چهارشنبه, 12 مهر 1396 - 09:33

حمایت حقوقی ها مانع ریزش بیشتر شاخص کل شد / سهامداران حقیقی نگران ریسک های سیستماتیک

بورس اوراق بهادار تهران در دومین روز دادوستدهای این هفته شاهد کاهش ۱۵۹ واحدی شاخص کل بود و نماگر بازار سهام تا رقم ۸۵ هزار و ۳۵۵ واحدی افت کرد. در معاملات روز سه شنبه خودرویی ها، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، اطلاعات و ارتباطات و نمادهای گروه حمل و نقل به کاهش دماسنج بازار سهام دامن زدند، به طوری که نمادهای گروه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان، پالایش نفت تهران و  های وب جزو سهم هایی بودند که سعی کردند دماسنج بازار سهام را بیش از دیگر سهم ها کاهشی کنند.

در طرف مقابل نماد شرکت های ارتباطات سیار ایران، فولاد خوزستان و مخابرات ایران سعی کردند از روند کاهشی دماسنج بازار سهام جلوگیری کنند و شاخص کل را تا حدی بالا بکشند.آیفکس نیز ۵.۹ واحد کاهش یافت و به رقم ۹۴۲.۴ رسید. ارزش معاملات فرابورس تهران رقم ۱۶۹ میلیارد تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۳۳ هزار و ۸۵۷ نوبت دادوستد بود. از جمله نمادهای تاثیرگذار در آیفکس می توان به سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی زاگرس و آتیه داده پرداز اشاره کرد.

بازار سهام زیر سایه اخبار پیرامون برجام

روز سه شنبه بورس تهران زیر سایه اخبار پیرامون برجام و نگرانی از اقدام های غیرقابل پیش بینی رئیس جمهور آمریکا در این زمینه بود. دولت آمریکا به موجب قوانین داخلی این کشور باید هر 90 روز یک بار گزارشی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در برجام تقدیم کنگره این کشور کند. این اتفاق برای اهالی بورس تهران از این جهت حائز اهمیت است که هر گونه اخلال در فرآیند اجرای برجام نه تنها منافع اقتصادی ناشی از این توافق را تحت الشعاع قرار می دهد، بلكه با ایجاد سایه عدم اطمینان بر سرنوشت توافق هسته ای، می تواند ابهام مهمی را متوجه فضای سرمایه گذاری در کشور کند.

از این رو، اخبار روز 15 اکتبر (23 مهرماه) به دقت از سوی سهامداران رصد خواهد شد تا مشخص شود دوران خوش  پسابرجام در بورس تهران کماکان ادامه می یابد یا با تغییر فضای جاری، ریسک های سیستماتیک بورس در کوتاه مدت بازار سهام را تحت تاثیر قرار می دهند.

بر این اساس و همزمان با نگرانی سهامداران بورس تهران همچنان شاهد عقبگرد نماگرهای منتخب بازار سهام هم زمان با غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله گران اغلب حقیقی بودیم. در عین حال با وجود حجم کم  معاملات سهام، حامیان سنتی بازار سهام به حمایت از گروه های شاخص ساز بازار برای نگه داشتن شاخص کل در کانال 85 هزار واحدی پرداختند. بدین ترتیب روز سه شنبه بازار سهام بازاری کم حجم بود که زیر سایه معاملات درون گروهی حقوقی ها تلاش می کرد تا اهرمی برای مقاومت نماگر بازار سهام در کانال 85 هزار واحدی بیابد.

با گروه های بازار سهام

در دومین روز دادوستدهای بورس تهران در این هفته خودرویی ها، قندی ها، محصولات شیمیایی و گروه اطلاعات و ارتباطات یکدست شاهد افت سهام شان بودند. در گروه اطلاعات و ارتباطات ۹۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۱ میلیارد تومان دادوستد شد و در گروه خودرو ۱۰۰ میلیون سهم به ارزش ۱۲ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. در میان جو کلی بازار که غالبا کاهشی بود گروه استخراج کانه های فلزی عمدتا با رشد قیمت ها همراه بود. همچنین در گروه مخابرات روند قیمت ها صعودی بود هرچند که این افزایش قیمت چندان قابل ملاحظه نبود.

معاملات درون گروهی بورس زیر ذره بین

در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، اندکی بیش از 74 میلیون سهم سرمایه گذاری خوارزمی به ارزش بیش از 7 میلیارد تومان میان سهامداران این سهم با معاملات انتقالی همراه شد. در معدنی و صنعتی گل گهر نیز 28 میلیون سهم به ارزش 7.5 میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه جا شد. 

همچنین 10 میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسیان به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان کد به کد شد.  همین وضعیت در بیمه سامان نیز تکرار شد، به طوری که 8 میلیون سهم این ناشر به ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان کد به کد شد.  در عین حال 2 میلیون سهم آسان پرداخت پرشین به ارزش 2.5 میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه جا شد و درنهایت واحدهای صندوق قابل معامله سرمایه گذاری اعتمادآفرین پارسیان با جابه جایی بیش از 11 میلیون واحد سرمایه گذاری به ارزش کمتر از 20 میلیارد تومان در بازار معاملات بلوکی از سوی سهامدار عمده این سهم مواجه بود.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی