پنج شنبه, 13 مهر 1396 - 05:00

خودرویی ها تغییر مسیر دادند / شاخص کل مثبت شد

در آخرین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل با وجود نوسانات کاهشی در روزهای قبل تر توانست ۷۴ واحد رشد کند و به رقم ۸۵ هزار و ۴۲۹ واحد برسد. در روزهای پیش تر اکثریت گروه ها از جمله فلزات اساسی، خودرویی ها و محصولات شیمیایی روند رو به کاهش در قیمت پایانی را تجربه کرده بودند، اما روز چهارشنبه تعدادی از نمادهای این گروه ها روند مخالف را شروع کردند و توانستند اندکی در قیمت پایانی افزایش داشته باشند.

در معاملات بازار سهام نمادهای آسان پرداخت پرشین، شرکت ارتباطات سیار ایران و ایران خودرو تاثیر افزاینده در دماسنج بازار سهام داشتند و سرمایه  گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین، آلومینیوم ایران و معدنی و صنعتی گل گهر سعی کردند دماسنج بازار سهام را به سمت پایین هدایت کنند. در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 195 میلیون ورقه به ارزش 139 میلیارد تومان در 30 هزار نوبت، آیفکس 8.8 واحد رشد کرد و در ارتفاع 951 واحد قرار گرفت.

نمادهای خودرویی در بین تاثیرگذارترین نمادها

تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری پس از افت 464 واحدی شاخص کل بورس در روزهای دوشنبه و سه شنبه، شاهد روند صعودی تمامی شاخص های منتخب بود. با این حال بورس تهران با معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی همسو با درجا زدن قیمت ها در محدوده صفر تابلو بود. در این بین تمایل حامیان نماگرهای منتخب بورس برای چرخاندن فرمان خودرویی ها به سمت دامنه نوسان مثبت قیمتی باعث شد تا ایران خودرو برای حمایت از شاخص کل بورس پیشرو باشد. بدین ترتیب بعد از مدت ها نمادهای خودرویی در بین تاثیرگذارترین نمادها حضور داشتند و در عین حال نمادهای ایران خودرو و سایپا در بین پربازدیدترین نمادهای خودرویی قرار گرفتند.

ایران خودرو با تکیه  بر مسیر صعودی به ارتفاع 2562 ریالی رسیده و در پی انجام 510 معامله ارزش کل معاملات این نماد خودرویی یک میلیارد و 201 میلیون و 195 هزار و 380 تومان به ثبت رسیده است. سایپا در تالار بورس روند نزولی خود را در حالی ادامه داد که بررسی میانگین ارزش این نماد نشان از رشد ارزش آن دارد.

آخرین ارزش این نماد خودرویی 1140 ریال اعلام  شد و با انجام 1577 معامله ارزش کل معاملات این نماد خودرویی 2 میلیارد و 717 میلیون و 38 هزار و 853 تومان به ثبت رسید. از سوی دیگر در نماد معاملاتی داده گستر عصر نوین اما انباشت تقاضا از سوی معامله گران اغلب حقیقی دوباره باعث شد این سهم تازه عرضه شده در سقف کامل دامنه نوسان مثبت قیمتی و سقف خرید 7 میلیون سهمی به کار خود پایان دهد. در گروه پالایشی ها هم به لطف حمایت حقوقی ها، اغلب نمادهای پیشروی این گروه در محدوده مثبت معامله شدند.

ادامه معاملات درون گروهی

در گروه فرآورده های نفتی هرچند نمادها چندان رشد قیمتی نداشتند، اما مخالف روزهای گذشته، اکثریت آنها توانستند با اندکی رشد مواجه باشند. در بازار دوم بورس تهران که با معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، اندکی بیش از 20 میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. همچنین 20میلیون سهم سرمایه گذاری غدیر به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کدبه کد شد.

همچنین بیش از 12 میلیون سهم نهادهای مالی بورس اوراق بهادار به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان کدبهکد شد. در آهنگری تراکتورسازی ایران نیز بیش از 6 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کدبه کد شد. درعین حال 5 میلیون سهم سیمان کرمان به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان کدبه کد شد و درنهایت بیش از 2 میلیون سهم خدمات انفورماتیک به ارزش بیش از 5 میلیون تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه جا شد. همچنین در سهم تازه عرضه شده شرکت تولید و صادرات ریشمک، بیش از یک میلیون سهم به ارزش یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران این سهم کوچک مواجه بود.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی