پنج شنبه, 06 مهر 1396 - 07:00

حضور پر رنگ حقوقی ها در معاملات بازار سهام / بورس تهران با سبزپوشی به تعطیلات رفت

نماگر بورس اوراق بهادار تهران در ادامه نخستین رشد پاییزی خود، در آخرین روز کاری هفته توانست رشد 190 واحدی را رقم بزند و به سطح 85هزار و 819واحدی برسد. در معاملات روز چهارشنبه توسعه معادن و فلزات، آسان پرداخت پرشین و معدنی و صنعتی گل گهر به ترتیب ۵۰، ۳۱ و ۳۰ واحد تأثیر مثبت بر دماسنج بازار سهام بیشترین نقش افزاینده را روی شاخص کل داشتند. در طرف مقابل معدنی و صنعتی چادرملو، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ملی صنایع مس ایران سعی کردند شاخص کل را به سمت پایین هدایت کنند. آیفکس نیز ۰.۷ واحد رشد کرد و به رقم ۹۶۱رسید.

ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۱۹میلیارد تومان بالغ شد و حجم معاملات عدد ۵۸۲میلیون سهم را تجربه کرد. از جمله نمادهای تأثیرگذار در نوسانات آیفکس فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی مارون و صنایع ذوب آهن اصفهان بود.

بازار سهام زیر سایه معاملات حقوقی ها

بورس تهران در حالی زیر سایه معاملات درون گروهی حقوقی ها شاهد پیشرو شدن گروه معدنی ها هم زمان با تقویت تقاضا از سوی معامله گران حقوقی بود که تداوم حجم خرید سهام باعث شد تا شرکت های حاضر در بازار اول بورس نیز مورد توجه خریداران قرار گیرند. در گروه اطلاعات و ارتباطات اما هم زمان با تداوم عرضه تدریجی تنها حقوقی این سهم، جمع آوری سهام از سوی معامله گران حقیقی هم زمان با تلاش صندوق ذخیره فرهنگیان برای جمع آوری این سهم از بازار به تداوم صف خرید پایدار آن انجامید.

در گروه فلزات اساسی نیز حمایت سهامدار حقوقی به رغم افزایش عرضه از سوی معامله گران حقیقی به متعادل شدن قیمت «فولاد» در دامنه نوسان مثبت قیمتی منتهی شد. در این گروه آلومتک با اقبال خریداران اغلب حقیقی روبه رو بود. در گروه معدنی ها اما برخی تک سهم های همزمان با تداوم معاملات درون گروهی، همسو با حمایت خریدار حقوقی توانستند در میانه دامنه نوسان مثبت قیمتی دیده شوند.

این در حالی بود که سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به عنوان اصلی ترین هلدینگ شرکت سنگ آهنی با وجود معاملات درون گروهی و افزایش عرضه در این سهم با صف خرید پایدار حدود 30میلیون سهمی و در سقف کامل قیمتی به کار خود پایان داد.آخرین روز معاملاتی هفته بازار سهام به نسبت پرحجم بود که زیر سایه معاملات حقوقی ها همچنان شاهد تحرک نوسان گیرها در تک سهم های کوچک برخوردار از سهام شناوری پایین در بازار دوم بود.

با گروه های بازار سهام

روز چهارشنبه در گروه فرآورده های نفتی ۲۴میلیون سهم به ارزش بیش از ۸میلیارد تومان در ۲ هزار و ۹۳۳ نوبت دادوستد شد. در این گروه قیمت نهایی سهم ها نوسان چندانی نداشتند و کمتر از یک درصد به سمت بالا یا پایین نوسان کردند. در اکثر نمادهای گروه محصولات شیمیایی نیز نوسان قیمت پایانی سهم عموما به یک درصد نمی رسید. در این گروه ۱۵میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۵میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

همچنین در گروه قند و شکر ۱۱میلیون سهم با قیمت مجموعا بیش از سه میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان در ۱۸۹۴ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه اکثر نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند. ارزش معاملات بورس تهران نیز رشد داشت و به رقم ۳۰۴میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۸۱۶میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. تعداد معاملات نیز رقم ۶۵هزار و ۱۲۳نوبت را تجربه کرد.

معاملات درون گروهی زیر ذره بین

در آخرین روز معاملاتی هفته و در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 14میلیون سهم سرمایه گذاری آتیه دماوند به ارزش کمتر از 3.5 میلیارد تومان بازارگردانی شد. همچنین در پتروشیمی پردیس بیش از 10 میلیون سهم به ارزش کمتر از 6.5 میلیارد تومان بازارگردانی شد. در فرآورده های نسوز آذر بیش از 11میلیون سهم به ارزش کمتر از 3میلیارد تومان کد به کد شد و فولاد مبارکه اصفهان نیز شاهد کد به کد شدن 10میلیون سهم به ارزش کمتر از 2میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده خود بود. در عین حال 10میلیون سهم ریل سیر کوثر به ارزش 3میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده انتقال یافت.

معدنی صنعتی گلگهر نیز شاهد کد به کد شدن اندکی بیش از 7میلیون سهم به ارزش کمتر از 2میلیارد تومان بود. 6میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد و در تجارت الکترونیک پارسیان نیز 5میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال 4میلیون سهم آسان پرداخت پرشین به ارزش بیش از 5میلیارد تومان کد به کد شد. بیش از 3میلیون سهم پتروشیمی زاگرس نیز به ارزش 6.5 میلیارد تومان بازارگردانی شد.

در بازار معاملات بلوکی سهام نیز 374.5 میلیون حق تقدم خرید سهام بانک حکمت ایرانیان به ارزش بیش از 2میلیارد تومان روی صفر تابلو کد به کد شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی