شنبه, 15 مهر 1396 - 09:47

انشار گزارش های مالی 6 ماهه شرکت ها بورس تهران را سبزپوش می کند / کاهش ریسک های بازار سهام

بورس اوراق بهادار تهران در حالی توانست در آخرین روز کاری هفته گذشته مقداری رشد کند که در دو روز اول هفته در مسیر اصلاح قرار گرفته بود و تمام گروه های اصلی دست به دست هم دادند تا شرایط کلی بازار سهام روند کاهشی را حفظ کند. در سه روز کاری بورس تهران در هفته گذشته شاخص کل ۳۹۰ واحد افت کرد و تا رقم ۸۵ هزار و ۴۲۹ واحدی پایین آمد. این افت در شرایطی رقم خورد که نگرانی از تهدیدهای ترامپ مبنی بر خروج از برجام به تدریج رنگ می بازد و اتحادیه اروپا حمایت قاطع خود از برجام را ابراز داشته است. این موضوع به افزایش اطمینان و رغبت بیشتر سرمایه گذاران در بورس منتهی شده و از مخاطرات و ریسک های بازار سهام کاسته است.

لذا انتظار می رود واکنش بورس تهران به اقدامات آمریکا و اثرات این موضوع بر بازار چندان منفی و کاهنده بر سطح عمومی قیمت ها و شاخص ها نباشد. از طرفی، دو هفته دیگر شاهد اعلام تدریجی صورت های مالی و گزارش های شش ماهه شرکت ها خواهیم بود که انتظار می رود اکثر آنها گزارش های خوب و توام با تعدیل های مثبت عایدی به بازار ارائه دهند؛ امری که می تواند بار دیگر بورس تهران را در روند صعودی به حرکت واداشته و از رکود حاکم بر بازار بکاهد.

افت 0.5 درصد شاخص کل در 3 روز

در هفته ای که گذشت در مدت سه روز معاملاتی به تعداد 1958 میلیون انواع اوراق بهادار به  ارزش 6330 میلیارد ریال در بیش از 255 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که در مقایسه با پنج روز معاملاتی هفته قبل تر از نظر حجم، ارزش و نوبت های معاملاتی به ترتیب 63، 56. 6 و 23 درصد کاهش را نشان می دهد.

این درحالی است که در این مدت تعداد 21 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 220 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 76 و 76 درصد افت همراه شد. شاخص کل بورس نیز در پایان معاملات هفته منتهی به 14 شهریور، معادل 0.5 درصد افت را به ثبت رساند. شاخص بازار اول هم در این مدت با 387 واحد کاهش به رقم 59 هزار و 119 واحد و شاخص بازار دوم با 251 واحد افت به عدد 190 هزار و 165 واحد رسیدند که به ترتیب با 0.651 و 0.13 درصد کاهش مواجه شدند.

رشد 17 درصدی ارزش مبادلات فرابورس در 3 روز کاری هفته جاری

در 3 روز کاری دومین هفته مبادلاتی مهرماه شاهد رویدادهای زیادی بودیم اما نگاهی به آمار دادوستدها نشانگر آن است که با وجود روزهای معاملاتی کمتر نسبت به هفته پیشین، این هفته ارزش مبادلات فرابورس 17درصد افزایش یافت، در حالی که حجم و تعداد نوبت های دادوستدی بیش از 50 درصد کاهش را تجربه کرد. بدین ترتیب شاهد جابه جایی 818 میلیون ورقه بهادار در 96 هزار نوبت معاملاتی بودیم که ارزش این مبادلات به 13 هزار و 310 میلیارد ریال رسید.

در بازارهای اول و دوم نیز 339 میلیون سهم به ارزش 821 میلیارد ریال میان سهامداران دست به دست شد و سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز میزبان نقل وانتقال 362 میلیون سهم به ارزش 590 میلیارد ریال بودند. در همین حال بازار سوم در هفته جاری میزبان جابه جایی 91 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 898 میلیارد ریال بود که رشد بسیار چشمگیر حجم و ارزش معاملاتی را نشان می دهد که این حجم و ارزش به دلیل ادامه پذیره نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو در نماد «کرمان خودرو» در بازار سوم بود.

معاملات این هفته در بازار ابزارهای نوین مالی نیز با صدرنشینی اوراق بدهی پایان یافت، به گونه ای که شاهد دست به دست شدن 3 میلیون ورقه بدهی به ارزش 2هزار و 481 میلیارد ریال بودیم. در مجموع 16 میلیون ورقه در بازار ابزارهای نوین مالی مورد دادوستد قرار گرفت که ارزش 25 میلیارد ریالی را رقم زد. در نهایت با نگاهی به جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه های صنعت، گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات را در صدر این جدول می بینیم که 23 درصد از ارزش کل معاملات خرد را در اختیار گرفته است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی