رقم زد.  در نهایت در تابلو صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله شاهد دست به دست شدن بیش از 4 میلیون ورقه ETF به ارزش افزون بر 56 میلیارد ریال بودیم. بدین ترتیب فرابورس ایران به استقبال روز کاری بعد که قرار است دو رویداد مهم یعنی گشایش نماد «سخاب7» و عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت آسیا سیر ارس در این روز انجام شود، رفت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی